| کد مطلب: ۱۵۱۳۸

کمک ۵۸۰ میلیون یورویی انگلیس به اوکراین

کمک ۵۸۰ میلیون یورویی انگلیس به اوکراین

انلگیس در حالی که تنها چند روز از تصویب یک بسته حمایتی چند میلیاردی برای اوکراین در آمریکا می‌گذرد وعده داد که ۵۸۰ میلیون یورو دیگر تجهیزات نظامی جدید از جمله موشک‌های دوربرد را در اختیار کی‌یف خواهد گذاشت.

به گزارش هم‌میهن آنلاین، بریتانیا در حالی که تنها چند روز از تصویب یک بسته حمایتی چند میلیاردی برای اوکراین در آمریکا می‌گذرد وعده داد که ۵۸۰ میلیون یورو دیگر تجهیزات نظامی جدید از جمله موشک‌های دوربرد را در اختیار کی‌یف خواهد گذاشت.

به این ترتیب هم‌زمان با تشدید حملات روسیه به اوکراین، متحدین کی‌یف نیز سطح حمایت‌های مالی و نظامی خود را افزایش می‌دهند.

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا روز سه‌شنبه ۲۳ آوریل در آستانه سفر به لهستان اعلام کرد کشورش ۵۰۰ میلیون پوند (معادل ۵۸۰ میلیون یورو) تجهیزات نظامی جدید شامل ۱۶۰۰ موشک تهاجمی، ۴۰۰ وسیله نقلیه از جمله ۱۶۲ خودرو زرهی، ۶۰ قایق تهاجمی و چهار میلیون گلوله به اوکراین ارائه خواهد کرد.

پس از اعلام این خبر آقای سوناک به ورشو سفر کرد تا با دونالد توسک، نخست‌وزیر لهستان و ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو درباره حمایت‌های بیشتر از اوکراین گفتگو کند.

محموله‌ای که بریتانیا وعده آن را داده است شامل موشک‌های دوربرد «سایه توفان» است که بُرد آنها حدود ۲۴۰ کیلومتر است.

پیشتر برخی از کشورهای غربی درباره ارسال چنین موشک‌هایی به اوکراین ابراز نگرانی کرده بودند. آن‌ها معتقدند که ارسال این موشک‌ها که می‌تواند برای حمله به اهدافی در خاک روسیه مورد استفاده قرار گیرد، احتمال دارد تنش‌ با مسکو را تشدید کند.

بریتانیا در حالی از ارائه کمک‌های بیشتر به کی‌یف خبر داد که مجلس نمایندگان آمریکا سرانجام طرح بسته کمکی ۵۷ میلیارد یورویی به اوکراین را تصویب کرده است.

طرح بسته کمکی ایالت متحده بعد از ماه‌‌ها بن‌بست سیاسی روز شنبه برغم مخالفت برخی جمهوری‌خواهان به تصویب رسید.

رئیس جمهور اوکراین بارها خواستار کمک‌های بین المللی بیشتر شده و هشدار داده است که کشورش بدون این کمک‌ها در جنگ شکست خواهد خورد.

منبع : یورونیوز
اخبار مرتبط
دیدگاه
آخرین اخبار
پربازدیدها
وبگردی