| کد مطلب: ۱۱۲۳۷

جزئیات جدید از برنامه‌‏ریزی عملیات طوفان‌الاقصی

جزئیات جدید از برنامه‌‏ریزی عملیات طوفان‌الاقصی

آنچه در این ستون می‌خوانید، دیدگاه‌های رسانه‌های خارجی است که صرفا جهت اطلاع‌رسانی منتشر می‌شود و این دیدگاه‌ها موضع روزنامه «هم‌میهن» نیست.

روزنامه فرانسوی فیگارو در گزارشی نوشت، حماس برای حمله به اسرائیل از دو سال‌ونیم پیش در حال برنامه‌ریزی و تمرین بوده است. براساس گزارش خبرگزاری مهر و شبکه تلویزیونی العربیه، در گزارش این روزنامه فرانسوی تاکید شده که حملات و برنامه‌ریزی حماس با مشارکت و تصمیم خود فلسطینی‌ها بوده است و ایران و حزب‌الله لبنان از این حملات اطلاعی نداشته‌اند.  براساس گزارش فیگارو «یحیی سنوار» و «محمد ضیف» از سه ماه پیش از آغاز حمله، کلیه ارتباطات و تماس‌های خود را با رهبری حماس در خارج قطع کرده بودند و براساس گفته‌های خالد مشعل به فیگارو، فقط سه نفر از روز و ساعت دقیق آغاز حمله و جزئیات طراحی‌شده باخبر بوده‌اند. تحقیقات روزنامه فرانسوی فیگارو می‌گوید که یحیی سنوار، رهبر داخلی گروه حماس و محمد ضیف، فرمانده شاخه نظامی آن، در طراحی عملیات حمله به اسرائیل که روز ۱۵ مهر عملی شد، تمامی رهبران حماس در خارج از غزه را بی‌خبر گذاشته بودند.  در گزارش این روزنامه از یک منبع نزدیک به رهبر حماس در اردن نقل شده که طرح این عملیات به دو سال پیش باز می‌گردد. این منبع گفته: «این ایده را اولین بار در سال ۲۰۲۱ شنیدم.»

این گزارش حاکی است که یحیی سنوار و محمد ضیف تمامی فرماندهان ارشد حماس را مدت کوتاهی پیش از آغاز حمله به اسرائیل تغییر دادند تا اطلاعی از حمله در دست تدارک به آگاهی اسرائیل نرسد.  فیگارو نوشت، یحیی سنوار و محمد ضیف از سه ماه پیش از آغاز حمله ارتباطات و تماس‌های خود را با رهبری حماس در خارج قطع کرده بودند. براساس این گزارش، یحیی سنوار تنها نیم ساعت پیش از آغاز حمله نیروهایش به خاک اسرائیل در ساعت ۵/۶ صبح روز ۱۵ مهر، به صالح العاروری، رهبر حماس در لبنان تلفن کرده و از او خواست نزد حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان برود و او را آگاه کند. خالد مشعل، رئیس پیشین دفتر سیاسی حماس ساکن قطر به فیگارو گفت، تنها سه نفر از روز و ساعت دقیق آغاز حمله و جزئیات طراحی‌شده برای حمله آگاه بودند. به نوشته فیگارو، آن سه تن، یحیی سنوار، برادر او محمد سنوار و محمد ضیف بودند.  لو فیگارو همچنین به نقل از اسامه حمدان از رهبران حماس که مقیم بیروت است نوشته او از طریق اخبار از حمله هفتم اکتبر آگاه شد. به گفته او تنها کسی که قبل از اجرای این عملیات مطلع بوده، صالح العاروری، جانشین رئیس دفتر سیاسی گروه حماس است که یحیی السنوار در یک تماس تلفنی از او خواست ۳۰ دقیقه پیش از عملیات، حسن نصرالله دبیرکل «حزب‌الله» را در جریان بگذارد. از سوی دیگر، عدنان ابوحسنه، سخنگوی آن‌روا وابسته به سازمان ملل با ابراز نگرانی از ادامه جنگ و بمباران غزه اعلام کرد که با استناد به آمار وزارت بهداشت فلسطینی باید نتیجه گرفت که جنگ در غزه باعث شده که حداقل ۵ درصد از جمعیت نوار غزه کشته، زخمی یا مفقود شوند.  ابوحسنه همچنین افزود: «وضعیت انسانی پس از شیوع بیماری‌های مختلف به شدت بحرانی شده است و در وضعیت فعلی با فروپاشی نظام بهداشت و درمان غزه، بیماری‌های روده‌ای ۴ برابر، بیماری‌های مربوط به قفسه سینه ۵ برابر و بیماری‌های پوستی ۳ برابر شده است و این شرایط بسیار خطرناک است.»  این روزنامه همچنین مدعی شده‌است: «رهبر حزب‌الله بخاطر عدم آگاهی از نقشه حماس از ایران گله‌مند شده» و یحیی سنوار و محمد ضیف «از نصرالله به‌خاطر اینکه پس از حمله به جنوب اسرائیل از تمام قدرت نیروی حزب‌الله استفاده نکرده عصبانی شدند و پیامی با این مضمون فرستادند. طبق این گزارش، اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس برای ترغیب ایران به پیوستن جنگ به تهران رفت اما با درخواست او موافقت نشد.»

اخبار مرتبط
دیدگاه
آخرین اخبار
پربازدیدها
وبگردی