| کد مطلب: ۱۳۶۶۳

هشدار اورژانس:

مراقب سقوط از ارتفاع و برق‌گرفتگی در خانه‌تکانی باشید

مراقب سقوط از ارتفاع و برق‌گرفتگی در خانه‌تکانی باشید

معاون آموزش سازمان اورژانس استان تهران نسبت به سقوط از ارتفاع و برق‌گرفتگی هنگام خانه‌تکانی هشدار داد.

به گزارش هم‌میهن آنلاین، تسنیم نوشت:

سعید مهرسروش در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم نسبت به انجام اقدامات خطرناک هنگام خانه‌تکانی هشدار داد و گفت: استفاده از وسایل غیرایمن برای دسترسی به ارتفاع بالاتر و استفاده از زیرپایی‌هایی مانند جعبه و نردبان‌های نامطمئن خطر سقوط از ارتفاع را افزایش می‌دهد؛ معمولاً در طول ایام خانه‌تکانی میزان حوادث ناشی از سقوط از ارتفاع به همین دلیل افزایش می‌یابد و موارد ضرب‌دیدگی و شکستگی دست و پا از صحنه‌های نسبتاً رایجی است که در اورژانس‌های این ایام دیده می‌شود.

توصیه‌هایی برای پیشگیری از سقوط از ارتفاع

وی به ارائه توصیه‌هایی برای پیشگیری از سقوط از ارتفاع اشاره و بیان کرد: در صورت مساعد نبودن حال خود و داشتن ضعف، بی‌حالی، سرگیجه و... به ارتفاع بالا مثل بالای نردبان یا چهارپایه نروید. همه افراد باید دقت کنند اگر قرار است کارهایی مانند بالارفتن از نردبان را انجام دهند بهتر است فرد دیگری در منزل باشد تا در صورت وقوع حادثه بتواند کمک کند. در صورتی که افراد مجبورند به‌تنهایی کار کنند باید تلفن را در دسترس قرار دهند تا در صورت زمین خوردن و ناتوانی در حرکت از طریق تلفن کمک بخواهند.

هر نوع سقوط از ارتفاع را جدی بگیرید!

مهرسروش ادامه داد: اگر به هر دلیل فردی از ارتفاع سقوط کند آسیب باید همواره جدی گرفته شود. صرف‌نظر از احتمال آسیب به سر، قفسه سینه و شکم که می‌تواند خطرات جانی در پی داشته باشد آسیب‌های ارتوپدی شایع‌ترین صدمات بعد از سقوط از ارتفاع هستند.

توصیه‌هایی برای جلوگیری از سقوط

وی تأکید کرد: اگر می‌خواهید از نردبان یا چهارپایه استفاده کنید ابتدا از سطح اتکای آن با زمین کاملاً مطمئن شوید و از نردبان‌های دوطرفه و استاندارد استفاده کنید.

معاون آموزش سازمان اورژانس استان تهران خاطرنشان کرد: برای تمیز کردن بخش‌های فوقانی در و پنجره و دیوار یا سقف به‌ازای هر 2 تا 3 دقیقه کار مدت کوتاهی سر را پایین بیندازید و به حالت استراحت قرار دهید.

وی گفت: قرار گرفتن در وضعیتی که انسان نتواند تعادل خودش را به‌خوبی حفظ کند می‌تواند مشکل‌ساز باشد؛ افتادن و زمین خوردن از ارتفاع یکی از مشکلاتی است که در خانه‌تکانی‌های قبل از عید هر سال مصدومانی را به‌جای می‌گذارد. آسیب‌دیدگان ناشی از خانه‌تکانی قبل از شب عید بیشتر افرادی هستند که به‌دلیل ایستادن روی لبه پنجره یا بالا رفتن از نردبان و پرت شدن از ارتفاع دچار شکستگی، دررفتگی یا کوفتگی در عضوی از اعضای بدن می‌شوند.

افراد در معرض خطر سقوط

معاون آموزشی اورژانس استان تهران ادامه داد: علاوه بر شرایط محیط فیزیکی شرایط فردی هم در احتمال سقوط مؤثر است؛ مثلاً سن بالا، چاقی، نداشتن فعالیت فیزیکی مناسب و ورزیدگی، تغذیه نامناسب (مثلاً کمبود ویتامینD به‌خصوص در افراد مسن، علاوه بر اینکه باعث ضعف استخوان‌ها می‌شود حفظ تعادل را هم برای فرد دشوارتر می‌کند) از جمله شرایطی هستند که احتمال زمین خوردن را افزایش می‌دهند.

ورم از علائم شایع ضربه به اندام‌ها

مهرسروش با ابراز این‌که یکی از علائم شایع ضربه به اندام‌ها می‌تواند تورم باشد، توضیح داد: تورم همیشه جدی نیست ولی می‌تواند علامت شکستگی باشد، البته در شکستگی‌ها معمولاً درد و ناتوانی در حرکت دادن عضو هم مشاهده می‌شود و درد با فشردن ناحیه شدت می‌یابد. حرکت دادن عضو به‌واسطه عملکرد اعصاب و عضلات است بنابراین توانایی مصدوم در حرکت دادن انگشتان هرگز به این معنی نیست که آسیب جدی و حتی شکستگی در اندام وجود ندارد، با این حال حرکت دادن بدون درد کل اندام و بعد از آسیب، یک علامت خوب است و تا حدودی می‌تواند به بیمار اطمینان دهد که مشکل مهمی وجود ندارد.

خطر برق‌گرفتگی در خانه‌تکانی با انجام این کارها!

وی با یادآوری اینکه شست‌وشو و نظافت اجزای خانه مؤلفه اصلی خانه‌تکانی است، تصریح کرد: وقتی پای این نظافت به لوازم برقی مانند لوستر، چراغ روشنایی،کلید و پریز و... باز می‌شود خانه‌تکانی با خطر برق‌گرفتگی نیز همراه خواهد شد.

معاون آموزش سازمان اورژانس استان تهران هشدار داد: یکی از علل شایع برق‌گرفتگی در روزهای پایانی سال عدم رعایت اصول ایمنی هنگام نظافت لوازم برقی است.

وی به ارائه توصیه‌هایی برای پیشگیری از برق‌گرفتگی پرداخت و گفت: اگر در روزهای خانه‌تکانی تصمیم به تمیز کردن یک وسیله برقی گرفتید یادتان باشد که پیش از شروع به نظافت ابتدا برق آن وسیله برقی را قطع کنید، حواستان به این نکته باشد که لوازم برقی به هیچ وجه نباید با آب تماس داشته باشند.

مهرسروش تأکید کرد: از ریختن آب به‌روی کلید و پریز و سیم برق هم اکیداً خودداری کنید.

اخبار مرتبط
دیدگاه
آخرین اخبار
پربازدیدها
وبگردی