| کد مطلب: ۱۰۹۷۹

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران:

امیدواریم عبور از قانون در شهرداری کمتر شود

ممنوعیت حضور اتباع در 16 استان کشور منتشر شد و احمد وحیدی، وزیر کشور در 15 آذر در واکنش به این موضوع گفت: «از قبل هم همینطور بوده است. در بعضی از نقاط از قبل هم همینطور بوده و برخی مناطق مشخص شده که در آنجا اتباع حضور پیدا نکنند و این موضوع نیز در ادامه همین مسئله است و موضوع جدیدی قلمداد نمی‌شود.» از سوی دیگر اتباع از حضور در برخی فعالیت‌ها نیز منع شده‌اند. یکی از فعالیت‌ها در شهرداری است اما پیمانکاران شهرداری نه‌تنها اتباع بلکه کودکان را به کار می‌گیرند. در دوره چهارم مدیریت شهری رحمت‌الله حافظی، عضو شورای شهر تهران اعلام کرد، از طرف مافیای پسماند تهدید شده است. در دوره پنجم مدیریت شهری نیز از وجود این مافیا خبر دادند اما در این دوره مدیریت شهری – دوره ششم – کسی از این موضوع صحبتی نمی‌کند. حسین نظری، معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران در نشست خبری خود در پاسخ به خبرنگار هم‌میهن که از وجود مافیا پرسید، اعلام کرد: «دوست ندارم درباره مافیا صحبت کنم.» او درباره به‌کارگیری کودکان و اتباع توسط پیمانکاران شهرداری در گفت‌وگوی اختصاصی با هم‌میهن توضیحاتی ارائه کرده که در ادامه می‌آید:

 

ممنوعیت به کارگیری اتباع دوباره مطرح شده است. چرا شهرداری آنها را به کار می‌گیرد؟

ما تابع قانون و مقررات کشوری هستیم. هر قانونی که به ما ابلاغ شود ما آن را ساری و جاری و ابلاغ می‌کنیم. پیمانکاران شهرداری هم باید به آن عمل کنند. هر چیزی که به ما ابلاغ شود را انجام می‌دهیم.

ممنوعیت به کارگیری اتباع به شهرداری ابلاغ شده است؟

اخیراً ابلاغ خاصی به شهرداری صورت نگرفته است اما از قبل ابلاغ شده بود و ما هم ممنوعیت را به پیمانکاران اعلام کرده بودیم.

پس چرا در سطح شهر اتباع را می‌بینیم که برای شهرداری فعالیت می‌کنند؟

هستند، ولی ابلاغ جدیدی برای عدم به‌کارگیری اتباع نداشتیم ولی با قرارداد جدید رفت و روب شهرداری حتماً تغییراتی در این موضوع ایجاد خواهد شد. در ابلاغ‌های جدید سخت‌گیرانه برخورد می‌کنیم.

در حال حاضر این قانون به شما ابلاغ شد اما پیمانکاران اتباع را به کار می‌گیرند. سخت‌گیری شما قرار است چگونه اجرا شود؟

وقتی که بهانه‌ها را از دست پیمانکاران گرفتیم و ابزار قراردادی‌مان را محکم کردیم، انتظار داریم که این اتفاق بیفتد.

چرا کودکان در شهرداری به کار گرفته می‌شوند؟

به حسب «صغر سنی» به کارگیری کودکان ممنوع است.

اما کودکان توسط پیمانکاران به کار گرفته می‌شوند.

اگر به کار گرفته می‌شوند، تخلف است.

ما که نباید با پیمانکار شهرداری برخورد کنیم این شما هستید که باید با آنها برخورد کنید چراکه پیمانکاران زیر نظر شما فعالیت می‌کنند و نظارت بر عهده شماست.

ما یقه آنها را می‌گیریم. با پیمانکارانی که تخلف می‌کنند برخورد کرده و آنها را جریمه می‌کنیم.

یعنی جریمه‌ها اینقدر کم است که به‌کارگیری اتباع و کودکان برای آنها صرفه اقتصادی بیشتری دارد؟

نه. شاید در گذشته جریمه‌ها نقصان داشت اما الان جریمه‌ها قابل توجه است. به هر حال متاسفانه عبور از قانون گاهی صورت می‌گیرد و امیدواریم که کمتر شود.

 

 

اخبار مرتبط
دیدگاه
آخرین اخبار
پربازدیدها
وبگردی