| کد مطلب: ۱۴۲۵۰

بدون حقوق در ایران، قهرمان در آسیا

تیم‌ملی هاکی روی یخ زنان ایران در حالی قهرمان آسیا شد که بازیکنان ملی‌پوش در تیم‌های باشگاهی درآمدی از این رشته ندارند

بدون حقوق در ایران، قهرمان در آسیا

تیم‌ملی زنان هاکی روی یخ ایران، موفق شد در قرقیزستان به مقام قهرمانی در آسیا برسد. این قهرمانی از این جهت بسیار حائز اهمیت است که بازیکنان تیم‌ملی زنان هاکی روی خط، با کمترین امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری راهی این مسابقات شدند و در حالت عادی و روی کاغذ اگر قرار بود تیمی قهرمان شود، ایران در این لیست قرار نمی‌گرفت، اما با درایت مربیان و بازیکنان تیم، این مهم کسب شد.

رقابت‌های قهرمانی آسیا و اقیانوسیه در این دوره با حضور ۵ تیم ایران، امارات، قرقیزستان، هند و فیلیپین به میزبانی قرقیزستان برگزار شد و تیم‌ملی ایران با برتری برابر حریفان، نخستین قهرمانی خود را در این مسابقات جشن گرفت و به مدال طلا رسید. در این گزارش قصد داریم در گفت‌وگو با «عسل حیدری»؛ بهترین گلزن مسابقات، آرزو ایزدی؛ بهترین دروازه‌بان این رقابت‌ها و فاطمه اسماعیلی؛ ملی‌پوش ارزشمند تیم‌ملی زنان، روند صعودی تیم و البته مشکلاتی که در این مسیر وجود داشت را مورد بررسی قرار دهیم.

برترین‌ها سهم ایران

تیم‌ملی هاکی روی یخ زنان ایران درحالی به مقام قهرمانی رسید که در اکثر پارامترهای «برترین‌ها» سهیم بود.

عسل حیدری، یکی از بازیکنان اثرگذار تیم‌ملی بود که با زدن هشت گل، علاوه بر تاثیرگذاری مهم در مسیر قهرمانی، توانست خانم گل مسابقات شود. حیدری همچنین در به‌ثمر رساندن سه گل دیگر، تأثیرگذار بود. او درمجموعِ هشت گل و سه پاس‌گل، 11 امتیاز کسب کرد و امتیازآور‌ترین بازیکن این مسابقات لقب گرفت. عسل حیدری که از بازیکنان لژیونر تیم‌ملی و شاغل در لیگ سوئد است، در گفت‌وگو با «هم‌میهن» درخصوص کیفیت این بازی‌ها که درنهایت منجر به قهرمانی ایران شد، گفت: «این تیمی که اعزام شد درمجموع هماهنگی بالایی داشت. ما بازیکنان حدود 4 سال است که در کنار هم تمرین می‌کنیم و به‌خوبی از یکدیگر شناخت داریم. سال گذشته تیم‌ملی زنان هاکی روی یخ ایران به مقام نایب‌قهرمانی رسید به‌همین‌دلیل در این دوره قصد داشتیم یک پله بالاتر برویم و هدفی جز قهرمانی نداشتیم. سطح بازی‌ها در این دوره طبعاً از دوره قبل بالاتر رفته بود و تیم‌ها با آمادگی بیشتری راهی مسابقات شده بودند و پیشرفت آنها قابل ملاحظه بود».

بازیکنانی که رایگان بازی می‌کنند

قهرمانی تیم‌ملی هاکی روی یخ زنان ایران در مسابقات قهرمانی آسیا - اقیانوسیه، این سوال را به‌وجود آورد که میزان قرارداد بازیکنان هاکی روی یخ ایران در لیگ برتر چقدر است. عسل حیدری دراین‌باره گفت: «متاسفانه بازیکنان باشگاهی در لیگ برتر ایران قراردادی ندارند و عملاً حقوقی از باشگاه‌شان دریافت نمی‌کنند. اگر تیم باشگاهی‌ای اسپانسر داشته باشد، فقط می‌تواند هزینه ورودی به مسابقات و لباس تیم را تهیه کند.»

 فاطمه اسماعیلی اما ‌نظر دیگری دارد و امیدوار است شرایط در آینده نزدیک بهبود پیدا کند. او گفت: «هرچند ما بازیکن‌ها در لیگ برتر قراردادی نداریم اما در قیاس با گذشته شرایط به‌مراتب بهتر شده است و امیدوارم روزهایی را ببینیم که نسل ما قرارداد حرفه‌ای با باشگاه‌شان امضاء کند تا مشکلات به حداقل برسد».

عسل حیدری نیز این موضوع را تایید می‌کند که بسیاری از هزینه‌ها بر عهده خود بازیکنان است. او می‌گوید: «در تهران فقط یک زمین تمرین یخی داریم که با همکاری آقای کاوه صدقی توانستیم زمین را رایگان در اختیار داشته باشیم. همچنین تمام بازیکنان می‌توانند از کمپ بدنسازی این زمین استفاده کنند که در قیاس با گذشته اتفاق بسیار مثبتی است، اما سایر هزینه‌ها برای خرید وسایل این ورزش برعهده خودمان است که انصافاً هم هزینه زیادی است.»

موفقیت در المپیک زمستانی

هاربین، پایتخت هیلونگ‌جیانگ در شمالی‌ترین منطقه چین، میزبان نهمین بازی‌های زمستانی آسیایی در سال ۲۰۲۵ خواهد بود. تیم‌ملی هاکی روی یخ زنان نیز قصد دارد در این مسابقات شرکت و افتخارآفرینی داشته باشد. عسل حیدری دراین‌باره گفت: «تنها هدف پیش روی ما حضور در مسابقات هاربین چین است که قرار است در اسفندماه امسال برگزار شود که درواقع بزرگترین رویدادی است که بازیکن‌ها می‌توانند تجربه کنند».

فاطمه اسماعیلی نیز درخصوص اهدافش در تیم‌ملی گفت: «مسابقات هاربین چین که مسابقات المپیک زمستانی در قاره آسیاست، سطح بالاتری نسبت به مسابقات قهرمانی آسیا دارد و هدف ما موفقیت در این عرصه است. تمام تلاش کادر فنی و بازیکنان این است که در مسابقات المپیک زمستانی هم حضور موفقیت‌آمیزی داشته باشیم تا روند موفقیت را ادامه دهیم.» آرزو ایزدی بهترین دروازه‌بان این رقابت‌ها نیز در کنار موفقیت تیم‌ملی در مسابقات اسفندماه یک آرزوی شخصی هم دارد. او گفت: «تلاش می‌کنم حضور خوبی در تیم‌ملی و رقابت‌های باشگاهی داشته باشم و نیم‌نگاهی نیز به لژیونر شدن در آینده نزدیک دارم.»

عنوان بهترین دروازه‌بان هم به ایران رسید

همانطور که پیش‌تر گفته شد در بسیاری از آیتم‌ها بازیکنان ایران جوایز برترین‌ها را کسب کردند. دیانا فرزام‌نیا، عنوان بهترین پاسور مسابقات آسیا - اقیانوسیه را کسب کرد. دیانا با ۷ پاس‌گل توانست به‌‌عنوان ارزشمندِ «بهترین پاسور» دست یابد. او همچنین سه گل از ۳۶ گل تیم‌ملی کشورمان را نیز به‌ثمر رساند. آرزو ایزدی که درمجموعِ ۴ بازی برابر امارات، قرقیزستان، هند و فیلیپین دروازه‌اش را بسته نگه داشت، عنوان «بهترین دروازه‌بان» این مسابقات را از آنِ خود کرد.

آرزو ایزدی که در این مسابقات دروازه‌بان تیم‌ملی هاکی روی یخ زنان ایران بود و موفق شد در چهار مسابقه کلین‌شیت کند نیز در گفت‌وگو با هم‌میهن درخصوص چالش‌هایی که در این مسیر وجود داشت، گفت: «ما در لیگ برتر قراردادی به صورت حرفه‌ای امضاء نمی‌کنیم؛ چراکه هنوز اسپانسرها به این ورزش ورود نکرده‌اند و برای باشگاه‌ها درآمدزایی خاصی وجود ندارد. تقریباً تمام بازیکنان تیم‌ملی شغل دیگری دارند و بعد از کار، به زمین تمرین می‌روند. از طرف دیگر خرید وسایل این رشته واقعاً هزینه زیادی دارد که برعهده بازیکنان است و باید شخصاً خریداری کنیم.»

در پایان این رقابت‌ها هرچند کاپیتان اعظم سنایی مربی - بازیکن تیم‌ملی ایران در مسابقات قهرمانی آسیا - اقیانوسیه عنوان «ارزشمندترین» بازیکن ایران را دریافت کرد، اما در ادامه فقط به‌عنوان مربی تیم‌ملی حضور خواهد داشت؛ چراکه به‌عنوان بازیکن از میادین خداحافظی کرد.

اخبار مرتبط
دیدگاه
آخرین اخبار
پربازدیدها
وبگردی