| کد مطلب: ۱۲۹۴۴

شکاف شدید نسل‏‌ها در حزب جمهوری‏‌خواهان

شکاف شدید نسل‏‌ها در حزب جمهوری‏‌خواهان

اوایل این هفته تصویب ارسال کمک‌های خارجی در مجلس سنای آمریکا آنچه اصطلاحاً «جنگ داخلی» در حزب جمهوری‌خواه بر سر نقشی که ایالات متحده باید در جهان ایفا کند، در سرخط خبرها قرار داده است. لایحه‌‌ای که شامل 60 میلیارد دلار کمک به اوکراین و 14 میلیارد دلار کمک به اسرائیل است. 

این قانون که حمایت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و اکثریت قریب‌به‌اتفاق دموکرات‌های سنا را دارد، در میان جمهوری‌خواهان بحث‌برانگیزتر شد. 22 سناتور جمهوری‌خواه به این قانون رای مثبت دادند، درحالی‌که 27 نفر با آن مخالفت کردند. 

تحلیل رای‌ها نشان‌دهنده شکاف نسلی جالبی در میان جمهوری‌خواهان است. هریک از 5 جمهوری‌خواه پیر در سنا (و 9 نفر از 10 نفر پیرترین سناتورها) به بسته کمک‌های خارجی رای دادند. در عوض 6 سناتور جوان و از میان 12 جوان‌ترین سناتورها از 14 سناتور با آن مخالفت کردند. 

به همان‌اندازه قابل توجه، تقسیم آرا در میان جمهوری‌خواهان براساس زمان تصدی پست فعلی خود بود. از 49 سناتور جمهوری‌خواه، 30 نفر قبل از آنکه دونالد ترامپ برای بار اول به نامزد این حزب در سال 2016 تبدیل شود، انتخاب شدند. 18 نفر از این 30 نفر از این لایحه کمک‌های خارجی حمایت کردند. از میان اعضایی که سال 2017 یا دیرتر به مجلس راه یافتند، فقط 4نفر به این لایحه رای دادند، درحالی‌که 15 نفر خلاف آن رای دادند. 

تفاوت در آرا در میان آن عده‌ای که از سال 2016 انتخاب شده‌اند تاحدی به رویکرد نامتعارف ترامپ در سیاست خارجی برمی‌گردد. تشکیلات حزب جمهوری‌خواه در طول جنگ سرد و جنگ جهانی علیه ترور اغلب با جنگ‌طلبی از جمله نسبت به روسیه همدل بوده‌اند. درحالی‌که حزب جمهوری‌خواه همیشه شک و تردیدهایی نسبت به کمک‌های خارجی داشته‌اند، برخی از افزایش هزینه‌های قابل‌توجه در دوران ریاست‌جمهوری جمهوری‌خواهان از جمله جورج بوش پسر و رونالد ریگان اتفاق افتاده است. 

با این حال بخشی از اینکه ترامپ در سال 2016 برنده شد به‌دلیل تحقیر آشکارش از تغییر اهداف نظامی پس از عملیات جنگ علیه ترورسیم بود. ترامپ آن را جنگ شکست‌خورده در عراق خطاب می‌کرد و معتقد بود کمک خارجی آمریکا، کشورها را به‌جای اینکه به شرکا و متحدان متقابل تبدیل کند، آنها را به آمریکا وابسته کرده است. 

برندن باک، کهنه‌سرباز ارتش آمریکا و مورخ سیاست‌خارجی به اندیشکده ریسپانسیبل استیت‌کرفت می‌گوید: «ترامپ بیشتر یک متفکر شهودی است تا یک فرد اصولی.» دیگران استدلال کرده‌اند روندها احتمالاً نشان‌دهنده وفاداری جمهوری‌خواهانی است که در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ سمت‌های خود را به‌دست آورده‌اند. 

رئیس‌جمهوری سابق آمریکا آخر هفته، قبل از رای‌گیری در صفحه اجتماعی تروث‌سوشال نوشت: «آمریکا دیگر نباید احمق باشد!» 

رای را نمی‌توان تنها با ایدئولوژی توضیح داد، چون برخی از این متحدان جنگ‌طلب ترامپ، مثل سناتور لیندزی گراهام در نهایت به این بسته کمکی رای نداد. گراهام که از حامیان سرسخت اسرائیل است، در گذشته به بسته‌های کمکی به اوکراین رای داده و در گذشته کمک به اوکراین را سرمایه‌گذاری خوب و بهترین پولی که تا حالا خرج شده، خوانده بود. در زمان رای‌گیری در مورد آخرین بسته کمکی، گراهام از فقدان مقررات امنیت مرزی ابراز تأسف کرد و استدلال ترامپ را تکرار کرد که کمک به اوکراین باید یک «وام» باشد. 

در  این میان، سناتورها به شکاف نسلی در میان جمهوری‌خواهان توجه کردند و بحث و گفت‌وگو در مورد آن به فضای عمومی کشیده شد. سناتور اریک اشمیت 48ساله در صفحه کاربری خود در ایکس (توئیتر سابق) نوشت: «تقریباً همه سناتورهای جمهوری‌خواه زیر 55 سال به این لایحه آخر رای منفی دادند. اوضاع به اندازه کافی سریع در حال تغییر نیست.» اشمیت در سال 2022 انتخاب شد. 

سناتور کوین کرامر در پاسخ گفت: «ساده‌لوحی جوانی سعادت است، خِرَد سن می‌تواند غرب را نجات دهد. ریگان ممکن است مرده باشد اما دکترین او در دورانی که خطرات کمتری نسبت به امروز وجود داشت، جهان را نجات داد.» 

 

دیدگاه
آخرین اخبار
پربازدیدها
وبگردی