| کد مطلب: ۱۳۹۳۹

برنامه میراث فرهنگی برای سال نو؛

مراسم سال تحویل فقط در حافظیه و تخت جمشید برگزار می‌شود

مراسم سال تحویل فقط در حافظیه و تخت جمشید برگزار می‌شود

مدیرکل امور پایگاه‌های میراث ملی و جهانی گفت: تحویل سال نو در اماکن تاریخی برگزار نمی‌شود و فقط تخت جمشید و حافظیه میزبان تحویل سال نو خواهند بود.

به گزارش هم‌میهن آنلاین، ایلنا نوشت:

رضا سامه (مدیرکل امور پایگاه‌های میراث ملی و جهانی) درخصوص برگزاری مراسم سال نو در اماکن تاریخی و پایگاه‌های میراث‌فرهنگی گفت: امسال تنها در تخت جمشید و حافظیه به طور رسمی مراسم تحویل سال برگزار خواهد شد. البته ممکن است اوقاف در مساجد و امامزاده‌هایی که در بافت‌های تاریخی قرار دارند نیز برنامه تحویل سال داشته باشد اما متولی میراث‌فرهنگی نیست. 

او ادامه داد: بر اساس نظر کارشناسان، به دلیل آنکه ساعت تحویل سال ۱۴۰۳ به قول معروف بد موقعی (ساعت ۶ و ۳۶ دقیقه و ۲۶ ثانیه روز چهارشنبه ۱ فروردین) است از این رو به جمع‌بندی درخصوص برگزاری مراسم تحویل سال در پایگاه‌های میراث نرسیدیم چراکه ممکن است مراجعه مردمی در آن ساعت مورد استقبال قرار نگیرید. دو مجموعه تخت جمشید و حافظیه نیز به صورت ویژه و با تاکیدات معاونت میراث فرهنگی به منظور پاسداشت آیین نوروز و ثبت جهانی آن برگزار خواهد شد. البته ممکن است برخی از اماکن تاریخی با مجوز شورای تامین درصدد برگزاری مراسم تحویل سال برآیند که در نهایت تصمیم نهایی نیز با رای و نظر مدیرکل استان انجام خواهد گرفت. اما در کل برنامه رسمی برای برگزاری مراسم تحویل سال در اماکن و پایگاه‌های میراثی نداریم.

محمد ثابت اقلیدی (مدیرکل میراث‌فرهنگی استان فارس) نیز چندی پیش در جمع خبرنگاران در شیراز از برگزاری مراسم تحویل سال در تخت جمشید و حافظیه خبر داد و گفت: با توجه به تقارن ماه مبارک رمضان با نوروز ۱۴۰۳ مراسم تحویل سال با محوریت برنامه‌های قرآنی و فرهنگی است. درهای دو مجموعه فرهنگی مذکور از ساعت ۵:۳۰ دقیقه به روی گردشگران و بازدیدکنندگان گشوده می‌شود. اجرای بخشی از برنامه‌های قرآنی و فرهنگی نیز در محوطه بیرونی مجموعه‌ها برگزار می‌شود. 

اجرای مراسم نوروز در ۶۹ پایگاه

سامه همچنین درخصوص برگزاری مراسم نوروز در پایگاه‌های میراث‌فرهنگی کشور گفت: در ۶۹ پایگاه برنامه‌های نوروزی برگزار خواهد شد. اعتبارات برآورد و ابلاغ شده است. برنامه ریزی انجام شده که علاوه بر برنامه‌های نوروزی، شاهنامه خوانی و سایر مراسم فرهنگی و آیینی و مذهبی برگزار شود. بیستون، هگمتانه، اورامانات، تخت جمشید، پاسارگاد، سازه‌های آبی شوشتر، بسطام، الموت، تعدادی از کارونسراها مانند تی تی، باغ‌های ایرانی، بیشاپور و تمام پایگاه‌های میراث ملی در نوروز برنامه‌های ویژه خواهند داشت. 

فعالیت موزه‌ها

موزه‌ها، ابنیه تاریخی و پایگاه‌های میراث ملی و جهانی در نوروز امسال، از ساعت ۹ تا ۱۸ آماده خدمات‌دهی به گردشگران و بازدیدکنندگان هستند. ساعات کاری در روزهای پنجشنبه و جمعه بر اساس وضعیت اقلیم و به تشخیص مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هر استان می‌تواند تا ساعت ۲۰ افزایش پیدا کند. بنابراین لازم است گردشگران نوروزی برای اطلاع دقیق‌تر از ساعت کاری هر مجموعه به تارنما یا صفحات آن در فضای مجازی مراجعه کنند. 

در «شب‌های قدر» ساعت بازدید اماکن تاریخی، موزه‌ها و پایگاه‌های ملی و جهانی از ۹ صبح تا ۱۷ است. فردای شب قدر ساعت فعالیت موزه‌ها از ۱۰ صبح خواهد بود. تمامی موزه‌ها و اماکن تاریخی در روز ۱۳ فروردین – همزمان با روز طبیعت و سالگرد شهادت حضرت علی (علیه‌السلام) – تعطیل هستند.

اخبار مرتبط
دیدگاه
آخرین اخبار
پربازدیدها
وبگردی