| کد مطلب: ۱۵۲۸۶

شورای اصناف و وزارت خارجه نیز به صف منتقدان تعطیلی روز پنجشنبه پیوستند؛

تداوم مخالفت‌ها با تعطیلی پنجشنبه‌ها

 تداوم مخالفت‌ها با تعطیلی پنجشنبه‌ها

تصمیم برای تعطیلی پنجشنبه‌ها با واکنش گسترده بخش خصوصی مواجه شد. چندی پیش کمیسیون اجتماعی مجلس یازدهم مصوب کرد که تعطیلات پایان هفته در ایران دو روز پنجشنبه و جمعه باشد.

به گزارش هم‌میهن آنلاین، تصمیم برای تعطیلی پنجشنبه‌ها با واکنش گسترده بخش خصوصی مواجه شد. چندی پیش کمیسیون اجتماعی مجلس یازدهم مصوب کرد که تعطیلات پایان هفته در ایران دو روز پنجشنبه و جمعه باشد. دولت در پنجم آذر ۱۴۰۱ لایحه‌ای به مجلس داده بود که وضعیت تعطیلی ادارات و میزان ساعات کار کارمندان اصلاح شود، اما نمایندگان مجلس برخلاف توصیه بخش خصوصی و حتی با وجود استفتا از مراجع تقلید درباره کراهت‌نداشتن تعطیلی شنبه‌ها، زیر بار توصیه بخش خصوصی نرفتند و پنجشنبه‌ها را تعطیل اعلام کردند.

این موضوع با واکنش گسترده فعالان اقتصادی مواجه شد، چراکه حالا فاصله تجارت و بازار ایران با شبکه تجارت جهانی نه‌تنها کمتر نشده که بیشتر شده است. پیش از این اقتصاد ایران در روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه با روزهای فعالیت بازار جهان فاصله داشت اما حالا با مصوبه مجلس این فاصله به چهار روز افزایش داشته است‌. اعتراض بخش خصوصی به این تصمیم واکنش دولت را به دنبال داشت و سازمان امور اداری و استخدامی به «شرق» اعلام کرد که دولت توصیه‌ای برای تعطیلی پنجشنبه‌ها نداشته است. موضوعی که البته برخی نمایندگان مجلس آن را تأیید کردند و گفتند که این مسئله تصمیم بهارستان‌نشین‌ها بوده است.

با این حال مهدی یزدان‌پناه، معاون حقوقی، مجلس و استان‌های سازمان اداری و استخدامی، به یک برنامه تلویزیونی توضیح داد: «موضوعی مطرح شد مبنی بر اینکه دو روز تعطیلی در این لایحه پیش‌بینی شده؛ در حالی که به واقع این‌گونه نیست. دولت دقیقا خدمت‌رسانی به مردم را هم در شهر تهران و هم در مراکز استان‌ها از شنبه تا چهارشنبه پیش‌بینی کرده و طبیعتا مراکز نظامی، امنیتی، بانک‌ها و مراکز خدمت‌رسانی به مردم در بیمارستان‌ها و دیگر دستگاه‌هایی که در حالت اضطراری و حوادث غیرمترقبه هستند، آنها ساعت کاری خودشان را دارند و پنجشنبه روز خدمت‌رسانی اداری به مردم نیست».

به گزارش خبرآنلاین او افزود: بر این اساس، بازار و شرکت‌های خصوصی می‌توانند در روزهای پنجشنبه فعالیت داشته باشند و طبق قانون اساسی روز جمعه تعطیل رسمی کشور است. حالا اما محمد حسینی، معاون امور مجلس رئیس‌جمهوری، به ایرنا گفته است: «دولت لایحه تعطیلی یک روز دیگر به جز جمعه را به مجلس شورای اسلامی ارائه کرد و برای تصمیم نهایی درباره تعطیلی پنجشنبه یا شنبه باید منتظر رأی مجلس بود. در کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نظرات مختلف درباره تعطیلی شنبه و پنجشنبه مطرح شد و پس از اعلام تعطیلی پنجشنبه برخی افراد با تشکیک در نظر کمیسیون اجتماعی، مطرح‌‌شدن این موضوع در صحن علنی را خواستار هستند، اما دولت در پیشنهاد لایحه تعطیلی یک روز دیگر در هفته، روز خاصی را مشخص نکرد و فقط به دنبال تصویب قانون تعطیلی بود که اکنون افراد نظر بر این دارند که این روز در مجلس شورای اسلامی مشخص شود». از آن سو دیروز اعلام شد که وزارت امور خارجه در راستای حمایت از فعالان اقتصادی بخش‌ خصوصی با تعطیلی شنبه به جای پنجشنبه موافقت کرد. این وزارتخانه تأکید کرده است که در راستای بهبود شرایط اقتصادی کشور تعطیلی شنبه را به دولت پیشنهاد داده است.

منبع : شرق
اخبار مرتبط
دیدگاه
آخرین اخبار
پربازدیدها
وبگردی