| کد مطلب: ۱۲۷۸۰

روزهای سرد الموت

بررسی فضای سیاسی استان‌ها در سال انتخابات مجلس

روزهای سرد الموت

از استان قزوین سه حوزه انتخابیه و چهار نماینده در پی هر دوره انتخابات به مجلس معرفی می‌شود. استانی کوچک با ریشه‌های سیاسی پیچیده که در آن هم سیاست در انتخاب نمایندگان پررنگ است و هم قومیت، هرچند که در بررسی‌های سه دوره اخیر انتخابات مشخص شد که عامل اقتصادی و رفاهی نیز نقش بسیار پررنگ و تعیین‌کننده‌ای در انتخابات این استان دارد؛ موضوعی که با توجه به پیش‌بینی فعالان سیاسی این استان، فضای انتخاباتی آتی را نیز در این استان تحت تاثیر قرار خواهد داد.

یکی از شاخص‌ترین چهره‌های اصلاح‌طلب در این استان، قدرت‌الله علیخانی است و از چهره‌های سیاسی قدیمی در این استان است که سیاسیون معتقدند اگر او از کسی حمایت کند، حضور او در مجلس حتمی خواهد بود. هرچند که در این دوره از انتخابات احتمال حمایت انتخاباتی از یک کاندیدا غیرمحتمل به نظر می‌رسد و موضع اصلاح‌طلبان این استان عدم مشارکت در انتخابات است. یوسف کرمی، دبیر حزب اتحاد ملت معتقد است که انتخابات و مجلس واقعی نداریم. او در استان قزوین در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌های محلی گفته است که کسانی که به دنبال مشارکت پرشور هستند روشن کنند با این انتخابات قرار است چه مشکلاتی را حل کنند. فرایند تاییدصلاحیت برای جریان اصلاح‌طلب نیز در این استان همچون دیگر استان‌های کشور با دشواری‌هایی روبه‌روست. صلاحیت چند چهره شاخص اصلاح‌طلب این استان که در ابتدا ردصلاحیت شدند در نهایت تایید شد؛ هرچند که برخی از آنها معتقد بودند دلایل ردصلاحیت آنها تبعیض‌آمیز بوده است.

در جبهه اصولگرایان نیز ردصلاحیت‌هایی رقم خورد. پرسروصداترین ردصلاحیت مربوط به نماینده کنونی تاکستان در مجلس است. رجب رحمانی ملقب به «رجب سناتور» باسابقه‌ترین نماینده مجلس در استان قزوین و کشور است و سابقه نمایندگی ادوار چهارم، پنجم، ششم، هفتم، نهم و یازدهم مجلس را دارد. با وجود آنکه گرایش سیاسی او اصولگرایی است اما ارتباط خوبی با اصلاح‌طلب‌ها دارد و در انتخابات مجلس یازدهم نیز در لیست شورای ائتلاف این استان قرار نگرفته است اما مردم تاکستان اعتماد خوبی به او دارند و فارغ از گرایش سیاسی او را انتخاب کرده‌‌اند. این انتخاب تاکستانی‌ها که برخی رسانه‌های محلی در استان قزوین آن را یکی از سیاسی‎‌ترین شهرهای استان قزوین می‌دانند، بخشی از الگوی رفتار سیاسی مردم قزوین را که بیشتر متکی به شخص به‌نظر می‌رسد، نشان می‌دهد. هرچند که برخی فعالان سیاسی این استان معتقدند در مرکز استان رفتارها و انتخاب‌ها بیشتر جنبه سیاسی دارد.

پژوهشی که توسط فاطمه شجاعی انجام شده و عوامل مؤثر بر روند و نحوه مشارکت شهروندان استان قزوین در انتخابات مجلس نهم و دهم را بررسی کرده‎است، مشخص می‎کند که در حوزه‌های انتخابیه دسته اول که متشکل از شهرهای اکثراً چندقومیتی می‌باشد، عامل قومیت کم‌رنگ‌تر و رفتار رای‌دهی شهروندان مطابق با الگوی فرهنگ سیاسی مشارکتی و رفتار سیاسی پویا بوده و در حوزه‌های انتخابیه دسته دوم که متشکل از شهرهای اکثراً تک‌قومیتی می‌باشد، عامل قومیتی پررنگ‎‌تر و رفتار رای‌دهی شهروندان مطابق با الگوی فرهنگ سیاسی تبعی و رفتار سیاسی منفعل می‌باشد. براساس آمار، میزان مشارکت در انتخابات‌های مجالس نهم و دهم کاهش یافته که این پژوهش دلایل آن را بی‌اعتمادی شهروندان نسبت به شعارهای انتخاباتی کاندیداها، عوامل اقتصادی و تاثیرات این عوامل و همچنین ردصلاحیت‌ها می‌داند. محوریت شعار کاندیداها که بیشتر جنبه رفاهی و اقتصادی داشت مشخص کرد که دغدغه اقتصاد و معیشت برای مردم این استان در اولویت است. اما بالاترین ریزش انتخاباتی تاریخ این استان در مجلس یازدهم و با مشارکت ۴۲ درصدی رقم خورده است که موضوع ردصلاحیت‌ها، اتفاقات نیمه دوم سال ۹۸ از جمله  افزایش قیمت بنزین و سقوط هواپیمای اوکراینی و احتمالاً کرونا بر این کاهش قابل ملاحظه مشارکت اثرگذار بوده است. حال با توجه به تداوم سایه سنگین بحران‌های اقتصادی بر سر مردم، اعتراضات مدنی سال گذشته و ادامه ردصلاحیت‌ها و گزینشی‌تر شدن انتخابات، باید دید مردم این استان چه واکنشی نسبت به انتخابات مجلس دوازدهم نشان خواهند داد. آیا همانطور که برخی تحلیلگران سیاسی این استان باور دارند یخبندانِ سیاسی و مشارکت رخ داده است یا مردم پای صندوق‌های رای خواهند رفت؟

Untitled-1

 

 

نگاه اصلاح‌طلب / ۱

 

 

روح‌الله بابایی نماینده مجلس دهم:

مردم مناطق کوچک‌تر پای صندوق رای خواهند آمد

 

روح‌الله بابایی، نماینده مجلس دهم از استان قزوین در گفت‌وگو با هم‌میهن درباره فضای سیاسی حاکم در این استان در آستانه انتخابات مجلس دوازدهم، توضیحاتی داده است که در ادامه می‌خوانید:

 

با توجه به نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات مجلس دوازدهم، فضای انتخاباتی استان قزوین چگونه است؟

بعد از اعلام نتایج تاییدصلاحیت‌ها از سوی شورای نگهبان، برخی از نامزدها منزل به منزل تبلیغات می‌کنند و مردم را به شرکت در انتخابات و اخذ رای برای خود دعوت می‌کنند و برخی از افراد نیز که در حال حاضر جایگاه و پست دارند و یا در کسوت نماینده هستند، آشکارتر فعالیت خود را شروع کردند و تبلیغات انتخاباتی دارند.

حال و هوای انتخاباتی نسبت به دور قبل چه تفاوتی دارد؟

در مناطق کوچکتر فضای انتخاباتی وجود دارد و مردم درباره اینکه چه کسی تاییدصلاحت شد یا نشد، صحبت می‌کنند و فضا را دارند داغ‌تر می‌کنند و هرچه به 11 اسفند نزدیک‌تر شویم، فضا داغ‌تر و داغ‌تر می‌شود.

در انتخابات مجلس یازدهم شاهد کاهش محسوس مشارکت در استان قزوین بودیم. چه اتفاقی در این مدت رخ داده که فکر می‌کنید مشارکت بهتری رقم خواهد خورد؟

مردم مناطق کوچک‌تر پای صندوق رای خواهند آمد و در این دوره نیز تلاش می‌کنیم تا مشارکت بیشتر شود. با توجه به تاییدصلاحیت‌هایی که شورای نگهبان انجام داده، برای مثال در حوزه انتخابیه بوئین زهرا 60 نفر تاییدصلاحیت شدند و هرکدام از این افراد اگر 500 تا 1000 رای بیاورند، درصد مشارکت را پر خواهد کرد.

درباره فعالیت احزاب و تشکل‌های اصلاح‌طلب و اصولگرا لطفاً توضیح دهید. بسیاری از اصلاح‌طلبان در این استان اعلام کردند که با توجه به شرایط موجود و عدم امکان مشارکت چهره‌‎های خود در انتخابات کاندیدایی معرفی نخواهند کرد و از کسی حمایت نخواهند کرد.

گروه‌های مختلف مشغول فعالیت هستند. هرچند که هنوز لیستی نداده‌اند اما فعالیت‌های خود را انجام می‌دهند. ما اصلاح‌طلبی که تاییدصلاحیت شده باشد، داریم و قطعاً آنها نیز بی‌تفاوت نمی‌نشینند و تا جایی که مطلع هستم چون به این کشور و نظام تعلق خاطر دارند، مشارکت خواهند کرد. آدم‌های سرشناسی در قزوین تاییدصلاحیت شدند که انشاالله کمک می‌کنند و مردم را پای صندوق رای می‌کشانند.

این افراد سرشناس جزو احزاب هستند یا مستقل هستند؟

جزء احزاب هم هستند، از پست‌های بالای استانی تاییدصلاحیت شدند و حضور دارند و از هر دو جناح هم در فضای رقابت حضور دارند.

پیش‌بینی شما از مشارکت مردم این استان در انتخابات چیست؟ آیا شرایط اقتصادی و انتقادات مردم نسبت به شرایط جامعه در کاهش مشارکت تاثیرگذار است؟

مردم استان قزوین هم مثل مردم تمام مناطق کشور هستند و پای صندوق رای خواهند آمد. شاید ناراحت، نگران و دلخور باشند و در استان قزوین نیز همین هست اما به دلیل اعتقادات و پایبندی‌هایی که دارند، مشارکت خواهند کرد و فضا پرشورتر می‌شود. برخلاف اینکه خیلی‌ها تبلیغ می‌کنند پای صندوق رای نیایید، اما مردم چون کشور خود را دوست دارند، شهید داده‌اند و نظام خود را دوست دارند و به خاطر نظام و حکومت و انقلاب پای صندوق رای خواهند آمد؛ به‌ویژه در مناطق کوچک و روستایی اوضاع خوب است و مشارکت بهتر هم خواهد بود.

 

 

نگاه اصلاح‌طلب / ۲

 

 

ناصر قوامی نماینده قزوین در مجلس ششم:

تایید شدگان  نمی‌گویند اصلاح‌طلبیم

 

ناصر قوامی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و نماینده قزوین در مجلس ششم در گفت‌وگو با هم‌میهن با انتقاد از برگزاری یک انتخابات نمایشی، از عدم تمایل مردم استان قزوین به مشارکت در انتخابات مجلس دوازدهم سخن گفته است که در ادامه می‌خوانید:

 

 

فضای انتخاباتی استان قزوین با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات مجلس دوازدهم چگونه است؟

از نظر من این انتخابات نمایشی بیش نیست و هیچ تاثیری در وضع رفاه و حال مردم ندارد. در اینجا اصلاً کسی مراجعه نکرده است و کسی هم نمی‌پرسد که به چه کسی رای بدهیم و فضا در واقع یخبندان است.

اصلاح‌طلب‌ها در برخی از استان‌ها بیانیه داده‌اند و اعلام کرده‌اند در انتخابات لیستی نمی‌دهند، نظر اصلاح‌طلب‌های استان قزوین چیست؟

در قزوین نیز ما لیستی نداریم. اصلاً اصلاح‌طلبی در استان نیست که کسی بخواهد از آن‌ها حمایت کند. اینهایی که ثبت‌نام کرده‌اند هیچ‌کدام حاضر نیستند که بگویند اصلاح‌طلب هستیم و فضا فقط برای فعالیت اصولگراها فراهم است. البته برخی نیز به صورت مستقل هستند که شرکت می‌کنند.

آیا مردم استان تمایلی به شرکت در انتخابات دارند؟ با توجه به ریزش مشارکت در سال ۹۸ که در پی اتفاقات نیمه دوم آن سال رخ داد، فکر می‌کنید در این دوره با توجه به شرایط معیشتی و اعتراضات سال گذشته، مشارکت مردم چطور خواهد بود؟

قطعاً از دوره‌های قبل بسیار کمتر خواهد بود. چراکه فضا، آن فضایی نیست که مردم در انتخابات شرکت کنند و مشارکت بسیار پایین خواهد بود. در کلِ کشور پیش‌بینی می‌کنم که شاید ۲۰ درصد در انتخابات شرکت کنند.

رویکرد مردم در انتخابات‌ها در این استان چگونه است؟

الان احزابی وجود ندارد. ما احزابی نداریم که حتی شورای مرکزی آن‌ها جلسه‌ای داشته باشند. در قزوین اگر حزب اصلاح‌طلبی وجود داشته‎باشد، جلسه و فعالیت و تبلیغاتی ندارند و در سمت اصولگراها نیز همینگونه است؛ با این تفاوت که پشتیبان بسیجی و پادگانی دارند. در میان مردم و با مردم نیستند و فعالیتی ندارند تا ببینیم مردم به نماینده حزب رای می‌دهند یا مستقل و قومی و قبیله‌ای! اما در مجموع اگر بخواهیم نگاهی کلی به تصمیم‌گیری مردم در انتخابات‌ها بیاندازیم، مردم شهر قزوین سیاسی هستند اما در تاکستان و بوئین‌زهرا ممکن است قبیله‌ای و عشیره‌ای تصمیم بگیرند که رای بدهند.

عملکرد نماینده‌ها را در تمایل مردم به مشارکت یا عدم مشارکت چطور ارزیابی می‌کنید؟

نماینده‌ها که در اداره کشور نقشی ندارند. یک سیاست کلی است که از بالا تنظیم شده و اعمال می‌شود و در همه بخش‌های فرهنگی، سیاسی، روابط بین‌الملل و اقتصادی حضور دارد و مجلس هیچ نقشی در تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری ندارد.

 

 

نگاه اصلاح‌طلب / ۳

 

 

هادی جعفری عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت استان قزوین:

رغبت به مشارکت کمتر شده است

 

هادی جعفری، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت استان قزوین معتقد است فضای رقابت با برخی نظارت‌های تنگ‌نظرانه از مجلس ششم به بعد به حدی محدودتر شده است که دیگر حتی امکان معرفی کاندیدای نیابتی نیز وجود ندارد. او در گفت‌وگو با هم‌میهن درباره فضای انتخاباتی حاکم بر این استان در روزهای باقی‌مانده تا برگزاری انتخابات مجلس دوازدهم توضیحاتی داده است که در ادامه می‌خوانید:

 

 

با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات مجلس دوازدهم، فضای سیاسی استان قزوین چگونه است؟

در روزهای سالگرد انقلاب 57 هستیم اما خیلی از اهداف و آرزوهای مردم محقق نشده است. یکی از اهداف این انقلاب، حاکمیت ملت بر سرنوشت خود بود که از طریق انتخابات محقق می‌شود. بعد از انقلاب انتظار می‌رفت که سال به سال و دوره به دوره انتخابات آزادتری برگزار شود اما متاسفانه برعکس شد و شاهدیم که سال به سال و دوره به دوره محدودیت‌های بیشتری را برای انتخابات ایجاد کردند؛ به‌طوری‌که تقریباً از سال 96 به بعد انتخابات ماهیت خود را از دست داده است و از طرفی هم دیگر نهادهای انتخاباتی کارکرد مطلوبی برای جامعه ندارند و مردم نیز متوجه این وضعیت شده‌اند. در حال حاضر رای و نظر مردم در سیاست‌گذاری‌ها و تصمیم‌گیری‌ها در اداره جامعه تقریباً بلااثر شده است. قطعاً این شرایط، شرایط مطلوبی برای کشور نیست و با وجود تبلیغات وسیعی که صورت می‌گیرد، مردم اقبال چندانی به انتخابات نشان نمی‌دهند. جریان‌‍‌‎های سیاسی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. درست است که انتخابات آزادی نداشتیم اما در انتخابات‌ها، مثلاً در مجلس ششم کاندیداهای اصلی اصلاح‌طلبان در معرض رای و نظر مردم قرار گرفتند، اما از مجلس ششم محدودیت‌ها بیشتر شد و ما کاندیداهای نیابتی را معرفی کردیم اما واقعاً نیابتی‌ها نیز پاسخگوی مطالبات مردمی که به اصلاح‌طلبان چشم دوخته بودند، نشدند و در نتیجه اصلاح‌طلب‌ها به این جمع‌بندی رسیدند که لیستی در استان قزوین همانند آنچه که در تهران و دیگر استان‌ها رخ داد، ارائه ندهند. بررسی‌ها در حال انجام است و احتمال اینکه در قزوین کاندیدا نداشته باشیم محتمل است.

اصولگراها معتقدند که در این دوره فضا خوب است و تنوع کاندیداها وجود دارد و تاییدصلاحیت‌ها به‌خوبی انجام شده است. آیا در بین نظر اصلاح‌طلب‌ها و اصولگراهای استان اختلاف‌نظر روشنی وجود دارد؟

انتخابات‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارد و ما به‌عنوان یک جریان اصلاح‌طلب باید کاندیداهایی را معرفی کنیم که بتوانند برنامه اصلاح‌طلبان و مطالبات اکثریت جامعه را پیش ببرند و اجرایی کنند. اما افرادی را نمی‌بینیم که این ویژگی‌ها را داشته باشند چراکه برخی نظارت‌های تنگ‌نظرانه شرایطی را به‌وجود آورده است که اساساً نخبگان و کسانی که امکان برآورده کردن مطالبات مردم را دارند اصلاً وارد عرصه انتخابات نشدند. ممکن است در بین کسانی که کاندیدا شده‌اند افرادی با تفکر اصلاح‌طلبی وجود داشته باشند و مورد تایید شورای نگهبان نیز قرار گرفته باشند اما کاندیدایی که شرایطی را داشته باشد که برنامه و سیاست‌های اصلاح‌طلب‌ها و یا مطالبات اکثریت جامعه را پیش ببرد، نداریم. اگر چنین افرادی باشند قطعاً مورد حمایت احزاب اصلاح‌طلب قرار خواهند گرفت و به مردم معرفی می‌کنیم تا به آنها رای دهند. دوستان اصولگرا نیز از نگاه خود این موضوع را می‌بینند. بر فرض مثال در رقابت انتخاباتی کاندیداهای اصلی اصولگراها حضور دارند اما در بین احزاب اصلاح‌طلب از مجلس ششم به بعد، تمام کاندیداهای اصلی و شناخته‌شده ردصلاحیت شدند. در این دوره کاندیداهای اصلی اصلاح‌طلب‌ها اصلاً ثبت‌نام نکردند. حتی در استان قزوین افراد صاحب‌صلاحیتی که تفکر خوب حزبی داشته باشند هم حضور پیدا نکردند. در حال حاضر سطح مجلس با این شرایط پایین آمده است.

در قزوین تعصب فضای سیاسی بین افراد با گرایش‌های سیاسی زیاد است و عرق اصولگرایی و اصلاح‌طلبی به چشم می‌خورد. در مورد اعتقادات حزبی مردم این استان توضیح دهید و آیا به نتیجه نرسیدن لیست واحد در بین احزاب این استان را می‌توان به تعصب سیاسی نسبت داد؟

البته این اتفاق در جریان اصلاح‌طلب تقریباً از خرداد 76 تا دوره‌ای که کاندیدا معرفی می‌کردیم، به افراد واحدی می‌رسیدیم و از این بابت در جبهه اصلاح‌طلبی مشکلی را نداشتیم و تفرقه‌ای بین اصلاح‌طلب‌ها نبود. اما این وضعیت در بین اصولگراها وجود دارد که به لیست دو تایی می‌رسند و به‌ویژه در این دوره احتمال اینکه به دو لیست برسند، بسیار محتمل است. 

رفتار سیاسی مردم استان قزوین را با توجه به میزان مشارکتی که در ادوار مختلف انتخابات مجلس داشته‌اند، چگونه تحلیل می‌کنید؟

مردم ما مردم خوبی هستند. جلوتر از مسئولین جمهوری اسلامی حرکت می‌کنند. موقعیت‌ها را خوب تشخیص می‌دهند اما متاسفانه جریانی را در کشور می‌بینیم که می‌خواهند به جای مردم تصمیم‌گیری کنند و به رای مردم اعتماد ندارند. مردم متوجه این موضوع شده‌اند که یک جریان اقلیتی می‌خواهد به جای کل مردم تصمیم‌گیری کند. دنیای امروز نیز دنیای اطلاعات و ارتباطات است و اینگونه نیست که مردم از وضعیت سیاسی جامعه ناآگاه باشند اما اقلیتی می‌خواهند جای مردم تصمیم بگیرند و این تفکر را در اداره جامعه نیز می‌بینیم. اوایل سال 57 ملت آرمان‌ها و آرزوهایی داشت که برآورده نشده است؛ نمونه آن ریشه‌کن شدن فقر بود که امروز براساس آمار در حدود 30 تا 40 میلیون نفر را زیر خط فقر اعلام می‌کنند. در یک حکومت دینی، دین هم به شدت آسیب دیده است و علما و روحانیون نیز به این واقعیت اذعان دارند.

پیش‌بینی شما از مشارکت مردم استان قزوین در انتخابات با توجه به فضای حاکم در جامعه، مشکلات معیشتی و اعتراضاتی که سال گذشته رخ داد در مقایسه با سال ۹۸ که در این استان ریزش قابل‌ملاحظه‌ای رخ داد، چیست؟

آنچه که در جامعه به صورت ملموس می‌بینیم مشارکت خیلی کم است. حتی در روستاهای استان قزوین هم به جهت اینکه برگزاری انتخابات تاثیری در زندگی آنها نداشته و روزبه‌روز وضعیت مردم از نظر معیشتی و آزادی‌های اجتماعی کمرنگ‌تر شده، رغبتی برای شرکت در انتخابات ندارند و حتی نسبت به انتخابات سال 1400 هم تمایل به مشارکت کمتر است.

 

 

نگاه اصولگرا

 

 

حسین شفیعی‌ها دبیر حزب مؤتلفه استان قزوین:

ارائه لیست مشترک بعید است

 

حسین شفیعی‌ها دبیر حزب مؤتلفه استان قزوین در گفت‌وگو با هم‌میهن درباره فضای سیاسی این استان در آستانه برگزاری انتخابات توضیحاتی داده است که در ادامه می‌خوانید.

 

 

فضای سیاسی و انتخاباتی استان قزوین در روزهای باقیمانده به برگزاری انتخابات مجلس دوازدهم چگونه است و این فضا با دوره‌ی قبل چه تفاوتی دارد؟

فضای سیاسی و انتخاباتی در استان قزوین، به‌ویژه در حوزه فعالین سیاسی و نخبگانی بسیار پرشور است؛ برخی نظرات خود را اعلام کردند و برخی در شرف تصمیم‌گیری هستند و مردم منتظر اظهارنظرهای گروه‌ها و فعالین سیاسی هستند که هر کدام به کدام‌یک از داوطلبان گرایش دارند و می‌خواهند آنها را به عنوان فرد مورد حمایت خود به فضای رسانه‌ای معرفی کنند. در مجموع شرایطی که باید برای یک انتخابات وجود داشته باشد، در حال شکل گرفتن است و قطعاً در روزهای آینده این شرایط با شدت بیشتر و پرشورتر خواهد بود. نسبت به دوره گذشته به نظر می‌رسد با توجه به اینکه شرایط برای حضور تمام سلایق فراهم شده است، در نتیجه تفاوت از این جهت است که انتظار می‌رود گروه‌های مختلف فعال باشند و کمابیش شاهد فعالیت هم هستیم که در روزهای اخیر بیشتر هم شده است و شور و شوقی که برای معرفی کاندیداهای مورد نظر در جریان‌ها و سلایق مختلف انتظار می‌رود، فراهم شده است.

پیش‌بینی شما از مشارکت مردم استان قزوین در انتخابات چیست؟

با توجه به نظرسنجی‌های مختلفی که صورت گرفته و همچنین حال و هوایی که در شهر قزوین می‌بینیم و اطلاعاتی که از دیگر شهرهای استان کسب کردم، برداشت من این است که مشارکت مردم مناسب‌تر و بهتر از دوره قبل است و انشاالله به 50 درصد و بلکه بالاتر از این درصد نیز خواهد رسید.

با توجه به فضای کلی جامعه اعتراضات و مشکلات معیشتی و مدنی مردم در کشور، این مسائل چه تاثیری در مشارکت مردم این استان در انتخابات خواهد داشت؟ با توجه به اینکه در سال ۹۸ نیز شاهد ریزش مشارکت به دلایلی همچون اتفاقات نیمه دوم سال ۹۸ و ردصلاحیت‌ها بودیم و مشارکت حداقلی رقم خورد.

شکی در این نیست که مردم از نظر معیشتی، گرانی و تورم در رنج هستند و این موضوع در نگاه مردم تاثیر گذاشته است اما ا گر از منظری دیگر نگاه کنیم، شرایط ما با سال 98 متفاوت است. تغییر دولت و همتی که در این دولت در اصلاح ساختارها و رفع موانع برای ایجاد شرایط مناسب زندگی مردم رخ داد، موضوعاتی است که مردم آنها را می‌بینند و درک می‌‍کنند، هرچند آنچه که مطلوب‌شان است تحقق پیدا نکرده اما در عین حال علائم و نشانه‌های کلی بهبود وضعیت اقتصادی را شاهد هستیم و رکودی که به دلیل رها شدن کارها در دهه نود حاکم شده بود امروز تبدیل به تلاش و فعالیت شده و تولید رونق گرفته است و طبیعتاً منجر به بهبود شرایط اقتصادی خواهد شد. اینها نقاط قوتی است که به وجود آمده است. ضمن آنکه در سال 98 بی‌تدبیری‌هایی در زمینه گران کردن نرخ بنزین صورت گرفت که این بی‌تدبیری‌ها امروز کمتر شده است و شور و شوق تلاش و فعالیت و بهبود فضای کسب‌وکار امروز در جامعه دیده می‌شود. لذا معتقدم ما شرایط سال 98 را نداریم و نشانه‌هایی که منجر به کاهش مشارکت در انتخابات مجلس یازدهم شد؛ هرچند که مطلوب نیست اما بهبود پیدا کرده است.

در خصوص صلاحیت‌ها در استان قزوین به‌ویژه در شهر قزوین تمام عناصر از سلایق مختلف تقریباً تایید شدند و بهانه‌ای بر این معنا نیست که موضوع شورای نگهبان و ردصلاحیت‌ها دستاویزی (مستمسک) قرار گیرد که بگویند نشان از کاهش مشارکت است. در واقع شرایط برابری برای رقابت به وجود آمده و همه سلایق می‌توانند نیروهای خود را در فضای انتخابات عرضه کنند و مشارکت داشته باشند. لذا کاملاً می‌توان بهبود شرایط را از نظر سیاسی و اجتماعی درک کرد و به‌رغم اینکه اشاره کردم مردم از نظر سختی معیشت در فشار هستند و هر سال این فشار تکرار می‌شود و انتظار می‌رود مسئولان تدبیر مدبرانه‌تری داشته باشند تا این فشار از مردم کم شود. اما از طرف دیگر به نظر می‌رسد مردم واقف هستند که راه‌حل برون‌رفت از این فشارها شرکت نکردن در انتخابات نیست. ما در نقاط عطف و سرنوشت‌ساز کشور همچون انتخابات مجلس، باید مشارکت کنیم و گزینه‌‎های مناسب را انتخاب کنیم تا یک مجلس قدرتمند شکل بگیرد چراکه مجلس از جمله مکان‌هایی است که در تعیین وضعیت جامعه، چه از نظر معیشتی و چه از نظر فرهنگی، سیاسی و... مؤثر است. لذا شرایط را مناسب‌تر از شرایط سال 98 می‌بینم و برهمین اساس احساس می‌کنم میزان مشارکت مردم افزایش داشته باشد.

درباره فعالیت احزاب اصولگرا در استان در روزهای مانده تا انتخابات لطفاً توضیح دهید.آیا اصولگراها لیست مشترک ارائه خواهند داد؟

فعالیت احزاب و گروه‌های اصولگرا در استان قزوین از مدت‌ها قبل شروع شده است و فعالیت‌های گوناگون و متنوعی در حال انجام است. جریان‌های اصولگرا نیز همه یکسان و یکدست نیستند و سلیقه‌های مختلفی در بین آنها وجود دارد و هر کدام از این جریان‌ها و گروه‌ها در حال بررسی گزینه‌های مطلوب هستند. از این جهت که آیا به لیست واحدی خواهند رسید یا نه، تا الان علامتی مبنی بر ارائه لیست واحد مشاهده نمی‌شود و برداشت من این است که حداقل دو لیست در حوزه انتخابیه قزوین، البرز و آبیک وجود دارد. خود این مسئله رقابت را شدیدتر و هیجان فضای انتخابات را بیشتر می‌کند لذا اینکه یک جریان یک فهرست واحد ارائه دهد امر نکوهیده‌ای نیست و می‌شود شرایطی باشد که فهرست‌های مختلف ارائه شود. اما اگر گروه‌ها بتوانند به تفاهم مشترکی برسند هم خوب است و زمینه رای‌آوری کاندیدای مورد نظر بیشتر خواهد بود اما این در صورتی است که بتوانند به فهم مشترکی برسند. بعید به نظر می‌رسد که فهرست واحدی در قزوین ارائه شود و حداقل دو فهرست ارائه خواهد شد.  در حوزه انتخابیه تاکستان نیز احتمالاً جریان‌های مختلف جبهه انقلاب فعال هستند و در آنجا نیز احتمالاً دو لیست ارائه خواهد شد. در حوزه انتخابیه بوئین‌زهرا شاید همه جریان‌ها روی فرد واحدی تجمیع کنند و بعید به نظر می‌رسد در این حوزه معرفی‌های متنوعی از جبهه اصولگرا وجود داشته باشد. البته درخصوص اصلاح‌طلبان به دلیل شرایط خاصی که دارند و حمایت‎هایی که از دولت یازدهم و دوازدهم داشتند، اقبال آنچنانی نیست. البته شاید بنابر مصالح خود فهرستی بدهند اما احتمال اینکه فهرست‌های دوگانه ارائه شود نیز وجود دارد.  نکته مهم این است که هرچقدر تنوع بیشتر شود زمینه مشارکت مردم بیشتر می‌شود که موضوع ارزشمندی است و نقدی وارد نیست که چرا احزاب به نتیجه واحدی نمی‌رسند.

مردم استان قزوین رای سیاسی به احزاب خواهند داد یا تصمیم‌گیری قومی و قبیله‌ای و یا رای به افراد مستقل خواهند داد؟

استان قزوین هر دو وجه را دارا است. در حوزه انتخابیه قزوین به‌ویژه یک فضا و رقابت سیاسی وجود دارد و هم جریان‌ها و گروه‌های سیاسی در نتایج انتخابات تاثیرگذار هستند و هم جریان‌های قومی و قبیله‌ای. چراکه از نژادها و اقوام مختلفی در این استان زندگی می‌کنند و معمولاً سیاسیون سعی کرده‌اند که به این گروه‌ها نیز ورود داشته باشند و تمایلات اقوام را به سمت خود جلب کنند. اما اگر جریان سیاسی می‌خواهد از طریق اقوام و گروه‌ها به پایگاه رای برسد نباید منجر به ایجاد اختلاف بین مردم شود. می‌توانند فعالیت‌های سیاسی خود را داشته باشند که همینطور هم بوده است و مقابله یا اختلاف‌افکنی و گروکشی کردن در میان اقوام و قبایل، کار پسندیده‌ای در خور استان قزوین نیست و انتظار می‌رود فعالین به این نکته توجه ویژه داشته باشند تا گرایش‌های آنها در جهت جلب توجه اقوام مختلف در قزوین مورد سوءاستفاده قرار نگیرد. قزوین در مجموع ترکیبی از فضای سیاسی و جریان‌های سیاسی و هم تا حدی جریان‌های قومی و قبیله‌ای است. با بررسی نتایج انتخابات ادوار گذشته در قزوین همین فضا را می‌توانیم حس کنیم که هم فضای سیاسی در این تصمیم مؤثر بوده و هم تا حدودی جریان‌های قومی و قبیله‌ای و طایفه‌ای در انتخاب مردم اثربخش بوده‌اند و البته با توجه به گسترش فهم دانش مردم و تغییر وضعیت اجتماعی، تاثیرات سیاسی بر قومی و طایفه‌ای غلبه دارد.

 

اخبار مرتبط
دیدگاه
آخرین اخبار
پربازدیدها
وبگردی