| کد مطلب: ۱۳۰۶۹

ادعای تکراری علیه ایران

آمریکا شواهدی بر تائید انتقال موشک بالستیک به روسیه ندیده است

خبرگزاری رویترز در گزارشی که روز گذشته منتشر کرد، مدعی شد که ایران صدها فروند موشک بالستیک از راه دریا و هوا به روسیه ارسال کرده است. براساس این ادعا، ارسال موشک‌ها از اوایل ژانویه (ماه گذشته میلادی) و پس از مذاکراتی میان روسیه و ایران آغاز شده و در هفته‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت. رویترز منبع گزارش خود را ۶ منبع ناشناس معرفی کرده است که ۳ تا از آن‌ها ایرانی هستند. در گزارش رویترز آمده که تاکنون حدود ۴۰۰ موشک بالستیک مثل فاتح ۱۱۰ و ذوالفقار به روسیه ارسال شده است. ابتدای جنگ اوکراین نیز بحث ارسال پهپادهای انتحاری شاهد از ایران به روسیه و به‌کارگیری آن در این جنگ مطرح شد. ادعای ارسال موشک از ایران به روسیه با واکنش تند آمریکا مواجه شد و این کشور اعلام کرد که در صورت تائید این مسئله، ایران با واکنش تند جامعه بین‌المللی روبه‌رو خواهد شد؛ اما دولت این کشور اعلام کرد که هنوز نمی‌تواند این گزارش را تائید کند.

ادعای رویترز

گزارش رویترز جزئیات و اظهارنظرهای مهمی دارد. یکی از منابع ایرانی به رویترز گفته است که برخی موشک‌ها از مسیر دریای خزر و برخی دیگر از طریق هواپیما به روسیه منتقل شده است. منبع دیگری نیز که رویترز او را یکی از مقامات ارشد ایرانی معرفی کرده، گفته است: «محموله‌های بیشتری وجود خواهد داشت... دلیلی برای پنهان کردن موضوع وجود ندارد. ما می‌توانیم به هر کشوری که بخواهیم سلاح صادر کنیم.» این اظهارنظر براساس پایان محدودیت‌های ایران برای صادرات تسلیحات به‌دنبال توافق برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد در اکتبر سال گذشته میلادی، مطرح شده است. هرچند با فعل و انفعالات و تحولاتی که طی چند سال گذشته در خصوص توافق هسته‌ای ایران اتفاق افتاد، ایالات متحده و اروپا تحریم‌ها علیه برنامه موشکی و صادرات تسلیحات ایران را حفظ کردند.

 

واکنش دولت آمریکا

تندترین واکنش به ادعای ارسال موشک از ایران به روسیه مربوط به آمریکاست و جان کربی، سخنگوی شورای امنیت کاخ سفید در نشست خبری خود راجع به ادعای مطرح‌شده در گزارش رویترز صحبت کرد. کربی گفت: «آمریکا هنوز شواهدی دایر بر تائید انتقال این موشک‌ها از ایران به روسیه ندیده است. در این گزارش آمده است که ایرانی‌ها گفته‌اند موشک‌های بالستیک را به روسیه ارسال خواهند کرد. دلیلی نداریم که تصور کنیم آن‌ها به این حرف عمل نخواهند کرد. ما به نوبه خود این موضوع را در شورای امنیت سازمان ملل مطرح خواهیم کرد. تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران وضع می‌کنیم و با هماهنگی شرکای خود در اروپا و دیگر مناطق جهان پاسخ‌های بیشتری به این کار خواهیم داد.»

سخنگوی شورای امنیت کاخ سفید، در بخش دیگری از صحبت‌های خود به ارسال انواع دیگری از تسلیحات و مهمات از ایران به روسیه اشاره کرد که به گفته او، در جریان جنگ اوکراین مورد استفاده قرار گرفتند. کربی در این باره گفت: «در واکنش به ادامه حمایت ایران از جنگ روسیه علیه اوکراین، تحریم‌های بیشتری را علیه تهران وضع خواهیم کرد. اگر ایران موشک بالستیک به روس‌ها بفروشد، آماده‌ایم که قدم‌های بیشتری برداریم.»

 

واکنش اوکراین

بخش دیگری از گزارش رویترز به واکنش‌ها و اظهارنظرهای مقامات نظامی اوکراین اختصاص دارد. یک منبع نظامی اوکراینی به رویترز گفته است که آن‌ها در جریان عملیات‌های روسیه، شواهدی از استفاده ارتش آن کشور از موشک‌های بالستیک ایران مشاهده نکردند. سخنگوی نیروی هوایی اوکراین نیز در گفت‌وگویی که با تلویزیون این کشور داشت، گفت: «هیچ اطلاعات رسمی مبنی بر اینکه ایران صدها موشک بالستیک به روسیه داده است، وجود ندارد. تاکنون منابع رسمی ما هیچ اطلاعی از دریافت این موشک‌ها به‌ویژه این تعداد زیاد ندارند.»

 

روایتی دیگر از یک رسانه آمریکایی

رسانه آمریکایی آکسیوس اما روایت دیگری از موضوع ارسال موشک از ایران به روسیه دارد. این رسانه به نقل از ۳ مقام اسرائیلی گفته که ایران در حال حاضر از تحویل موشک‌های بالستیک به روسیه صرف‌نظر کرده، اما مشخص نیست که در آینده نیز از تحویل این موشک‌ها خودداری ‌کند یا نه. این گزارش از آن جهت اهمیت پیدا می‌کند که به منابع مرتبط با رژیم صهیونیستی استناد کرده است. آکسیوس نوشته است که اطلاعات ادعایی مبنی بر فروش پهپادهای انفجاری توسط ایران به روسیه، سال گذشته توسط سرویس اطلاعات خارجی اسرائیل «موساد» به ایالات متحده داده شده است.

طرف‌های غربی پیش از این نیز بارها اتهاماتی درباره ارسال سلاح از ایران به روسیه و استفاده آن‌ها در جنگ اوکراین مطرح کرده‌اند که مورد تکذیب مقامات کشورمان قرار گرفته است. این ادعا به اندازه‌ای تکرار شده است که مقامات ایران معمولاً واکنش خاصی به هر ادعا نشان نمی‌دهند. روز گذشته، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در کنفرانس خبری مشترک خود با وزیر امور خارجه و تجارت مجارستان، اشاره‌ای گذرا به این اتهامات کرد و گفت: «بار دیگر اتهامات بی‌اساس مطروحه علیه ایران در مورد استفاده روسیه از سلاح‌های ایران در جنگ اوکراین را قویاً محکوم می‌کنم. تکرار ادعاهای بی‌سند در این زمینه به مرحله کسل‌کننده‌ای رسیده است. آمریکایی‌ها باید در مورد این تحولات دست از ریاکاری بردارند.»

 

اخبار مرتبط
دیدگاه
آخرین اخبار
پربازدیدها
وبگردی