| کد مطلب: ۱۴۱۰۹

شکست اردوغان در انتخابات شهرداری‌ها

حزب اپوزیسیون جمهوری‌خواه خلق ترکیه برای اولین بار در ۲۰ سال گذشته توانسته از حزب حاکم عدالت و توسعه در انتخابات شهرداری‌ها پیشی بگیرد.

شکست اردوغان در انتخابات شهرداری‌ها

به گزارش هم‌میهن آنلاین:

داده‌های رای‌گیری که توسط شبکه تلویزیونی «تی‌آرتی هابر» ترکیه منتشر شده است، نشان می‌دهد این حزب در مجموع 37/8 درصد آرا را به خود اختصاص داده است و اندکی از حزب عدالت و توسعه که 36/8 درصد آرا را به خود اختصاص داده است، پیشی گرفته است.

حزب مساوات و دموکراسی خلق‌ها طرفدار کردها با کمتر از ۶ درصد آرا در میان سه حزب برتر قرار دارد، درحالی‌که حزب جنبش ملی که متحد حزب عدالت و توسعه است کمتر از ۴ درصد آرا را به خود اختصاص داده است.

حزب عدالت و توسعه که در سال ۲۰۰۱ تأسیس شد، از سال ۲۰۰۴ در تمام انتخابات شهرداری‌ها اول شده بود. در همین حال پیروزی شهردار استانبول «اکرم امام‌اوغلو» از حزب جمهوری‌خواه خلق که از وی به‌عنوان کاندیدای بالقوه ریاست‌جمهوری آتی ترکیه یاد می‌کنند، بزرگترین ضربه انتخاباتی را به رئیس‌جمهور، رجب طیب اردوغان و حزب او وارد کرد.

با شمارش بیشتر آرا، امام‌اوغلو با ۱۰ درصد برتری نسبت به نامزد حزب حاکم در رقابت برای شهرداری استانبول، بزرگترین شهر ترکیه، پیشتاز شد و در آنکارا نیز حزب جمهوری‌خواه خلق پایتخت را حفظ کرده است. هم‌زمان اردوغان در یک سخنرانی پس از نیمه‌شب با پذیرش نتایج انتخابات، آن را یک «نقطه عطف» خواند.

دیدگاه
آخرین اخبار
پربازدیدها
وبگردی