| کد مطلب: ۱۴۰۲۵

پزشکان آمریکایی و انگلیسی در مورد «جنایت» اسرائیل در غزه شهادت می‌دهند

پزشکان آمریکایی و انگلیسی در مورد «جنایت» اسرائیل در غزه شهادت می‌دهند

هیئتی از پزشکان آمریکایی و بریتانیایی وارد آمریکا شدند تا گزارش خود را از رفتار ارتش صهیونیستی در غزه به دولت بایدن و همچنین اعضای کنگره ارائه دهند.

به گزارش هم‌میهن آنلاین، ایسنا نوشت:

انتظار می‌رود این پزشکان که اخیراً از خدمت داوطلبانه در بیمارستان‌های محاصره شده غزه بازگشته‌اند، طی روزهای آتی با مقامات کاخ سفید و اعضای ارشد کنگره ملاقات کنند تا هشدار دهند که وعده افزایش کمک‌ها به فلسطینی‌های تحت بمباران بدون آتش‌بس فوری برای توزیع ایمن غذا و احیای خدمات مراقبت های بهداشتی بی‌معنی است.

پروفسور نیک مینارد، مدیر سابق خدمات سرطان در دانشگاه آکسفورد که در ابتدای سال در بیمارستان الاقصی در مرکز غزه کار می‌کرد، ارتش رژیم صهیونیستی را به «جنایت های وحشتناک» متهم کرد و گفت: «دولت اسرائیل به طور سیستماتیک تأسیسات مراقبت‌های بهداشتی، پرسنل مراقبت‌های بهداشتی را هدف قرار می دهد و واقعاً کل سیستم مراقبت های بهداشتی را از بین می برد. این فقط هدف قرار دادن ساختمان‌ها نیست، بلکه در مورد تخریب سیستماتیک زیرساخت‌های بیمارستان‌ها است. تخریب مخازن اکسیژن در بیمارستان الشفاء، تخریب عمدی اسکنرهای سی تی و دشوارتر کردن بازسازی زیرساخت‌ها.

وی افزود: اگر هدف فقط نیروهای حماس بود، چرا آنها عمدا زیرساخت‌های این نهادها را تخریب می‌کنند؟»

به نوشته روزنامه گاردین، سازمان ملل می‌گوید هیچ یک از ۳۶ بیمارستان غزه به طور کامل کار نمی‌کند. چند تایی نصفه نیمه کار می‌کنند و بقیه نابود شده‌اند. ارتش صهیونیستی روز دوشنبه بار دیگر به بیمارستان الشفا در شهر غزه حمله کرد. کارکنان پزشکی گفتند ارتش اسرائیل فلسطینیان را در داخل بیمارستان کشته و دستگیر کرد.

بحران در بیمارستان‌ها با کشتن یا دستگیری صدها نفر از کارکنان مراقبت‌های بهداشتی توسط ارتش اسرائیل تشدید شده است. هفته گذشته بی‌بی‌سی گزارش داد که کارکنان پزشکی گفته‌اند که در جریان یورش به بیمارستان ناصر در جنوب نوار غزه، جایی که نیمی از جمعیت آن آواره شده‌اند، توسط سربازان اسرائیلی برهنه، ضرب و شتم و شکنجه شدند.

مینارد گفت که او معتقد است: بسته شدن و آسیب رساندن به بیمارستان‌ها بخشی از یک استراتژی برای مجبور کردن فلسطینی‌ها برای ترک  خانه‌هایشان است. این مردم محلی را متقاعد می کند که خانه‌ها را ترک کنند. اگر بیمارستانی نباشد، اگر مردم محلی ببینند که مراقبت‌های پزشکی در دسترس نیست و زیرساخت‌ها مختل شده، عامل دیگری است که آنها را به سمت جنوب سوق می دهد.

انتظار می رود این پزشکان در روزهای آینده با مقامات شورای امنیت ملی ایالات متحده و اعضای ارشد کنگره، از جمله سناتور کریس ون هولن، که اخیراً از بایدن خواسته است تا از همه اهرم‌ها برای تحت فشار قرار دادن اسرائیل برای کاهش بحران انسانی استفاده کند، دیدار کنند.

آنها طی روزهای گذشته  با نمایندگانی از فرانسه، ایرلند، آفریقای جنوبی و بریتانیا در نیویورک در سازمان ملل صحبت کردند.

ثائر احمد، پزشک شیکاگویی که در ماه ژانویه در اورژانس بیمارستان ناصر داوطلب شد، گفت که آسیب به سیستم مراقبت‌های بهداشتی نیاز به آتش بس را بیش از پیش ضروری می‌کند. احمد گفت: «همه ما احساس فوریت می کنیم. بنابراین ما سعی می‌کنیم همین احساس فوریت را به افرادی که می‌توانند تصمیمات تاثیرگذاری بگیرند، منتقل کنیم.

پزشکان می‌گویند که با تعطیلی یا تخریب بیشتر بیمارستان‌ها، ده‌ها هزار فلسطینی دیگر با زخم‌های شدید وجود دارند که فراتر از مراقبت‌های فوری اورژانسی به اندازه کافی درمان نمی‌شوند و بسیاری از آنها می‌میرند یا معلول خواهند شد. علاوه بر این، صدها هزار فلسطینی اکنون در معرض خطر گرسنگی قرار دارند، زیرا رژیم صهیونیستی مانع از عرضه مواد غذایی کافی به غزه شده است. سازمان ملل هشدار داده است که محدودیت‌های رژیم صهیونیستی ممکن است به «جنایت جنگی»و « گرسنگی عمدی» تبدیل شود.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، تل‌آویو را به «تحریک قحطی» و استفاده از گرسنگی «به عنوان سلاح جنگی» متهم کرده است.

مینارد گفت که این هیئت به کاخ سفید هشدار خواهد داد که تحویل مواد غذایی در مقیاس بزرگ بدون آتش بس تأثیر محدودی خواهد داشت.

او تصریح کرد: ما اینجا هستیم تا بگوییم که هر چقدر کمک به مرزهای غزه برسد، نمی‌توان آن را در حالی که عملیات نظامی ادامه دارد توزیع کرد.

دکتر ظاهر سهلول، رئیس موسسه خیریه پزشکی MedGlobal که در اوایل سال جاری در غزه داوطلب شد، گفت که برخی از سیاستمداران دموکرات به نظر می‌رسد که به دلیل واکنش منفی رأی‌دهندگان به حمایت بایدن از حمله نظامی، برای بحث درباره اقدامات اسرائیل بازتر هستند.

سهلول گفت: مردم امروز می خواهند درباره غزه در بالاترین سطح بشنوند. مینارد گفت که قبل از آمدن به ایالات متحده با دیوید کامرون، وزیر امور خارجه و نخست وزیر سابق بریتانیا دیدار کرده است. او گفت: «اگرچه دیوید کامرون پذیرا بود، اما ما با این تصور که این یک نمایش است که هیچ تأثیری بر دولت ندارد، از جلسه خارج شدیم».

مینارد که در دهه گذشته بارها در غزه به عنوان پزشک ارشد کمک‌های پزشکی برای فلسطینیان داوطلب شده، گفت که به آمریکا سفر کرده است زیرا معتقد است آمریکایی‌ها داستان کامل را نمی‌شنوند.

او افزود: من برای مقابله با برخی از روایات نادرست که از اسرائیل و همچنین بسیاری از رسانه‌ها و دولت‌های غربی منتشر می‌شوند، احساس ناامیدی واقعی کردم. نکته خاصی که بسیاری از مردم به آن باور دارند و مدام تکرار می‌شود، این است که اسرائیلی‌ها از غیرنظامیان محافظت می‌کنند. آنچه ما شاهد آن بودیم کاملاً آن را رد می کند. ما شاهد جنایات وحشتناکی در غزه بوده‌ایم و به شدت مشتاقیم که مردم در مورد آن باخبر شوند. من شاهد کشتار بی رویه تعداد زیادی از غیرنظامیان بی گناه بودم. من تمام مدت دو هفته را سپری کردم. من زنان را بسیار بیشتر از مردان عمل کردم. این تصور که آنها نیروهای حماس را هدف قرار می دهند، صحت ندارد. من وحشتناک‌ترین جراحات را در کودکان دیدم. سوختگی‌های وحشتناک، قطع عضو آسیب‌زا در کودکان.

پس از آن که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، باردیگر درخواست بایدن برای توقف حمله زمینی به رفح در جنوب غزه، که مملو از بیش از یک میلیون آواره فلسطینی است، رد کرد، پزشکان نگران هستند که اتفاقاتی بدتر از این رخ دهد.

احمد گفت که حمله به این منطقه «فاجعه‌بار خواهد بود». این یک حمام خون خواهد بود. شما مکانی دارید که قبلاً زیرساختی برای یک میلیون نفری که آنجا هستند نداشت. اکنون آنها در مورد تهاجم زمینی صحبت می کنند که مردم قادر به رفتن به جای دیگری نیستند. همه جا ویران است.

اخبار مرتبط
دیدگاه
آخرین اخبار
پربازدیدها
وبگردی