| کد مطلب: ۱۲۱۰۸

استثنا قاعده نیست

بررسی ادعای جنجالی کارشناس صداوسیما درباره‏‌ی قوانین ورزشگاه‏های فوتبال جهان

استثنا قاعده نیست

روز گذشته در یکی از میزگردهای شبکه خبر، احمد مجدزاده و صادق درودگر مقابل هم نشستند تا درخصوص ورود زنان به ورزشگاه‌های فوتبال صحبت کنند. احمد مجدزاده ـ به‌عنوان چهره مخالف حضور زنان در ورزشگاه ـ معتقد بود، زیرساخت‌ها هنوز آنطور که باید، فراهم نشده است و باید برخی زیرساخت‌ها به‌صورت اصولی فراهم شود. ازسوی‌دیگر صادق درودگر ـ به‌عنوان کارشناس موافق حضور زنان ـ می‌گوید، اگر زیرساخت‌ها فراهم نشده مقصر مسئولانی هستند که طی 40 سال نتوانستند شرایط حضور زنان را فراهم کنند. ادعای جنجالی مخالف حضور زنان اما موضوع این گزارش است که به‌صورت گسترده در شبکه‌های اجتماعی فراگیر شد. مجدزاده می‌گوید، در ورزشگاه‌های آلمان خط لوله‌ای از زیر ورزشگاه‌ها کشیده شده تا هواداران فوتبال به‌راحتی دسترسی به مصرف مشروبات الکلی داشته باشند.

 

بررسی ادعای جنجالی

موضوع نشست اخیر بین صادق درودگر و احمد مجدزاده در حالی درمورد حضور یا عدم‌حضور زنان بود که موضوعی را مجدزاده مطرح کرد که نیاز به بررسی بیشتر دارد. احمد مجدزاده، کارشناس صداوسیما، در برنامه زنده شبکه خبر با حضور صادق درودگر، در مورد اهمیت ویژه مصرف مشروبات الکلی در کشور آلمان گفت: «در آلمان کارخانه مشروب‌سازی لوله کشیده تا ورزشگاه؛ تا تماشاچی‌ها مشروب بخورند. در آمریکا و خیلی از کشورها، سرو مشروب الزامی است!» موضوعی که با مخالفت صادق درودگر همراه شد و گفت، باوجودی که بیش از 30 کشور و ورزشگاه خارجی را دیده، اصلاً با چنین لوله‌کشی‌ای روبه‌رو نشده است. واقعیت این است که  در ورزشگاه گلزن کرشن آلمان که ورزشگاه خانگی باشگاه شالکه است، چنین امکانی فراهم شده است. توضیح بیشتر اینکه در ورزشگاه خانگی شالکه، خط لوله‌ای در سراسر ورزشگاه کشیده شده تا نوعی نوشیدنی الکلی برای هواداران فوتبال سرو شود. البته دسترسی این لوله‌ها فقط برای مغازه‌های اطراف ورزشگاه است و مستقیماً هوادارها نمی‌توانند تماسی با آن داشته باشند. نکته قابل‌توجه این است که خرید مشروبات الکلی فقط تا پیش از شروع مسابقه انجام پذیر است و با شروع مسابقه، هواداران حق ندارند مشروبات الکلی خریداری کنند. گفتنی است چنین امکاناتی در سایر ورزشگاه‌های آلمان وجود ندارد و لوله‌کشی‌ای نیز اطراف یا زیر ورزشگاه ساخته نشده است.

 

زیرساخت‌ها فراهم شد؟

یکی دیگر از مباحثی که در این مناظره مطرح شد، اجبار حضور زنان در ورزشگاه‌های ایران بود که کارشناس مخالف این موضوع معتقد بود، شرایط حضور زنان در ورزشگاه‌های کشور فراهم نشده است. اما الزام حضور زنان از چه سالی شکل گرفت؟ جان اینفانتینو، رئیس فیفا سه‌سال پیش، از حسن روحانی قول گرفت که شرایط حضور زنان در ورزشگاه‌های ایران فراهم شود. مسابقات لیگ‌برتر نزدیک چهارسال به‌بهانه شیوع ویروس کرونا بدون حضور تماشاگر و بعد، بدون حضور زنان برگزار شد تا اینکه از امسال مسابقات با حضور 2500 هوادار زن در ورزشگاه آزادی و تا حدودی به‌صورت محدود در سایر ورزشگاه‌های کشور برگزار شد. موضوعی که البته برای سراسر ورزشگاه‌های کشور فراگیر نشده و همچنان مخالفت‌هایی دراین‌زمینه وجود دارد. اما فدراسیون فوتبال درنهایت نمی‌تواند از این موضوع فرار کند چراکه یکی از الزامات فیفاست و درصورت رعایت‌نشدن آن، مجوز حرفه‌ای باشگاه‌های ایران نیز تعلیق خواهد شد. موضوعی که صادق درودگر نیز در این برنامه تلویزیونی در انتقاد از صحبت‌های مجدزاده گفت، در این 44 سال کوتاهی از سوی مسئولان امر بوده که شرایط حضور زنان فراهم نشده است: «اگر این مقدمات هم کامل فراهم نشده باشد ما مقصر هستیم، ۴۴ سال از انقلاب اسلامی گذشته و تمام تهدید‌ها، فرصت‌ها و نقاط ضعف و قوت این موضوع در کشور بررسی شده، بحث‌های مختلفی شده اگر قرار بوده مجوز‌های لازم گرفته شود کوتاهی کردیم و این کار را نکردیم و اگر فکر می‌کنیم زیرساختی آماده نیست که به‌نظر من هم آماده است، ما مقصر هستیم.»

در ادامه صادق درودگر معتقد است، مسیر رفت‌وآمد هواداران زن و مرد در ورزشگاه‌های بسیاری در کشور تفکیک شده که اتفاق خوبی است. دستشویی‌ها نیز تفکیک شده است و وقتی برخی از زیرساخت‌های اصلی فراهم شده، لزومی ندارد از حضور زنان به ورزشگاه جلوگیری شود.

 

قوانین برای تماشاگر متخلف

یکی دیگر از نکاتی که مجدزاده مطرح کرد، موضوع قوانین سفت و سختی است که در فوتبال روز دنیا وجود دارد و طبق گفته ایشان مردم جرأت نمی‌کنند خلاف کنند، حتی اگر شرایط نرمال نداشته باشند. موضوعی که البته به آن شکلی که مجدزاده مطرح کرده، نیست. طبق قوانین «آلیانتز آره‌نا» شهر مونیخ، اگر هواداری با حالت غیرطبیعی دیده شود، به‌مدت سه‌ماه از حضور در ورزشگاه‌ها منع می‌شود. موضوع دیگر اینکه در ورزشگاه‌های دنیا قانونی تصویب شده که همزمان با برگزاری مسابقه، مشروبات الکلی اصلاً فروخته نمی‌شود. هر خریدوفروش نوشیدنی الکلی، تا پیش از شروع مسابقه مجاز است.

 

آلمان از قطر الگو می‌گیرد

دولت قطر از سال‌ها قبل با قاطعیت اعلام کرده بود به هیچ عنوان مصرف مشروبات الکلی در این کشور مجاز نیست. اما با بررسی‌های بیشتر و کسب جلب رضایت توریست‌ها، قوانین دراین‌زمینه کمی تقلیل یافت. اطراف ورزشگاه، موقعیت‌هایی را طراحی کردند که هواداران فوتبال فقط در این مناطق می‌توانستند مشروبات الکلی را خریداری و بنوشند. اما در داخل ورزشگاه، هم در جام‌جهانی، هم در جام ملت‌های در حال برگزاری، مصرف مشروبات الکلی به‌کل ممنوع است. اینفانتینو، رئیس فیفا نیز پیش‌تر در کوران مسابقات جام‌جهانی 2022 در پاسخ به انتقادها از سیاست اعمال‌شده از سوی قطر در ممنوع کردن مصرف مشروبات الکلی در استادیوم‌های محل مسابقات جام‌جهانی گفته بود:‌ «فکر نکنم اگر روزی برای مدت سه‌ساعت الکل مصرف نکنید، بمیرید. در قطر مکان‌هایی برای مصرف این نوشیدنی‌ها در خارج از استادیوم‌ها در نظر گرفته شده است که توریست‌ها می‌توانند بدون مشکل در آنجا حضور داشته باشند.»

نشریه میرر در شماره اخیر خودش می‌گوید، شاید مصرف مشروبات الکلی در کشور آلمان برای یورو 2024 دچار تغییراتی شود چراکه الگوبرداری از کشور قطر می‌تواند نتایج صحیح و بهتری را در برداشته باشد. افسر امنیتی مسابقه انگلیس و صربستان در یورو 24 در گفت‌وگو با نشریه میرر می‌گوید، بیش از 50 هزار هوادار انگلیسی در ورزشگاه خانگی شالکه حضور خواهند یافت و اگر شرایط عادی نداشته باشند شاید کنترل‌شان سخت باشد. موضوعی که حائز اهمیت است اینکه، در هر صورت آنها در حال یافتن چاره‌ای هستند که مسابقات با حضور همزمان زنان و مردان برگزار شود؛ نه اینکه بخشی از هواداران حین انجام مسابقه حذف شوند.

اخبار مرتبط
دیدگاه
آخرین اخبار
پربازدیدها
وبگردی