گروه اقتصاد

روزنامه هم‌میهن

 khandoozi 2

ورود دولت در قیمت‌گذاری نان

قاعده‌مند کردن هزینه‌هایی که اپلیکیشن‌ها در قالب فروش آنلاین نان دریافت می‌کنند در برنامه‌های دولت قرار دارد. به گزارش ایسنا، در این زمینه سیداحسان خاندوزی، وزیر اقتصاد اخیراً بر تنظیم‌گری و قاعده‌مند کردن هزینه‌های پلتفرم‌ها و درگاه‌های اینترنتی فروش نان تاکید کرد و گفت: در ستاد تنظیم بازار این مسئله را مطرح می‌کنم و اگر مصوبه‌ای باشد آن را اجرا خواهیم کرد. او همچنین در واکنش به اقدام برخی پلتفرم‌ها در عرضه گران‌تر قیمت نان و همچنین گران‌فروشی نان توسط برخی نانوایی‌ها، گفت: قیمت‌گذاری نان به‌صورت منطقه‌ای انجام می‌شود و قیمت آن در سراسر کشور یکسان نیست. استان‌ها نان‌های منطقه‌ای و محلی‌شان را با وزن و قیمت‌های متفاوت می‌فروشند. در سیستان و بلوچستان وزن یک چانه نان در حدود یک کیلو و در سایر استان‌ها 400-300 گرم است. وزارت کشور درخواست افزایش قیمت نان توسط مقامات استانی را پس از بررسی، اعلام می‌کند و پلتفرم‌ها و نانوایی‌ها نیز موظف به رعایت قیمت مصوب این وزارتخانه هستند. وزیر اقتصاد ادامه داد: بنده گزارش قیمت‌گذاری انواع نان منطقه‌ای و محلی را از وزیر کشور می‌گیرم و سیستم نظارتی بر نانوایی‌ها را ویژه‌تر می‌کنم.

 bank markazi Dowlat

رشد اقتصادی بهار 2/6 درصد شد

گزارش بانک مرکزی از رشد اقتصاد کشور در بهار امسال منتشر شد و بر این اساس رشد اقتصادی کشور در سه ماهه اول ۱۴۰۲ معادل 2/6 درصد و رشد اقتصادی بدون نفت طی این دوره معادل 2/5 درصد بوده است. به گزارش بانک مرکزی، عملکرد رشد اقتصادی با نفت و بدون نفت کشور در فصل اول سال ۱۴۰۱ به ترتیب معادل 9/1 و 7/1 درصد بوده است. مقایسه ارقام مزبور با عملکرد رشد اقتصادی در سه ماهه نخست سال ۱۴۰۲ حاکی از افزایش بیش از سه برابری رشد اقتصادی کشور در فصل اول سال ۱۴۰۲ نسبت به فصل اول سال ۱۴۰۱ است. بررسی عملکرد رشد اقتصادی بر حسب گروه فعالیت‌های اقتصادی (به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۹۵) نشان می‌دهد، رشد تولید ناخالص داخلی در سه‌ماهه اول سال ۱۴۰۲ حاصل تحقق رشد مثبت ارزش افزوده در تمامی گروه‌ها بوده است.

 farzin mohamadreza2

فشارهای اقتصادی مدیریت شد

با نرخ‌های رشد حاصله در سال‌های اخیر و به‌ویژه در سال جاری تأکید می‌شود که فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌ها مدیریت شده است و در حال برگشت به روند بلندمدت متغیرهای کلان اقتصادی هستیم. به گزارش تسنیم، محمدرضا فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی درخصوص وضعیت اقتصاد کلان کشور با بیان اینکه اقتصاد ایران سال 1401 را با طیف وسیعی از تکانه‌های مغایر و مساعد اقتصادی و سیاسی پشت‌سر گذاشت، تصریح کرد: در حوزه متغیرهای پولی سال 1401 را خوب شروع کردیم اما با افزایش نرخ ارز در نیمه دوم سال نرخ تورم حاصله راضی‌کننده نبود، اگرچه پیش‌بینی‌های تورم‌های غیرمتعارف در اقتصاد ایران نیز محقق نشد.

1000 حرف باقیمانده