| کد مطلب: ۸۷۷۸

شب طلا، ضربه‏ و نقره

شب طلا، ضربه‏ و نقره

کشتی آزاد با کسب دو مدال نقره و یک مدال طلا نتوانست آنطور که باید رضایت هواداران این رشته را برآورده کند

کشتی آزاد با کسب دو مدال نقره و یک مدال طلا نتوانست آنطور که باید رضایت هواداران این رشته را برآورده کند

مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان در صربستان برای کاروان ایران آنطور که باید پیش نرفت. شاید اگر طلای امیرحسین زارع نبود، یکی از بدترین نتایج تاریخ کشتی آزاد در مسابقات قهرمانی جهان رقم خورده بود. هرچند شروع مسابقات برای شاگردان پژمان درستکار خوب بود و توانست در سه وزن شاگردانش را به فینال برساند اما در روز دوم هیچ نماینده‌ای از کشتی آزاد نتوانست به نیمه‌نهایی برسد. در همان روز دوم نیز که فینال سه وزن ۷۰، ۸۶ و ۱۲۵ کیلوگرم برگزار شد، حسن یزدانی باز هم مقابل تیلور شکست خورد، امیرمحمد یزدانی نیز مقابل رقیب آمریکایی خود با حساب ۸ بر ۵ باخت و امیرحسین زارع توانست تنها طلایی ایران در کشتی آزاد لقب بگیرد تا ناکامی یزدانی‌ها در فینال کمی قابل هضم شود.

زارع و یزدانی چطور فینالیست شدند؟

امیرحسین زارع که سال گذشته با شکستی تلخ مقابل حریف ترکیه‌ای روبه‌رو شده بود، امسال در تلاش برای انتقام از این کشتی‌گیر بود. زارع در دور سوم موفق شده بود کشتی‌گیر پورتوریکویی را از پیش رو بردارد. در مرحله یک‌چهارم اما دانیل لیگتی را با حساب ۱۱ بر ۴ شکست داد. در نیمه‌نهایی اما آنچه انتظارش را می‌کشید رخ داد. زارع در تقابلی حساس در نیمه‌نهایی موفق شد انتقام شکست سال گذشته را از حریف ترکیه‌ای خود بگیرد. زارع در کشتی مرحله نیمه‌نهایی که شنبه‌شب برگزار شد، مقابل طاها آکگول قهرمان المپیک و جهان از ترکیه قرار گرفت که با حساب چهار بر صفر پیروز و راهی دیدار پایانی شد. زارع اما در دیدار پایانی موفق شد با حساب ۱۱ بر صفر از سد گنو پتریاشویلی گرجستانی عبور کند تا صاحب گردن‌آویز طلا شود. در ادامه این رقابت‌ها شنبه‌شب، آزادکار ملی‌پوش وزن ۷۰ کیلوگرم کشورمان یعنی امیرمحمد یزدانی با غلبه بر کشتی‌گیر روسی‌الاصل در نیمه نهایی به فینال مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان در صربستان رسید. دیدار نهایی وزن ۷۰ کیلوگرم کشتی آزاد قهرمانی جهان شب گذشته بین امیرمحمد یزدانی و زین رترفورد آمریکایی برگزار شد. در این کشتی، یزدانی با نتیجه ۸ بر ۵ شکست خورد و به مدال نقره رسید. کشتی‌گیر کشورمان در سال ۲۰۲۱ نیز صاحب مدال نقره جهان شده بود.

دو ابرقدرت در فینال

با قرار گرفتن حسن یزدانی و دیوید تیلور در دو سمت جدول، عملاً هیچ‌کسی انتظار اتفاق غیرمنتظره‌ای را در این وزن نمی‌کشید و بازهم همچون سال‌های قبل، این دو فوق‌ستاره کشتی جهان مسیر خود را به‌راحتی تا فینال طی کردند. در مرحله یک‌شانزدهم نهایی حسن یزدانی با حساب هشت بر دو جایدن لاورنس از استرالیا را شکست داد و البته در دقیقه ۳:۴۳ حریف را ضربه فنی کرد و کار تمام شد. از سوی دیگر دیوید تیلور موفق شد فقط در ۱۳ ثانیه حریف مراکشی خودش را ضربه فنی کند. در مرحله یک‌هشتم پایانی حسن یزدانی با حساب یازده بر صفر از سد بات اردن از مغولستان عبور کرد و دیوید تیلور نیز در ۳۸ ثانیه بنجامین گریل از اتریش را با حساب ده بر صفر از پیش رو برداشت. در مرحله یک‌چهارم پایانی اما حسن یزدانی کمی به سختی افتاد و طی شش دقیقه با حساب هفت بر دو از ناظم امینه از سن مارینو را شکست داد تا راهی نیمه‌نهایی شود. دیوید تیلور هم ماگومد شاریپوف از بحرین را با حساب دوازده بر دو طی چهار دقیقه شکست داد. در مرحله نیمه‌نهایی یزدانی با قدرت و با حساب ده بر صفر جورایل شاپیف از ازبکستان را طی چهار دقیقه شکست داد و دیوید تیلور نیز طی ۴:۳۶ دقیقه با حساب هفت بر صفر عظمت دولتبیکوف از قراقستان را ضربه فنی کرد. در نهایت و تا پیش از دیدار پایانی، حسن یزدانی مجموعاً در این رقابب‌ها ۳۶ امتیاز کسب کرد و ۴ امتیاز نیز از دست داد که یکی از کشتی‌ها را با ضربه فنی به پایان رساند. مجموع کشتی‌های یزدانی تا پای فینال ۱۶:۲۵ دقیقه طول کشید. همچنین دیوید تیلور ۳۱ امتیاز کسب کرد و تنها دو امتیاز از دست داد که دو کشتی او با ضربه‌فنی به پایان رسید. بخشی که تا پای فینال می‌توانست کمک‌حال تیلور باشد زمان مسابقات او بود. تیلور فقط ۹ دقیقه کشتی گرفت تا به فینال برسد.

تاریخ به نفع تیلور

جدال یزدانی و تیلور از سال ۱۳۹۵ آغاز شد؛ جام جهانی کشتی آزاد که در روزهای ۲۸ و ۲۹ بهمن به میزبانی کرمانشاه و با حضور هشت تیم ملی کشتی در دو گروه برگزار شده بود، پس از برگزاری مرحله مقدماتی تیم‌های ایران و آمریکا به فینال رسیدند و آزادکاران دو تیم در هشت وزن به مصاف هم رفتند که در نهایت ایران با پنج برد و سه شکست به پیروزی رسید و قهرمان جام شد. یکی از سه شکست ایران مقابل آمریکا در آن مسابقات، باخت حسن یزدانی مقابل دیوید تیلور بود. تقابل‌های یزدانی و تیلور در فینال همین مسابقات آغاز شد. تیلور در تقابل مستقیم با یزدانی موفق شد او را ضربه‌فنی کند.

دومین سرشاخ تیلور و یزدانی در مسابقات جهانی ۲۰۱۸ مجارستان رقم خورد. رقابت‌هایی که از ۲۸ مهر تا ۶ آبان ۱۳۹۷ در ورزشگاه لاسلوپاپ بوداپست برگزار می‌شد که از بدشانسی، در اولین قرعه، یزدانی باید به مصاف تیلور می‌رفت. در این تقابل حساس باوجودی که یزدانی شش بر دو تایم اول را برد اما در نهایت یازده بر شش شکست خورد.

راند سوم سرشاخ‌های یزدانی و تیلور، جدال برای تصاحب طلای المپیک توکیو ۲۰۲۰ بود؛ رقابت‌هایی که به دلیل همه‌گیری کرونا به جای سال ۲۰۲۰ در تابستان سال ۲۰۲۱ به میزبانی ژاپن برگزار شد. در فینال باز هم تراژدی دو مسابقه قبلی تیلور و یزدانی برای کشتی‌گیر جویباری رقم خورد. درحالی‌که یزدانی ۱۷ ثانیه پایانی پیش بود، با یک زیرگیری توسط حریف آمریکایی، طلا را به تیلور تحویل داد و دستش از کسب دومین طلای المپیک کوتاه ماند. یزدانی که سه شکست پیاپی را طی چهار سال مقابل تیلور تجربه کرده بود، این بار برای یک تقابل دیگر مقابل حریف سرسخت خود زیاد انتظار نکشید. یزدانی در مسابقات جهانی اسلو این بار از تجربه سه تقابل قبلی به بهترین شکل استفاده کرد و با ارائه یک کشتی حساب‌شده، همه راه‌ها را بر تیلور بست و در نهایت اولین پیروزی مقابل این کشتی‌گیر آمریکایی را جشن گرفت. مسابقات جهانی ۲۰۲۲ بلگراد پنجمین تقابل دو ستاره کشتی جهان بود. یزدانی در این رخداد با استراتژی اشتباه، به‌راحتی و با حساب هفت بر صفر مغلوب تیلور شد. در ششمین دیدار تاریخی این دو، یزدانی امیدوار بود بتواند برای دومین بار از سد تیلور عبور کند اما بازهم استراتژی اشتباه یزدانی باعث شد تا تیلور از همان ابتدا سوار کشتی شود. تیلور در تایم نخست با حساب ۵ بر ۳ از سد یزدانی گذشت و در تایم دوم نیز باوجودی که تیلور با حساب ۹ بر ۳ از یزدانی پیش بود، توانست حسن یزدانی را ضربه‌فنی کند. یزدانی برای دومین بار بود که مقابل تیلور ضربه‌فنی می‌شد. در پایان کشتی، پژمان درستکار به جای پذیرش نقاط ضعف فنی که عامل شکست یزدانی شد، ادعا کرد آمریکایی‌ها در داوری نفوذ دارند وگرنه یزدانی پیروز مسابقه فینال می‌شد. شاید بهتر باشد استراتژی یزدانی این باشد که به وزن سابق خود برگردد تا دیگر استرس تقابل با تیلور را نداشته باشد.

دیدگاه
آخرین اخبار
پربازدیدها
وبگردی