| کد مطلب: ۱۳۶۲۱

پارامترهای انتخابات آمریکا

از سقط جنین و جنگ غزه تا مهاجران غیرقانونی

اکبر مختاری

اکبر مختاری

کارشناس ارشد روابط بین‌الملل

حزب دموکرات و جمهوری‌خواه از سال ۱۸۶۰ تاکنون پوست‌اندازی بسیاری داشته‌اند؛ زمانی اقتصاد جنوب آمریکا وابسته به بردگان برای رشد کشاورزی در آمریکا بود و شمال آمریکا بخش صنعت در آمریکا را راهبری می‌کرد. موضوع مخالفت با برده‌داری از سوی ساکنان شمال آمریکا سبب‌ساز جنگ‌های داخلی درون آمریکا شد؛ جنگ‌هایی که نهایتاً به شکست جنوبی‌ها از شمال و به لغو قانون برده‌داری  در زمان ریاست‌جمهوری آبراهام لینکلن انجامید. ارزش‌های حزبی هم از نظر جغرافیایی و هم از نظر حزبی در قرن نوزدهم تفاوت‌های بسیاری داشتند؛ طوری که آبراهام لینکلن، به‌عنوان اولین فرد از حزب جمهوری‌خواه، به ارزش‌هایی پایبند بود که بخش مهمی از آن را حزب دموکرات فعلی از آن حمایت می‌کند.

از سال ۱۹۴۵ به بعد ارزش‌های دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه تقریباً از ثبات نسبی برخوردار بوده‌اند. حزب جمهوری‌خواه از یک دولت کوچک‌تر، مالیات کمتر و رشد اقتصادی و ارزش‌های محافظه‌کارانه‌تر اجتماعی حمایت کرده است و حزب دموکرات توجه بیشتری به ارزش‌های لیبرال در حوزه اجتماعی و مالیات بیشتر در حوزه اقتصادی و تاکید بیشتر بر بیمه‌های درمانی داشته است. همانطور که از دهه هشتاد میلادی با ریاست‌جمهوری رونالد ریگان، جریان نومحافظه‌کار در حزب جمهوری‌خواه قدرت بیشتری یافت در حزب دموکرات هم طی بیست سال اخیر جریان چپ پیشرو قدرت بیشتری یافته است. رقابت‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ و حالا ۲۰۲۴ میان دو جریانی از حزب دموکرات قرار می‌گیرد که تاحدودی اشتراکاتی در آن دیده می‌شود. جدا از محافظه‌کاری اجتماعی، مقابله با مهاجران غیرقانونی و توجه بیشتر به «چین» به‌عنوان تهدید بالقوه در سیاست خارجی آمریکا و عدم ورود فراگیر به جنگ توسط آمریکا و همچنین، حمایت پرقدرت از اسرائیل به‌طور علنی توسط دو نامزد اصلی حزب دموکرات و حزب جمهوری‌خواه به آن نگریسته می‌شود. دو موضوع جنگ غزه و حمایت ویژه جوبایدن به‌عنوان فردی از طیف راست میانه حزب دموکرات تا حدودی بر آرای او در برخی ایالت‌های چرخشی تاثیر گذاشته است. از سوی دیگر، بحث مبارزه قوی‌تر با مهاجرت‌های غیرقانونی و کندتر و تندتر برخورد کردن با آن نیز در میان آمریکایی‌ها و نمایندگان‌شان برای ریاست‌جمهوری تاثیر مهمی ایفا کرده و خواهد کرد. اخیراً فرماندار تگزاس به‌دلیل قانون مهاجرت و ضعیف برخورد کردن دولت بایدن با مهاجران غیرقانونی حتی سخن از جدایی‌طلبی از آمریکای فدرال را سرداد.

انتخابات ۲۰۲۴ تحت سه مقوله بسیار مهم برخورد جدی‌تر با مهاجران، نحوه برخورد با رفتار اسرائیل در غزه و آزادی سقط جنین قرار گرفته است. در مورد حمایت حزب دموکرات به رهبری جو بایدن و جریان چپ پیشرو در حمایت از آزادی سقط جنین می‌تواند نقش مؤثری در پیروزی جو بایدن ایفا نماید. جو بایدن برای پیروزی باید رای پرقدرت و مشارکت بالای زنان را در انتخابات داشته باشد تا بتواند شانس پیروزی را دارا باشد. از سوی دیگر، دونالد ترامپ نیز باید کارت موجود مبارزه پرقدرت با مهاجران غیرقانونی را در پی داشته باشد تا محافظه‌کاران حزب و رای افراد بالاتر از پنجاه سال را با خود همراه کند. معمای ویژه انتخابات موکول به جنگ غزه است.

بایدن ازیک‌سو با سفر به اسرائیل در زمان جنگ به‌عنوان تنها رئیس‌جمهوری که این اقدام را انجام داد، جایگاه ویژه‌ای در میان اسرائیلی‌ها، چه در اسرائیل و چه در داخل آمریکا یافت؛ اما این اقدام، چالشی هم برای او در میان جوانان و بخش‌های منتقد رفتار اسرائیل در میان حزب دموکرات ایجاد کرد. طوری‌که در انتخابات مقدماتی در ایالت میشیگان تعداد بسیاری از رای‌های حزبی غیرمتعهد به خود را دریافت کرد تا بداند که ممکن است در این ایالت بسیار حساس و شناور از نظر حزبی با چالش جدی روبه‌رو شود. جو بایدن در انتخابات پیشین در میشیگان با رای مسلمانان و عرب‌های مهاجر توانست دونالد ترامپ را شکست دهد و در انتخابات ۲۰۲۴ اگر مسلمانان ساکن کاخ‌سفید تصمیم به عدم شرکت بگیرند؛ خطر از دست دادن این ایالت توسط جو بایدن هست؛ ایالتی که در پیروزی او می‌تواند بسیار مؤثر باشد. با وجود اکثر نظرسنجی‌ها به‌خصوص آخرین نظرسنجی‌ای که شبکه پرطرفدار جمهوری‌خواه فاکس‌نیوز گرفته است، دونالد ترامپ حدود 10 الکترال از بایدن جلوتر است؛ اما در چهار ایالت پنسیلوانیا، ویسکانسین، نوادا و آریزونا هنوز معلوم نیست چه کسی پیروز آن باشد؛ پیروزی‌ای که هرکدام ازکاندیداها حداقل الکترال‌های دو ایالت از این چهار ایالت را باید به دست آورند؛ کاری که برای جو بایدن سخت‌تر اما غیرممکن نیست به‌شرط آنکه در موارد بیان‌شده فوق بتواند نظر و آرای مخاطبان حزب دموکرات را جلب کند. در مورد موضوع بسیار مهم اقتصاد هم باید بیان کرد که تاکنون سیاست‌های جو بایدن توانسته بار دیگر تورم را به زیر پنج درصد رسانده و در ایجاد شغل نیز نسبتاً خوب عمل کرده است و این موضوعی است که باید جداگانه به تاثیر بسیار مهم آن پرداخت.

اخبار مرتبط
دیدگاه
آخرین اخبار
پربازدیدها
وبگردی