| کد مطلب: ۱۶۷۶۴

بررسی آرای انتخابات هیئت رئیسه مجلس

تندروها کم‌تر از صد نفر

تندروها کم‌تر از صد نفر

گروه خبر: تکلیف هیئت‌رئیسه مجلس دوازدهم مشخص شد و قوه مقننه، ساکنان صندلی‌های بالای بهارستان را شناخت. به گزارش ایسنا، محمدباقر قالیباف با ۱۹۸ رای برای پنجمین سال متوالی بر کرسی ریاست پارلمان تکیه زد و این بار رئیس مجلس دوازدهم شد. حمیدرضا حاجی‌بابایی، منتخب همدان و علی نیکزاد، منتخب اردبیل به عنوان نواب اول و دوم رئیس مجلس انتخاب شدند. مجتبی بخشی‌پور، احمد نادری، روح‌الله متفکرآزاد،‌ مجتبی یوسفی، محمد رشیدی و علی‌اکبر رنجبرزاده به‌عنوان دبیران هیئت‌رئیسه تعیین شدند. غلامرضا نوری‌قزلجه، علیرضا سلیمی و جلیل میرمحمدی منتخبان بستان‌آباد، تهران و تفت و میبد نیز به‌عنوان ۳ ناظر مجلس فعالیت خواهند کرد. این انتخابات یک شگفتی داشت و آن هم ۲۴ رای باطله برای انتخاب رئیس مجلس بود.

قالیباف رئیس ماند

برخلاف صف‌بندی‌ها، افشاگری‌ها و گردوخاک‌های مجازی، محمدباقر قالیباف که از چهار سال قبل مجلس را هدایت کرد، به‌نوعی در جایگاه پیشین خود به‌عنوان رئیس مجلس ابقا شد. تمام تلاش‌ها برای پایین آوردن قالیباف از صندلی ریاست مجلس، به ریزش ۳۲ رای ختم شد. قالیباف در سال ۱۳۹۸ و آغاز مجلس یازدهم با ۲۳۰ رای ریاست پارلمان را بر عهده گرفت و حالا با ۱۹۸ رای جایگاه خود را حفظ کرد. پیش از این اظهارنظرهای فراوانی  به‌خصوص از سوی تندروترین عناصر راه‌یافته به مجلس مطرح می‌شد و تغییر قالیباف را قطعی می‌دانستند.  سه نفر برای ریاست مجلس کاندیدا شدند؛ محمدباقر قالیباف، مجتبی ذوالنوری و منوچهر متکی. ذوالنوری نماینده قم توانست ۶۰ رای به دست بیاورد و منوچهر متکی نیز ۵ رای آورد.

آرای باطله در مجلس

هنوز مشخص نیست که ۲۴ نماینده صاحبان آرای باطله، چه کسانی هستند. از یک سو برخی رسانه‌ها و فعالان مجازی به این مسئله پرداختند که از ۳ کاندیدای پست ریاست مجلس که تندروها و اصولگرایان سنتی را نمایندگی می‌کنند، مورد پسند این ۲۴ نفر نبودند؟ از سوی دیگر پایین بودن رای منوچهر متکی (۵ رای) از آرای باطله نیز مورد توجه قرار گرفت. دنیای اقتصاد در بررسی آماری، آرای باطله و منوچهر متکی وزیر پیشین امور خارجه و نماینده مجلس در دوره‌های اول، هفتم و دوازدهم را این‌طور مقایسه کرد: «انتخابات هیئت رئیسه مجلس دوازدهم در حالی امروز برگزار شد که منوچهر متکی با کسب ۵ رای و 7/1 درصد آرای نمایندگان، سوم شد. این در حالیست که امروز ۲۴ رای باطله به ثبت رسید که بیش از ۸ درصد کل آرا را در بر می‌گیرد و بدین ترتیب متکی کمتر از آرای باطله رای آورده است.»

حضور یک میانه‌رو در هیئت رئیسه

اقلیتی از میانه‌روها در مجلس دوازدهم تشکیل شد و یکی از آن‌ها – غلامرضا نوری‌قزلجه نیز به هیئت رئیسه راه یافت. یک فعال سیاسی میانه‌رو در این باره نوشت: «مستقلین و میانه‌روها در بهترین حالت اقلیت هستند (۱۳۰ از ۲۹۰؛ معادل ۴۵ درصد). این یعنی در موضوعات قطبی‌شده‌ و کلیدی، عملاً کار از دست میانه‌روها و مستقلین حتی وقتی کاملاً منسجم عمل کنند، خارج است.۱۳۰ رای، به‌عنوان نفر «اول» در بین ۲۸ نفر کاندیدا و بسیار بالاتر از عضو پرسابقه هیئت‌رئیسه‌ (سلیمی)، یعنی مستقلین و‌ میانه‌روها در صورت حرکت منسجم در شرایط چنددستگی اکثریت، بسیار قابلیت تأثیرگذاری خواهند داشت. لذا در عین آنکه نبایستی امکان اثرگذاری یک فراکسیون اقلیت را «بیش‌برآورد» کرد، بایستی خوشحال بود بابت تشکیل یک فراکسیون 50 تا ۶۰ نفره و وجود پتانسیل ۴۵ درصدی برای تأثیرگذاری در مصوبات مجلس و جلوگیری از تصویب طرح‌های خطرناک. نوری‌قزلجه از ریاست یک فراکسیون واقعاً فکسنی در مجلس یازدهم الان به عضویت هیئت رئیسه مجلس دوازدهم رسیده است. قرار نیست انقلاب شود، واقعاً اتفاق بزرگی هم نخواهد افتاد، اما این مصداق واضح تقویت میانه در حکومت است. «یک گام به جلو.»»

شکست رسائی

حمید رسائی نماینده پیشین مجلس که در دور دوازدهم نیز به ساختمان بهارستان راه پیدا کرد، یکی دیگر از پدیده‌های انتخابات هیئت‌رئیسه بود. رسائی پیش از انتخابات و در حد فاصل برگزاری دور اول تا همین چند روز قبل، یکی از میدان‌داران تغییر هیئت رئیسه مجلس بود. هفته‌نامه ۹ دی که به این فعال سیاسی اصولگرا متعلق است، در شماره ۲۴ اردیبهشت‌ماه خود این تیتر را روی جلد برد: «با اعلام نتایج دور دوم انتخابات و اکثریت یافتن جریان تحول‌خواه ضدفساد؛ تغییر قالیباف قطعی شد».

بسیاری دیگر مثل رئیس مؤسسه مصاف و برخی عناصر دیگر نیز با اطمینان فراوانی از این تغییر صحبت می‌کردند. اما نه‌تنها قالیباف از ریاست خلع نشد، بلکه رسائی نماینده سوم تهران با ۴۸۵۷۱۱ رای از راهیابی به هیئت رئیسه باز ماند.  حسینعلی حاجی‌دلیگانی، عبدالرضا مصری، علی نیکزاد، حمید رسائی، موسی غضنفرآبادی، حمیدرضا حاجی‌بابایی به‌عنوان کاندیداهای نواب رئیسی مجلس شورای اسلامی در انتخابات هیئت‌رئیسه اعلام شدند و رای‌گیری میان آنان انجام شد. علی نیکزاد وزیر مسکن و شهرسازی دولت احمدی‌نژاد و نایب‌رئیس پیشین مجلس بار دیگر به هیئت رئیسه بازگشت و با کسب ۱۶۹ رای نایب‌رئیس دوم شد.

حمیدرضا حاجی‌بابایی نماینده ادوار مجلس و وزیر آموزش و پرورش محمود احمدی‌نژاد نیز با ۱۷۵ رای بر کرسی نایب‌رئیس اول نشست.  در این رأی‌گیری حمید رسائی ۳۵ رأی و موسی غضنفرآبادی تنها ۱۶ رأی کسب کردند. شاید بتوان گفت که تندروترین نمایندگان مجلس شاید همین کم‌تر از ۴۰ نفر باشند که در اقلیت محض هستند اما تجربه سال‌های پیش نشان داده است که صدای بلندی دارند.

اخبار مرتبط
دیدگاه
آخرین اخبار
پربازدیدها
وبگردی