| کد مطلب: ۱۵۷۵۴

دیدار رئیس اقلیم کردستان با رهبری

گزارش مذاکرات دیروز نچیروان بارزانی در تهران

دیدار رئیس اقلیم کردستان با رهبری

گروه خبر: رئیس اقلیم کردستان که ظهر روز یکشنبه به تهران سفر کرد، روز گذشته به دیدار مقام رهبری، رئیس‌جمهوری، وزیر امور خارجه و دبیر شورایعالی امنیت ملی کشورمان رفت.

این سفر دومین حضور نچیروان بارزانی در ایران به‌عنوان رئیس اقلیم کردستان است. بارزانی که پیش از این نخست‌وزیر اقلیم کردستان بود، از سال ۱۳۹۸ این جایگاه را در اختیار دارد.

بارزانی در دوران نخست‌وزیری خود، چند سفر دیگر نیز به ایران داشت و برای اولین بار در مرداد ۱۴۰۰ برای شرکت در مراسم تحلیف سیدابراهیم رئیسی به‌عنوان رئیس اقلیم به تهران آمد.

دیدار نچیروان بارزانی، دومین دیدار رئیس اقلیم کردستان با مقام رهبری محسوب می‌شود. پیش از این، مسعود بارزانی، رئیس پیشین اقلیم در سفری که سال ۱۳۹۰ به ایران داشت، علاوه بر ملاقات با مقام رهبری، با علی لاریجانی و محمود احمدی‌نژاد به عنوان رؤسای وقت قوای مقننه و مجریه و همچنین علی‌اکبر صالحی، وزیر وقت امور خارجه نیز دیدار کرد.

پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر رهبری روز گذشته در خبری کوتاه نوشت: «آقای نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق پیش از ظهر امروز [دیروز] با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کرد.»

دیدار با رئیس‌جمهور

رئیس اقلیم کردستان عراق صبح روز دوشنبه به دیدار سیدابراهیم رئیسی رفت. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، رئیسی در دیدار با بارزانی با بیان اینکه روابط کردستان با ایران بر پیوندهای تاریخی، ملی، دینی و فرهنگی استوار است، اظهار امیدواری کرد که این سفر به نقطه عطفی در ارتقای سطح روابط سیاسی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تبدیل شود.

رئیس‌جمهور گفت: «حمایت‌های ایران از کردها چه در زمان رژیم صدام، چه قتل‌عام حلبچه و حمله داعش اثبات می‌کند که ایران پشتوانه‌ای بزرگ و دوست روزهای سخت عراق و کردستان است.»

وی افزود: «ما نسبت به حسن‌نیت و دوستی برادران عراقی و کرد خود اطمینان داریم، اما با توجه به کینه‌ورزی دشمنان از جمله رژیم صهیونیستی علیه ملت ایران، انتظار داریم دولت عراق و اقلیم کردستان به‌طور مطلق از هرگونه سوءاستفاده عناصر دشمن صهیونیستی و عناصر ضدانقلاب از خاک این منطقه علیه ایران جلوگیری به عمل آورند.»

رئیس‌جمهور با تاکید بر مراودات تجاری بین ایران و اقلیم کردستان اضافه کرد: «ایران مانعی برای گسترش همکاری‌های اقتصادی و مراودات تجاری با اقلیم کردستان ندارد. ما مرزهای طولانی میان دو طرف را فرصتی ارزشمند برای ارتقای سطح روابط می‌دانیم، اما امنیت اساس و بستر ضروری هر نوع همکاری و گسترش تعاملات است.»

رئیس اقلیم کردستان نیز در این دیدار با تاکید بر اهمیت روابط با تهران و تاکید بر نقش شهید سلیمانی، اظهار داشت: «شالوده عراق جدید و روابط امروز فیمابین برآمده از همکاری مبارک ایران و عراق است و لذا ایران برای ما صرفاً یک همسایه نیست. اگر انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی نبود، معلوم نبود حرکت کُرد امروز چه سرنوشتی داشت. رعایت حرمت این همکاری‌ها و تعاملات خط قرمزی است که ما هرگز از آن عبور نخواهیم کرد.»

وی افزود: «انتظار ما از ایران آن است که همچنان برای رفع مشکلات در عراق و ساختن کشوری آباد و پیشرفته در کنار ما باشد. روابط گذشته ما افتخارآمیز است و تلاش ما بر این است که آینده‌ای درخشان و بهتر از گذشته بسازیم. هیچ عقل سلیمی اجازه نمی‌دهد ما روابط با رژیمی را که امروز در بدترین موقعیت خود قرار دارد، بر روابط با کشور قدرتمند و دوست ترجیح دهیم.»

رئیس اقلیم کردستان عراق همچنین بر پایبندی بر اجرای کامل توافق امنیتی ایران و عراق تاکید کرد. بخشی از این توافق، به جلوگیری از فعالیت گروه‌های تروریستی مستقر در اقلیم اختصاص دارد.

دیدار با دبیر شورایعالی امنیت ملی

رئیس اقلیم کردستان عصر روز گذشته با علی‌اکبر احمدیان، دبیر شورایعالی امنیت ملی دیدار کرد. به گزارش ایرنا، بارزانی گفت: «امنیت ایران، امنیت ماست و اجازه نمی‌دهیم هیچ طرف ثالثی از ناحیه‌ی اقلیم کردستان عراق به امنیت جمهوری اسلامی ایران لطمه بزند.»

بارزانی با اشاره به حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران، چه در دوران مبارزه با حکومت صدام و چه بعد از آن و شکل‌دهی به عراق جدید، ابراز امیدواری کرد که تا روابط اقلیم کردستان عراق با جمهوری اسلامی ایران در همه ابعاد از جمله در بُعد امنیتی و اقتصادی بیش از پیش گسترش یابد.

دبیر شورایعالی امنیت ملی ضمن خوشامدگویی به بارزانی روابط جمهوری اسلامی ایران با ملت عراق و از جمله مردم کردستان عراق را بسیار عمیق توصیف کرد که مبتنی بر آرمان‌های مشترک شکل گرفته و در طول زمان مستحکم شده است. لذا نباید اجازه داد هیچ طرف ثالثی اعم از رژیم صهیونیستی یا ضد انقلاب و معارضین جمهوری اسلامی ایران به آن خدشه وارد کند.

احمدیان برای همکاری جامع با اقلیم کردستان در چارچوب قانون اساسی عراق اعلام آمادگی کرد.

احمدیان افزود: جمهوری اسلامی ایران آماده است همه‌گونه حمایتی را از مردم، حاکمیت عراق و اقلیم کردستان و به‌ویژه شخص آقای نچیروان بارزانی به عمل آورد.

دو طرف همچنین بر اجرای کامل توافقنامه امنیتی جمهوری اسلامی ایران و عراق تا حصول نتیجه و رفع کامل ناامنی تأکید کردند.

عکس: Leader.ir

اخبار مرتبط
دیدگاه
آخرین اخبار
پربازدیدها
وبگردی