| کد مطلب: ۱۵۰۰۹

بررسی مصوبه کنگره آمریکا برای کمک به اسرائیل، اوکراین و تایوان

کلید ۹۵ میلیارد دلاری برای دو جنگ؟

کلید ۹۵ میلیارد دلاری برای دو جنگ؟

مجلس نمایندگان آمریکا روز بیستم آوریل با حمایت اعضای دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه، بسته کمک مالی ۹۵ میلیارد دلاری به اوکراین، اسرائیل و تایوان را تصویب کرد. 60/84 میلیارد دلار به اوکراین، 13 میلیارد دلار به اسرائیل (شامل 9/1 میلیارد دلار کمک‌های بشردوستانه) و 8/12 میلیارد دلار برای حمایت از تایوان در دو اقیانوس هند و آرام اختصاص پیدا کرده است. آن‌طور که رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند، تنها نمایندگان جناح افراطی حزب جمهوری‌خواه با این طرح مخالفت کردند.

بیشترین میزان این کمک مالی به اوکراین تعلق دارد و حدود ۶۱ میلیارد دلار است. انتظار می‌رود که این مصوبه هفته آینده در مجلس سنای آمریکا به تصویب برسد و سپس برای امضای رئیس‌جمهور به کاخ سفید برود. کمک‌ و پشتیبانی اروپا و آمریکا طی دو سال گذشته یکی از ستون‌های اصلی مقاومت اوکراین در برابر حملات روسیه بوده است.

ناظران بر این باورند که اعطای این مبلغ از سوی آمریکا به اوکراین که ۲۳ میلیارد دلار آن برای تامین تسلیحات است، می‌تواند بر توان مقاومت اوکراین در برابر روسیه تاثیر بگذارد. دبیرکل ناتو نیز از تقویت سیستم دفاع هوایی اوکراین خبر داده است.

استقبال زلنسکی

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین با انتشار یک پیام ویدئویی و متنی در شبکه ایکس (توئیتر) به تصویب این طرح در مجلس نمایندگان آمریکا واکنش نشان داد. زلنسکی نوشت: «از مجلس نمایندگان ایالات متحده، دو حزب و رئیس مایک جانسون (رئیس مجلس نمایندگان) به خاطر تصمیمی که تاریخ را در مسیر درست نگه می‌دارد، سپاسگزارم. [تصویب این کمک مالی] جنگ را از گسترش باز می‌دارد، جان هزاران هزار نفر را نجات می‌دهد.»

واکنش روس‌ها

به گزارش اسپوتنیک، وزارت خارجه روسیه در واکنش به این اقدام آمریکا اعلام کرد: «اقدامات ایالات متحده به‌عنوان طرف واقعی درگیری به‌طور قاطع خنثی خواهد شد. غوطه‌ور شدن عمیق‌تر واشنگتن در یک جنگ ترکیبی علیه روسیه منجر به همان شکست تحقیرآمیز ایالات متحده خواهد شد که در ویتنام و افغانستان با آن مواجه گشت.

در هر صورت، تلاش‌های تب‌آلود با هدف نجات رژیم نئونازی زلنسکی محکوم به شکست است. اهداف و مقاصد عملیات ویژه نظامی روسیه به‌طور کامل محقق خواهد شد. کاخ سفید دیگر روی پیروزی اسطوره‌ای رژیم تحت کنترل کی‌یف شرط‌بندی نمی‌کند، بلکه روی این واقعیت شرط می‌بندد که نیروهای مسلح اوکراین حداقل تا رای‌گیری ماه نوامبر، بدون اینکه چهره جو بایدن را خراب کنند، مقاومت کنند.»

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که اقدامات واشنگتن به‌عنوان طرف واقعی درگیری با پاسخ بی‌قید و شرط و قاطع مواجه خواهد شد. مقامات ارشد روسیه به تصمیم آمریکا واکنش‌های تندی نشان دادند.

به گزارش اسپوتنیک، ویاچسلاو والودین، رئیس دومای دولتی روسیه در مورد تصمیم ایالات متحده برای ارائه کمک‌های بیشتر به کی‌یف اظهار داشت که از این طریق واشنگتن «مجبور است تا آخرین اوکراینی بجنگد» که «در نهایت اقتصاد اوکراین را دفن و آن را از داشتن آینده محروم می‌کند». 

به گزارش خبرآنلاین به نقل از راشاتودی، دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهور پیشین روسیه و معاون رئیس شورای امنیت این کشور در کانال تلگرامی خود نوشت: «رای حرامزاده‌های سرخوش آمریکایی فقط جنگ را طولانی می‌کند و تعداد قربانیان این جنگ را افزایش می‌دهد. مشخص است که ما با وجود دلارهای خونینی که در گلوی صنعت دفاعی سیری‌ناپذیر آمریکا ریخته شده، پیروز می‌شویم. قدرت و حقیقت طرف ماست.»

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه درباره این اقدام آمریکایی‌ها گفت: «نخبگان حاکم در واشنگتن آماده‌اند تا کی‌یف را با سلاح پمپاژ کنند که تا آخرین اوکراینی بجنگد و برای دستیابی به این هدف به سرقت دارایی‌های روسیه متوسل می‌شوند.»

سخنگوی کاخ کرملین نیز در واکنش به این اقدام آمریکا گفت: «تصمیم مجلس نمایندگان آمریکا برای کمک به اوکراین باعث افزایش ثروت ایالات متحده و افزایش ویرانی اوکراین خواهد شد.»

سفر بلینکن به پکن

به نظر می‌رسد که آمریکا قصد دارد فشار بر روسیه را بیشتر کند. چراکه رایزنی‌های مقامات آمریکایی درباره این جنگ همچنان ادامه دارد. به گزارش فارس به نقل از پولیتیکو، آنتونی بیلنکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا با هدف تلاش برای محدود کردن حمایت‌های فنی و نظامی پکن از روسیه، به چین می‌رود.

آمریکا برنده اصلی جنگ روسیه و اوکراین است

BeheshtiPour

حسن بهشتی‌پور، تحلیلگر مسائل بین‌الملل درباره این مصوبه مجس نمایندگان آمریکا به «هم‌میهن» گفت: «با توجه به اینکه اکثریت مجلس سنا در اختیار حزب دموکرات است، این مصوبه به احتمال زیاد مورد تصویب آن نهاد نیز قرار می‌گیرد. بحث اصلی در خصوص کمک‌های اختصاص‌یافته به اوکراین، هدف و حوزه‌ای است که بسته حمایت مالی به آن تعلق می‌گیرد. 60/84 میلیارد از این 95 میلیارد دلار برای اوکراین است اما شیوه مصرف آن را باید در نظر گرفت.

۲۳ میلیارد دلار از این پول برای تامین تجهیزات و تسلیحات مورد نیاز ارتش اوکراین است که اکثر آن‌ها از آمریکا و بخش کوچک‌تری از کشورهای اروپایی تامین می‌شود. ۱۰ میلیارد دلار به زیرساخت‌های اوکراین اختصاص دارد. این بودجه در اختیار ارتش آمریکا قرار می‌گیرد که با تولید سلاح، تجهیزات و مهمات از طریق شرکت‌های آمریکایی، آن را در اختیار اوکراین قرار دهد.

بخش عمده این پول کمک به صنایع نظامی آمریکاست. چراکه این صنایع با کمبود روبه‌رو شده و نیازمند تزریق مالی است. تفکیک این اعداد بسیار مهم است. موضوع بعدی که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که کمک‌های مذکور در چه بازه زمانی در اختیار اوکراینی‌ها قرار می‌گیرد. ۶۰ میلیارد دلار رقم اندکی نیست. اما به حواشی این کمک‌ها و تخصیص‌ها نیز باید توجه کرد.

آمریکایی‌ها می‌گویند که ما ۲ تریلیون دلار طی ۲۰ سال در افغانستان هزینه کردیم. اگر این مبلغ در زیرساخت‌ها، ایجاد شغل و برای ساختن این کشور هزینه می‌شد، افغانستان را تبدیل به بهشت می‌کرد. اما بخش عظیم این پول در اختیار صنایع نظامی و شرکت‌های پشتیبانی‌کننده ارتش آمریکا در افغانستان قرار گرفت و مشخص نیست در چه مسیری صرف شد.[...]

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: «۴ استان شرقی اوکراین تحت اشغال روسیه است و این کشور در برابر تجاوز مقاومت می‌کند. روس‌ها مطرح می‌کنند که اوکراین ویتنام آمریکایی‌هاست اما در این مسئله دچار خطای راهبردی هستند. در مسئله ویتنام، آمریکا بود که لشکرکشی کرد و با حدود ۵۰ هزار کشته از آن کشور خارج شد. در اوکراین، این روس‌ها هستند که دست به تجاوز زده‌اند.

روس‌ها اعتراض می‌کنند که چرا آمریکایی‌ها و کشورهای غربی به اوکراین کمک می‌کنند. مسکو اگر می‌خواهد اوکراین بیشتر به غرب و آمریکا وابسته نشود، باید دست از تجاوز بردارد. روسیه یک اشتباه تاریخی انجام داد و امنیت ملی این کشور امروز نسبت به دو سال قبل که این جنگ را آغاز کرد، بیشتر در معرض خطر قرار گرفته است. با حمله روسیه به اوکراین، حتی سوئد و فنلاند که در تمام این سال‌ها و دوران جنگ سرد بی‌طرف بودند، به ناتو پیوستند. مقادیر زیادی سرمایه از روسیه خارج شده و این کشور تحت تحریم‌های شدید قرار گرفته است. این‌ها نتیجه تجاوز روسیه به اوکراین است.»

بهشتی‌پور اضافه کرد: «پیش از آغاز جنگ، روس‌ها می‌ترسیدند که اوکراین به ناتو بپیوندد و ۱۸۵۰ کیلومتر مرز مشترک‌شان به خطر بیفتد. در آن صورت ناتو با روسیه هم‌مرز می‌شد. اما در حال حاضر و با این جنگ، نه‌تنها خون‌های زیادی ریخته شد، بلکه ترس روسیه نیز از بین نرفت. دستاورد روس‌ها در این جنگ صرفاً نظامی بوده؛ آن‌ها توانستند ۴ استان را اشغال و پیوند زمینی با شبه‌جزیره کریمه برقرار کنند. اما این دستاورد به چه قیمتی به دست آمد؟

در ارزیابی برای انجام یک تصمیم باید این عوامل مد نظر قرار بگیرد که چه چیزی می‌دهیم و چه چیزی می‌گیریم. امنیت ملی روسیه به دنبال این جنگ به خطر افتاد، تحت تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفت، ناتو گسترش پیدا کرد و وابستگی اوکراین به غرب بیشتر شد. قبلاً اگر شانسی بود که با یک انتخابات، جریان روس‌گرا در اوکراین بر سر کار بیاید، الان دیگر این شانس هم وجود ندارد.

هر چه این جنگ ادامه پیدا کند، اوکراین بیشتر در آغوش غرب می‌رود. همین کمک حدوداً ۶۱ میلیارد دلاری، باز هم وابستگی اوکراین به آمریکا و اروپا را بیشتر می‌کند. عقل سلیم می‌گوید که اگر روس‌ها به دنبال خروج از این وضع هستند، باید جنگ را تمام و شرق اوکراین را تخلیه کنند. اما این اتفاق نمی‌افتد؛ چراکه روس‌ها چنین تصمیمی را یک شکست برای خود می‌دانند.

بنابراین جنگ تا مدت نامعلومی ادامه پیدا خواهد کرد. اگر بخواهیم تاثیر این کمک‌ها را در نظر بگیریم، صرفاً بر توان مقاومت اوکراین در برابر روسیه مؤثر خواهد بود و تحول خاص و بزرگی در جریان جنگ ایجاد نخواهد کرد. نمی‌شود آمریکا و اروپا را برای کمک به اوکراین شماتت کرد. چراکه آن‌ها به کشوری کمک می‌کنند که مورد تجاوز قرار گرفته است. روسیه دستاورد نظامی که برشمردم را به دست آورد، اما به قیمتی گزاف.»

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل اضافه کرد: «آمریکا برنده اصلی جنگ میان اوکراین و روسیه است. آن‌ها از رهگذر این جنگ سلاح‌هایشان را می‌فروشند، موقعیت خود را در غرب روسیه تثبیت کردند و ناتو نیز از ترس تهدید روسیه گسترش پیدا کرد. کشورهایی که متحد روسیه بودند، از ترس اتفاقی که در اوکراین افتاد هر چه بیشتر به سمت اروپا و آمریکا متمایل شدند.

حدود ۳۰ درصد جمعیت حدوداً ۲۰ میلیونی قزاقستان را روس‌تبارها تشکیل می‌دهند. روسیه به بهانه مقابله با تهدید ناتو و حمایت از روس‌تبارها به اوکراین حمله کرد؛ درحالی‌که اوکراین ۱۷ درصد از جمعیت حدود ۴۰ میلیونی آن روس‌تبار هستند. کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز از حمله روسیه به اوکراین ترسیدند. تماس‌ها و همکاری‌های این کشورها با اروپا، آمریکا و چین افزایش پیدا کرده است. کشورهایی که پیش از این حیاط خلوت روسیه بودند، حالا تحت نفوذ غرب قرار گرفته‌اند. آمریکا تلاش می‌کند با وضعیتی که روسیه در منطقه به وجود آورده، موقعیت خود را در آسیای مرکزی و قفقاز تثبیت کند.»

کمک های میلیاردی امریکا برای ادامه جنگ در غزه  

بهشتی‌پور درباره آن بخش از کمک‌های مصوب کنگره آمریکا که به اسرائیل مربوط می‌شود، گفت: «13 میلیارد از این بسته حمایتی  به اسرائیل و غزه اختصاص داده شده است. قرار است  9 میلیارد و 100 میلیون دلار آن به کمک‌های بشردوستانه برای مردم غزه اختصاص پیدا کند. اما رسیدن این کمک‌ها به مردم غزه بسیار بعید است زیرا اسرائیلی‌ها اجازه رسیدن کمک‌های بشردوستانه به مردم ستمدیده غزه را نمی‌دهند و مشخص نیست این کمک 9 میلیارد دلاری چطور قرار است به دست مردم غزه برسد. آیا از طریق  سازمان ملل ارسال می شود؟ یا در اختیار مصر قرار می‌گیرد تا از طریق گذرگاه رفح وارد نوار غزه می شود؟ این‌ها سوالات جدی در این زمینه است.

بعید نیست همانطور که ۴ میلیارد دلار باقی مانده را گفتند برای تقویت سامانه پدافند هوایی اسرائیل هزینه می‌شود. اینها همه پوششی باشد برای ادامه ارسال تجهیزات نظامی برای سرکوب مردم غزه  زیرا حقیقت این است که اگر حمایت‌های همه‌جانبه آمریکا از اسرائیل نبود، هیچ‌کدام از این فجایع در غزه اتفاق نمی‌افتاد.»

عکس: AP

مایک جانسون سخنگوی کنگره در حال پاسخ به خبرنگاران بعد از جلسه تصویب کمک مالی آمریکا به اوکراین، اسراییل و تایوان

اخبار مرتبط
دیدگاه
آخرین اخبار
پربازدیدها
وبگردی