| کد مطلب: ۱۴۱۱۵

شهادت سرداران در دمشق

آخرین اخبار از حمله دیروز اسرائیل به ساختمان کنسولگری ایران

شهادت سرداران در دمشق

عصر روز گذشته، طی حمله اسرائیل به ساختمان مجاور سفارت ایران در دمشق که به‌عنوان کنسولگری و اقامتگاه استفاده می‌شود، 5 تا 7 نفر(طبق گفته سفیر ایران در سوریه) از جمله سردار محمدرضا زاهدی از فرماندهان ارشد سپاه قدس به شهادت رسیدند.

به گزارش هم‌میهن آنلاین:

گزارش‌های اولیه حاکی از این بود که سفیر ایران و خانواده او در این حمله کشته شده‌اند اما این خبر به سرعت تکذیب شد. به فاصله کوتاهی پس از وقوع این حمله، فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه در محل حادثه حاضر شد و با حسین اکبری، سفیر ایران در سوریه ملاقات کرد.

وزیر خارجه سوریه طی یک تماس تلفنی از محل سفارت ایران در گفت‌وگو با امیرعبداللهیان، این حمله را محکوم کرد. ساختمان کنسولگری در این حمله به‌طور کامل ویران شد. به گفته اکبری، اسرائیل با شش موشک کنسولگری را هدف قرار داده است. او در این باره اعلام کرد: «ما در وقتی که می‌خواهیم مقابله‌به‌مثل خواهیم کرد.»

گزارش رسانه‌ها

رسانه‌های عبری در گزارش‌های خود مدعی شدند که یوآف گالانت، وزیر جنگ اسرائیل شخصاً در اتاق کنترل حضور داشته و این عملیات را مدیریت کرده است. رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل و رئیس سرویس اطلاعات خارجی این رژیم (موساد) نیز در محل مدیریت عملیات حاضر بودند.

علی هاشم، خبرنگار الجزیره انگلیسی پس از این حمله، در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر) نوشت: «ساختمانی که مورد هدف اسرائیل قرار گرفت، بین سفارت ایران و سفارت کانادا واقع شده است. از این نظر، اقدام به چنین حمله‌ای از سوی اسرائیل برای یک هدف مهم بوده است.»

رسانه‌های اسرائیلی دقایقی بعد از وقوع این حمله، از ترور سردار محمدرضا زاهدی از فرماندهان نیروی قدس در سوریه و لبنان خبر دادند. رویترز و المیادین نیز این خبر را با فاصله کمی منتشر و تائید کردند.

برخی دیگر از رسانه‌های عبری نیز مدعی شدند که یکی از اعضای ارشد گروه جهاد اسلامی فلسطین هدف این عملیات بوده است. در این حمله سردار محمدرضا زاهدی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب‌اسلامی، سردار محمد حاجی‌رحیمی، معاون سردار زاهدی و سرتیپ حسین امین الله، رئیس ستاد کل نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، شاخه سوریه و لبنان نیز به شهادت رسیدند.

رادیو ارتش اسرائیل نیز گزارش داد که ترور محمدرضا زاهدی، مهم‌ترین اقدام اسرائیل علیه ایران پس از ترور محسن فخری‌زاده است.

محمدرضا زاهدی که بود؟

سردار محمدرضا زاهدی متولد ۱۱ آبان ۱۳۳۹ در اصفهان، در سال ۱۳۵۹ به سپاه پاسداران پیوست و در طول جنگ تحمیلی از فرماندهان میانی سپاه بود و فرماندهی تیپ ۴۴ قمر بنی‌هاشم را از سال ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۵ برعهده داشت. او در فاصله سال‌های ۱۳۶۵ تا ۱۳۷۰ فرمانده لشکر ۱۴ امام حسین(ع) بود.

زاهدی در فاصله سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷  فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران بود. او از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۵ با حفظ سمت، فرمانده قرارگاه ثارالله نیز شد و از  سال ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸ معاونت عملیات سپاه پاسداران را هم برعهده داشت. سردار زاهدی از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۵ در نیروی قدس فعالیت می‌کرد و فرمانده سپاه سوریه و لبنان بود.

 

اخبار مرتبط
دیدگاه
آخرین اخبار
پربازدیدها
وبگردی