| کد مطلب: ۱۳۸۹۶

رقابت بسیار نزدیک

گمانه‌‏زنی درباره انتخابات ریاست‏‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۴

اشکان مجللی

اشکان مجللی

کارشناس مسائل سیاسی

حدود ۸ ماه تا مرحله نهایی انتخابات آمریکا باقی‌مانده و مطابق پیش‌بینی‌ها، دونالد ترامپ، نامزد نهایی جمهوری‌خواهان و جو بایدن، کاندیدای نهایی دموکرات‌ها شده‌اند. رقابت رئیس‌جمهور فعلی و پیشین، تکرار انتخابات چهار سال پیش است که از دهه پنجاه میلادی تاکنون بی‌سابقه بوده است. نتیجه انتخابات ۲۰۲۴ هرچه باشد، در دور بعد، از این دو نفر دیگر خبری نخواهد بود زیرا هریک که پیروز شود، دو دوره ریاست‌جمهوری‌اش کامل خواهد شد و بازنده اگر بایدن باشد در دور بعد بسیار سالخورده‌تر(۸۶ سال) و اگر ترامپ باشد در دور بعد به‌رغم سن بالایش(۸۳)،حزب جمهوری‌خواه و هواداران به کسی که دوبار شکست خورده، اجازه امتحان بار سوم را نخواهند داد.

در این میان کاندیدای معاونت بایدن کماکان کامالا هریس خواهد بود اما ترامپ باید معاون جدیدش را در ماه‌های آینده انتخاب کند.

همانطور که خوانندگان  مستحضرند، در انتخابات سال ۲۰۲۰ جو بایدن با کسب ۳۰۵ رای الکترال و اخذ ۸۱ میلیون رای برنده و دونالد ترامپ با کسب ۲۳۲ رای الکترال(حد نصاب پیروزی عدد ۲۷۰ است) و ۷۴ میلیون رای بازنده شد. فی‌الواقع بایدن، تمام ایالاتی که هیلاری کلینتون در سال ۲۰۱۶ برنده شده بود، مجدداً پیروز و پنج ایالت دیگر ویسکانسین، پنسیلوانیا، میشیگان(ایالات بینابین) و جورجیا و آریزونا (ایالات جمهوری‌خواه) را هم برنده شد و از عدد جادویی ۲۷۰ حدود ۳۲ رای بیشتر آورد (شهر واشنگتن دی‌سی ۳ رای الکترال دارد که همواره به فرد پیروز اضافه شده و تشریفاتی است).

 

تحلیل انتخابات پیش رو (۲۰۲۴)

۵۰ ایالت آمریکا در انتخابات سراسری به دو دسته تقسیم می‌شوند: دسته اول ایالاتی هستند که همواره به یک حزب رای می‌دهند نظیر کالیفرنیا برای دموکرات‌ها و تگزاس برای جمهوری‌خواهان و دسته دوم ایالات بینابین  که هر دوره به کاندیدای یکی از دو حزب اصلی رای می‌دهند که شامل یازده ایالت هم می‌شوند اما برخی از آنها در چند دوره اخیر رفتاری واحد نشان داده‌اند؛ نظیر کارولینای شمالی و اوهایو و فلوریدا به جمهوری‌خواهان و ویرجینیا و نیومکزیکو و نیوهمپشایر و نوادا به دموکرات‌ها رای داده‌اند.

اما سرنوشت دو انتخابات قبلی را سه ایالت ویسکانسین، پنسیلوانیا و میشیگان مجموعاً با ۴۶ رای الکترال تعیین کردند که در سال ۲۰۱۶ به ترامپ و در ۲۰۲۰ به بایدن رای دادند.

در انتخابات آتی، چند سناریو محتمل است:

۱-تعیین‌کننده بودن ایالت میشیگان با ۱۶ رای الکترال: با توجه به نظرسنجی‌های فعلی، اگر جو بایدن تمام ایالاتی که هیلاری کلینتون در سال ۲۰۱۶ پیروز شد از آنِ خود کند و ویسکانسین و پنسیلوانیا را هم ببرد، به عدد۲۶۳ رای می‌رسد و ترامپ اگر ایالاتی که در سال ۲۰۲۰ برد را دوباره پیروز و ایالات جورجیا و آریزونا را هم پس بگیرد، به عدد ۲۵۹ رای می‌رسد که هر دو کمتر از عدد تعیین‌کننده ۲۷۰ رای الکترال است و این ایالت میشیگان است که سرنوشت این انتخابات را روشن خواهد کرد. میشیگان یک جمعیت حدود ۲۰۰ هزار نفری مسلمان (بالای ۱۸ سال) دارد که عمدتاً به دموکرات‌ها رای می‌دهند اما امسال آنها از دولت بایدن به علت جنگ فلسطین ناراضی هستند و اگر دولت بایدن نتواند رضایت آنها را تا هشت ماه آتی جلب کند، این مسلمانان یا در انتخابات شرکت نمی‌کنند و یا به کاندیدای مستقل حزب سوم رای می‌دهند که در این صورت بایدن میشیگان و در نتیجه انتخابات سراسری را واگذار خواهد کرد.

۲-طبق حالت اول اگر بایدن در میشیگان به ترامپ ببازد، برای پیروزی نهایی قطعاً از بین ۴ ایالت (فلوریدا، جورجیا، آریزونا و اوهایو) یکی را باید از آنِ خود کند در غیر این صورت بازنده انتخابات خواهد بود.

۳-بایدن برای برنده شدن در انتخابات درصورتی‌که حالات اول و دوم را هم لحاظ کنیم، باید حتماً دو ایالت ویسکانسین با ۱۰ رای و پنسیلوانیا  با ۲۰ رای الکترال را برنده شود اما و اگر هم ندارد و اگر این دو را واگذار کند، قطعاً بازنده نهایی انتخابات خواهد بود.

۴-دونالد ترامپ هم راه آسانی برای پیروزی در انتخابات پیش رو ندارد. وی برای پیروزی باید ایالاتی که در سال ۲۰۲۰ برنده شده بود را دوباره از آنِ خود کرده (از جمله دو ایالت مهم فلوریدا و اوهایو با ۳۷ رای الکترال) و آریزونا و جورجیا را با ۲۷ رای الکترال بازپس بگیرد و از بین پنسیلوانیا و میشیگان هم یکی را پیروز شود وگرنه شکست خواهد خورد.

با توجه به احتمالات فوق و با فاصله ۸ماهه‌ای که تا انتخابات ۲۰۲۴(آبان ۱۴۰۳) داریم،به نظر نگارنده انتخاباتی بسیار نزدیک و دوقطبی هست و حتی چند هزار رای هم ممکن است سرنوشت ایالات متحده را تغییر دهد.

 

اخبار مرتبط
دیدگاه
آخرین اخبار
پربازدیدها
وبگردی