| کد مطلب: ۱۳۸۹۲

سفیر ایران در باکو:

سفارت آذربایجان در تهران به‌زودی بازگشایی می‌شود

سفیر ایران در جمهوری آذربایجان، طی گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی باکو تی.وی اعلام کرد که به‌زودی شاهد از سرگیری فعالیت سفارت جمهوری آذربایجان در تهران خواهیم بود. به گزارش تسنیم، مشروح گفت‌وگوی سیدعباس موسوی و رسانه آذربایجان به این شرح است:

«پیشینه تاریخی دو کشور و روابط عمیق فرهنگی و عاطفی میان مردمان دو سوی مرز حدوداً  ۸۰۰  کیلومتری ایران و جمهوری آذربایجان اجازه نمی‌دهد مشکلات و سوءتفاهمات ادامه‌دار باشد. 

دو کشور سعی کردیم با عقل، درایت و تدبیر از مرحله سردی عبور کنیم و صفحه جدیدی در روابط دوجانبه بگشاییم. دست دشمنان مشترک و برخی کشورها و رژیم‌ها در منطقه و فرامنطقه به‌ویژه سرویس‌های امنیتی آنها در اختلاف‌افکنی میان ایران و جمهوری آذربایجان عیان است. 

طبیعی است همانطور که در یک خانواده همه یک جور فکر نمی‌کنند در میان همسایگان هم اختلاف‌نظر وجود داشته باشد. همسایگان مانند گوشت و ناخن به هم چسبیده‌اند. اما هرازگاهی نیاز داریم چرک و میکروب‌ها را از لای آنها پاک کنیم. سیاست همسایگی دولت جدید ایران یک سیاست جدی و اصولی است.

حادثه ۷ بهمن پارسال و حمله به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران بسیار تلخ، غیرقابل پیش‌بینی و غافلگیرکننده بود. اما همه شواهد و رفت و آمدهای بعدی مقامات قضایی و امنیتی دو کشور و اعتراف فرد ضارب نشان داد این اقدام فردی و با انگیزه‌های شخصی بود. این فرد دستگیر، محاکمه و به اشد مجازات محکوم شد. به‌زودی شاهد از سرگیری فعالیت سفارت جمهوری آذربایجان در تهران خواهیم بود.

جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی خود براساس اصول و مبانی ثابت حرکت می‌کند که قابل خدشه و تغییر نیست. مخالفت با اشغالگری و تجزیه‌طلبی از جمله این اصول اساسی است که در دوران اشغال، ایران را کنار جمهوری آذربایجان قرار داد. 

بنده برخی اخبار و گزارش‌های هدفدار مبنی بر کمک ایران به اشغالگران را کاملاً نفی و رد می‌کنم و اینگونه وارونه‌سازی‌ها جای تأسف دارد. واقعیات را از مقامات‌تان بپرسید.

مقام معظم رهبری به‌عنوان نفر اول کشور ما و فرمانده کل قوا چه در ابتدای اشغال سرزمین‌های آذربایجان و در دوره جنگ اول قره‌باغ و چه در جنگ دوم قره‌باغ صراحتاً از آزادسازی سرزمین‌های اشغالی جمهوری آذربایجان حمایت کردند و بقیه ارکان نظام در دولت و نیروهای مسلح همواره همین منویات را پی گرفتند و ادامه دادند. 

ایران بیش از ۳۰ سال نخجوان را به خاک اصلی جمهوری آذربایجان متصل کرد و الان هم بنا داریم این مسیر را توسعه داده و متنوع کنیم. مسیر هوایی اتصال به نخجوان نیز از فضای ایران عبور می‌کند. دو کشور به‌جای دیوارکشی در حال پل زدن میان خود هستند.

همه اقوام ایرانی، ایران را از آنِ خود می‌دانند و از نظر بنده ایرانی‌ترین قوم در کشور ما آذربایجانی‌های ما هستند و در همه جای ایران هم حضور دارند. شخص اول کشور ما اصالتاً آذری‌زبان هستند و بسیار تاکید و توصیه بر تکلم به این زبان در میان خانواده‌ها دارند. بنابراین سوال شما از اساس صحیح نیست. در حال طراحی پروژه‌های بزرگ اقتصادی برای ایجاد درهم‌تنیدگی بیشتر اقتصادی دو همسایه هستیم.»

به گزارش هم‌میهن، ۷ بهمن ۱۴۰۱ حمله مسلحانه‌ای به سفارت آذربایجان در ایران انجام شد که در نتیجه آن، رئیس گروه حفاظت سفارت کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند. هرچند که تحقیقات از انگیزه شخصی فرد مهاجم خبر می‌داد اما رئیس‌جمهور آذربایجان این حمله را تروریستی و سازماندهی‌شده خواند و دستور تخلیه سفارت کشورش در تهران را صادر کرد. مهاجم در ایران دستگیر و به اعدام محکوم شد.

اخبار مرتبط
دیدگاه
آخرین اخبار
پربازدیدها
وبگردی