| کد مطلب: ۱۱۴۱۹

با تاکید بر اهمیت راهبردی تکیه جمهوری اسلامی بر قدرت نرم

رهبری: اثر قدرت سخت مقطعی و از بین‌رفتنی است

رهبری: اثر قدرت سخت مقطعی و از بین‌رفتنی است

مقام معظم رهبری در دیدار هزاران نفر از مداحان اهل‌بیت(ع) و شاعران آیینی، فاطمه‌زهرا(س) را «پایه‌گذار جهاد تبیین» خواندند و تأکید کردند: «مداحان و ستایش‌گران مکتب اهل بیت با تأسی به این سنت نورانی و درس بزرگ فاطمی، جهاد تبیین را با دو شاخص «توانایی برانگیختن دل‌ها و حرکت‌آفرینی» و «جهت‌گیری درست و دقیق» وظیفه اصلی خود بدانند و در مسائل و قضایای مهم روز مانند انتخابات به مجاهدت و روشنگری بپردازند». آیت‌الله خامنه‌ای «جهاد تبیین» را از خصوصیات بسیار برجسته فاطمه(س) برشمردند و با اشاره به خطبه‌های مشهور آن گفتند: «انتظام فکری، منطق قوی، استحکام لفظ، زبان فاخر و زیبایی‌های ادبی، خطبه‌های مملو از معارف و حقایق صدیقه‌کبری(س) را هم‌ردیف بهترین خطبه‌های نهج‌البلاغه قرار داده و بزرگان اهل بلاغت را به حیرت انداخته است». رهبری با اشاره به «ادامه سنت پرعظمت جهاد تبیین در زبان ائمه اطهار و خطبه‌های اهل بیت و نیز اشعار شاعران درجه یک عرب‌زبان»، افزودند: «در تداوم این مسیر، در دوران ما امام خمینی پرچم جهاد تبیین را برافراشت و با زبان و منطق و برانگیختن ملت، حکومت فاسدِ ننگینِ دیکتاتوریِ سلطنتیِ ارثی را ازاله و حکومت مردمی و اسلامی را برپا کرد که این واقعه تاریخی، اهمیت و ظرفیت بی‌مانند «جهاد تبیین» را آشکار می‌کند». آیت‌الله خامنه‌ای «جایگاه و ظرفیت حقیقی مداحی» را «ادامه‌دادن راه منورِ مجاهدانِ عرصه تبیین از زمان ائمه تاکنون» دانستند و گفتند: «هنر مداحی و مقوله هیأت که محورش مداح است و واعظ نیز در کنار او، جزو مهمترین بخش‌های قدرت نرم جامعه اسلامی است». ایشان قدرت نرم را «نافذتر و مؤثرتر از قدرت سخت» خواندند و گفتند: «به همین علت است که آمریکا با وجود همه سلاح‌های پیشرفته، در عرصه‌هایی مانند رسانه،‌ هنر، ادبیات و سینما بیشترین سرمایه‌گذاری را می‌کند». رهبری «اثر قدرت سخت» را «مقطعی و از بین‌رفتنی» برشمردند و با اشاره به «فرار مفتضحانه آمریکا از افغانستان و نفرت عمیق مردم عراق از کاخ سفید»، افزودند: «قدرت سخت نتوانست حضور آمریکا را در این دو کشور ماندگار و موفق کند؛ اما قدرت نرم توانسته است گروهی به‌ظاهر در اقلیت مانند مردم فلسطین را در کانون توجه دنیا قرار دهد که این، به‌خاطر مظلومیت، صبوری و ایستادگی مردم فلسطین است». ایشان «معارف اسلامی، منطق قرآن و معارف، مصائب و تاریخ اهل بیت» را محتوای اصلی کار مداحی برشمردند و گفتند: «توقع این است که این محتوا با بهترین زبان و بهترین شیوه و با همان خصوصیاتی که در تاریخ جهاد تبیین وجود داشته، به مردم ارائه شود».

رهبری «تکیه جمهوری اسلامی به قدرت نرم» را «راهبرد اصلی کشور در ۴۵ سال اخیر» خواندند و گفتند: «به داشتن تسلیحات پیشرفته منطبق با نیاز کشور و مؤثر در مقابل توانایی دشمنان، باور داریم؛ اما اعتقاد عمیق داریم که قدرت نرم یعنی «تسلیحات فکری، زبانی و منطقی» قوی مؤثرتر است و باید گسترده‌تر شود». آیت‌الله خامنه‌ای «توانایی برانگیختن و ایجاد حرکت» و «هدف‌گیری درست و دقیق» را «دو شاخص مهم برای سنجش جهاد تبیین» دانستند و گفتند: «در جهاد تبیین علاوه بر قدرت تکان دادن دل‌ها و حرکت‌آفرینی، دقت در هدف‌گیری خیلی مهم است چراکه گاهی مثلاً در شرایط نیاز دنیای اسلام به اتحاد، بی‌دقتی باعث ایجاد اختلاف و شکاف می‌شود». ایشان با تحسین «رشد علمی جامعه مداحان در مقایسه با گذشته»، مداحان را به «دقت در فهم عمیق و بیان معارف دینی» توصیه مؤکد کردند و افزودند: «جامعه مداحی امروز جامعه‌ای بلندمرتبه و متعالی است و انتظار از آن، انتقال دقیق معارف دینی با ابراز بسیار ممتاز مدح و مرثیه است». آیت‌الله خامنه‌ای مداحان را به «انس مضاعف با کتب حدیث، خطبه‌های معارفی و حرکت‌آفرین نهج‌البلاغه و دعاهای صحیفه سجادیه» فراخواندند و گفتند: «در صحیفه سجادیه که پدیده‌ای عجیب در مکتب اهل‌بیت است، امام سجاد علیه‌السلام، برای مرزداران اسلام دعا می‌کنند که امروز مرز و نبض تپنده دنیای اسلام «غزه» است. مردم غزه امروز نه‌فقط در برابر رژیم صهیونیستی بلکه در مقابل دنیای کفر و طاغوت و استکبار و آمریکا ایستاده‌اند و اینکه رئیس‌جمهور آمریکا صریحاً می‌گوید من صهیونیست هستم، یعنی همان خباثت و اهداف پلید صهیونیست‌ها در او نیز وجود دارد».

هشدار درباره انتخابات

رهبری «یکی از وظایف مجاهدان تبیین» را «شناخت و تبیین مسائل روز از جمله مسئله غزه و دشمنی‌های بدخواهان» دانستند و افزودند: «باید در مقابل تبلیغات دروغین آمریکا و دنباله‌روهای آن علیه اسلام و نظام اسلامی سینه سپر کنیم». ایشان انتخابات پیشِ رو را عرصه مهم دیگر برای جهاد تبیین خواندند و با تأکید بر «ضرورت نقش‌آفرینی در مقابل یأس‌پراکنان و القاءکنندگان بی‌فایده‌گی انتخابات» گفتند: «برخی می‌خواهند انتخابات و حضور مردم که اثبات تحقق مردم‌سالاری دینی است، ضعیف و نامناسب باشد تا حرف و ایده امام بزرگوار و وعده الهی دروغ درآید که در مقابل این حرکت خصمانه، مجاهدان تبیین باید با بیان حقایق بایستند و به وظیفه خود عمل کنند». آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: «انتخابات یک وظیفه است و هر کسی با انتخابات مخالفت کند با جمهوری اسلامی و اسلام مخالفت کرده است». ایشان «تبدیل نقاط قوت نظام به نقطه ضعف» را از جمله «شگردهای بدخواهان ایران برای بدبین کردن مردم به نظام و ناامید کردن آنها از آینده» خواندند و گفتند: «یکی از نقاط قوت نظام اسلامی مبارزه با فساد است؛ اما به محض آنکه فسادی در جایی ظاهر می‌شود و دولت و مسئولان قضایی و دیگر بخش‌ها با آن مقابله می‌کنند، عده‌ای می‌گویند فساد وجود دارد؛ بله فساد وجود دارد اما نقطه ضعف، تحمل فساد و کمک به آن است و مبارزه با فساد، نقطه قوت است». رهبری سیره امام بزرگوار را «ایستادن صریح و بی‌ملاحظه در مقابل القائات خصمانه و بیان روشن مطالب برای مردم» دانستند و خاطرنشان کردند: «امام با این روشنگری‌ها توانست پایه‌های نظام اسلامی را به نحوی مستحکم کند که تا امروز نظام بر همان پایه‌ها ایستاده و مرتفع شده و در آینده هم ارتفاع بیشتری پیدا خواهد کرد». ایشان ملت ایران را «دوستدار استقلال، پیشرفت و عزت ملی و منزجر از فخرفروشی آمریکایی‌ها و دنباله‌روی از آنها» دانستند و گفتند: «علت ایستادن مردم پای جمهوری اسلامی علاقه‌مندی آنها به این ارزش‌ها است. این راه، راه خدا است و هیچ قدرتی قادر به عقب راندن مردم از حرکت در آن نیست».

اخبار مرتبط
دیدگاه
آخرین اخبار
پربازدیدها
وبگردی