| کد مطلب: ۱۰۱۹۲

رویداد

رویداد

10 میلیارد دلار ایران در عراق در آستانه آزادسازی

images

10 میلیارد دلار ایران در عراق در آستانه آزادسازی

منابع آمریکایی می‌گویند احتمالاً واشنگتن با دسترسی ایران به 10 میلیارد دلار از پول برق صادراتی به عراق موافقت می‌کند و این مبالغ به حساب‌های بانکی ایران در اروپا و عمان منتقل می‌شود. پایگاه خبری واشنگتن فری بیکن طی گزارشی نوشت، احتمال دارد دولت آمریکا با دسترسی ایران به حداقل 10 میلیارد دلار منابع مالی خود در عراق موافقت کند. به این ترتیب، معافیتی که در ماه جولای برای نخستین‌بار برای دسترسی ایران به منابع مالی‌اش در عراق صادر شده بود و منقضی می‌شود، تمدید خواهد شد. به نوشته این گزارش، این معافیت به دولت عراق اجازه می‌دهد تا پول برق صادراتی ایران را به حساب‌های بانکی ایران در اروپا و عمان واریز کند. دولت ترامپ برای نخستین‌بار به عراق اجازه داد تا برق و گاز از ایران وارد کند، اما تنها در شرایطی که پرداخت‌ها در یک حساب سپرده در بغداد نگهداری شود. دولت بایدن به تمدید این معافیت ادامه داد و از ماه جولای این امکان را فراهم کرد تا عراق بتواند بیش از 10 میلیارد دلار از این مبالغ را به خارج از کشورش انتقال دهد تا تهران بتواند از آن برای نیازهای بشردوستانه استفاده کند.

علیاکبر خدایی

چالش فروش ماهی به کشورهای همسایه

بخشی از محصولات شیلاتی ایران به دلیل قیمت‌های بالا در بازار کشورهای همسایه به فروش می‌رسد، بنابراین ‌آنچه که وارد بازار داخلی ‌می‌شود کفاف نیاز داخلی را نمی‌دهد و همین امر باعث افزایش قیمت‌ها می‌شود.‌ دبیرکل اتحادیه تولید و تجارت آبزیان ایران با بیان این موضوع، علت افزایش قیمت ماهی در بازار داخلی را عدم تناسب بین عرضه و تقاضا دانست و گفت: به نظر می‌رسد تشدید نظارت‌ها می‌تواند بازار این محصول را تنظیم کند. علی‌اکبر خدایی در گفت‌وگو با ایرنا درباره وضعیت تولید و صادرات آبزیان افزود: مجموع تولید آبزیان در سال ۱۴۰۱ اعم از صید و آبزی‌‌پروری یک میلیون و ۳۵۰ هزار تن بود که از این میزان با حذف ماهیان حرام‌گوشت، حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزارتن به مصرف داخلی رسید. دبیرکل اتحادیه تولید و تجارت آبزیان ایران اظهار کرد: در واقع سال گذشته بیش از ۷۵۰ هزار تن ماهی از محل صید و صیادی (۳۲ هزار و ۵۰۰ تن مربوط به صید آب‌های شمال کشور، ۷۱۸ هزار تن مربوط به صید در آب‌های جنوب کشور) و بیش از ۶۰۰ هزار تن از محل آبزی‌پروری تامین شده است. وی تصریح‌کرد: طبق آمارها، سال گذشته ۱۶۰ هزار تن انواع آبزیان به ارزش ۵۵۰ میلیون دلار صادر شد که نزدیک به ۱۰ درصد سهم تولید بوده است، البته بخشی از صادرات را ماهیان حرام‌گوشت و پودر ماهی تشکیل می‌دهد

14020121000879 Test PhotoN

اعلام قیمت جدید ۴ خودروی مونتاژی

شورای رقابت از تصویب قیمت جدید ۴ خودروی مونتاژی خبر داد. براساس اعلام شورای رقابت با قیمت ۴ خودروی مونتاژی با تأیید وزارت صنعت معدن و تجارت به عنوان خودروی جدید در جلسه ۶۱۹ شورای رقابت به رأی گذاشته و مورد تصویب قرار گرفت.

دیدگاه
آخرین اخبار
پربازدیدها
وبگردی