گروه خبر

روزنامه هم‌میهن

حذف‌شدگان بودجه 1402

 

بندهای عجیب‌وغریبی مانند معافیت بسیج از پرداخت حق انشعاب برق، گاز، آب و فاضلاب و عوارض شهرداری که در بودجه گنجانده شده بود، با واکنش‌های بسیاری روبه‌رو شد و شاید همین واکنش‌ها بود که مجلس را وادار به عقب‌نشینی و اصلاح برخی از بندهای قانون بودجه 1402 کرد تا «لغو شد»‌های بسیاری در صحن با فریادهای 4-4 (رأی مثبت) به تصویب برسد. با این تفاسیر علاوه بر آنکه تصویب مجلس و جهت تأمین نظر شورای نگهبان، پرداخت بدهی دولت به صندوق ذخیره فرهنگیان مشروط اعلام شد، برخی از موارد بودجه نیز حذف شده که کارشناسان معتقدند برخی از این حذفیات به حق و برخی دیگر ناحق است. بعضی از بندهای بودجه در راستای تأمین نظر شورای نگهبان توسط مجلس حذف شده است.
1- در بند «ی» تبصره ۵ لایحه بودجه ۱۵ همت برای ساخت مدارس خیرساز در مناطق روستایی و عشایری و پنج همت برای خوابگاه‌های دانشجویی متاهلین و ۱۰ همت دیگر تخصیص داده شد که کمیسیون تلفیق مجلس آن را حذف کرده است؛ درحالی‌که نه در لایحه دولت و نه در ایرادات شورای نگهبان این موارد نبوده است.
2- بند مربوط به مجوز مجلس به بانک مرکزی برای فروش ارز به نرخ حداکثر دو درصد (۲%) کمتر از میانگین نرخ ارز صادراتی از بودجه، حذف شد.
3- بند الحاقی ۱۰ تبصره ۲ در لایحه بودجه ۱۴۰۲ که دولت را به اختصاص سهام به فرزندان متولد ۱۴۰۲ مکلف کرده، حذف شد.
4- بند (ز) تبصره ۷ مربوط به مسئولیت امنیت رایانیکی (سایبری) شبکه و سامانه‌های دستگاه‌های ‌اجرائی حذف شد.
5- بند الحاقی ۵ تبصره ۷ مربوط به واگذاری مجوزهای بهره‌برداری از معادن از لایحه بودجه ۱۴۰۲ حذف شد.
6- بند الحاقی ۹ تبصره ۶، مربوط به معافیت کلیه
رده‌های بسیج مستضعفین از پرداخت حق انشعاب برق، گاز، آب و فاضلاب و عوارض شهرداری از بودجه ۱۴۰۲ حذف شد.
7- بند (ک) تبصره ۹ لایحه بودجه مربوط به تشکیل صندوق توسعه‌ گردشگری از لایحه بودجه ۱۴۰۲ حذف شد.
8- بند الحاقی ۴ لایحه بودجه مربوط به پرداخت ۱۰۰ میلیون تومان به هر مسجد از لایحه بودجه ۱۴۰۲ حذف شد.
9- بند الحاقی ۱۰ تبصره ۷ لایحه بودجه مربوط به مجوز مجلس به وزارت دفاع برای مشارکت در ساخت انواع خودروی سبک و سنگین پس از اخذ مجوز از لایحه بودجه ۱۴۰۲ حذف شد.
10- بند الحاقی ۱ تبصره ۱۰ بودجه مربوط به مکلف شدن سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه برای فراهم کردن امکان ثبت تمامی اسناد قابل ثبت در دفاتر رسمی و ارائه خدمات قضایی از طریق پلتفرم‌های بخش خصوصی به‌صورت آنی، غیرحضوری و خودکار، حذف شد.
11- بند الحاقی ۱ تبصره ۹ لایحه بودجه مربوط به تکلیف مجلس به صداوسیما برای ارائه آئین‌نامه رسیدگی
به تخلفات سکوهای انتشار صوت و تصویر فراگیر از بودجه حذف شد.
12- بندهای ه، ز و ک تبصره ۱۰ مربوط به الزام مسئولان دستگاه‌های اجرائی برای ارائه گزارش عملکرد به معاونت حقوقی رئیس‌جمهوری از لایحه بودجه ۱۴۰۲ حذف شد.
13- جز ۶ بند (ه) تبصره ۱۱ مربوط به تعیین ‌مدیران‌عامل بانک‌های مسکن و صنعت و معدن حذف شد.
14- جزء ۷ بند الف تبصره ۱۲ لایحه بودجه ۱۴۰۲ مربوط ارقام مشخص شده در بودجه برای حقوق سربازان در سال آینده حذف شد.
15- بند (ط) تبصره ۱۵ مربوط به مجوز مجلس به دولت برای اصلاح ساختار شرکت‌های برق را از لایحه بودجه حذف کردند.
16- جزء (۲) بند (ج) تبصره ۲۰ مربوط به مجوز مجلس به سازمان اداری و استخدامی‌ کشور برای جایابی و انتقال نیروهای رسمی، ثابت، پیمانی دستگاه‌های اجرائی به‌صورت بین‌دستگاهی و درون‌استانی بدون رضایت کارمند از لایحه بودجه ۱۴۰۲ حذف شد.

Anzali FZ