گروه جامعه

روزنامه هم‌میهن

بی‌تاثیری آموزش‌های گشت‌ارشاد

معاونت زنان و خانواده ریاست‌جمهوری درباره مسائلی که درخصوص آموزش‌های گشت ارشاد برای افراد و تاکید بر این‌که در مساله حجاب باید کار فرهنگی صورت گیرد و در پاسخ به این سوال که آیا آموزش‌های دوساعته می‌تواند تاثیرگذار باشد یا خیر، گفت: «به‌نظر من نمی‌تواند تاثیرگذار باشد.» انسیه خزعلی دراین‌باره به ایلنا گفت: «دستگاه‌های فرهنگی که متولی بحث حجاب هستند و کم‌کاری و ترک‌فعل کرده‌اند، باید مورد بازخواست قرار گیرند.» معاون زنان ریاست‌جمهوری ادامه داد: «در ارتباط با حجاب و عفاف ما به‌عنوان یک عضو در جلساتی که در این زمینه قانون گذاشته می‌شود، مشارکت داریم، نظرات‌مان را هم می‌دهیم و امیدوار هستیم بسیاری از تعدیل‌هایی که در نوع اجرا مدنظر ماست، صورت بگیرد.»

۷ مورد مرگ در اثر هاری

رئیس گروه مدیریت بیماری‌های قابل‌انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت با اشاره به ۲۶۰هزار مورد حیوان‌گزیدگی در سال، از مرگ هفت‌نفر در اثر ابتلا به هاری از ابتدای امسال خبر داد. بهزاد امیری در این باره گفت: «در سال گذشته بالغ بر 260هزار مورد حیوان‌گزیدگی در کشور ثبت شد و 16مورد مرگ در اثر هاری در کشور رخ داد. از ابتدای امسال هم تاکنون متاسفانه هفت‌نفرجان خود را دراثر این بیماری از دست داده‌اند.» او ادامه داد: «برآورد می‌شود سالیانه 60 هزار نفر در جهان جان خود را بر اثر هاری از دست می‌دهند. از سال 2007 سالروز درگذشت لویی پاستور، کاشف واکسن هاری را به‌عنوان روزجهانی هاری در نظر گرفته‌اند. امسال سازمان جهانی بهداشت شعار «پایان مرگ ناشی از هاری با رویکرد سلامت واحد» را در نظر گرفته است. این روز فرصتی برای افزایش آگاهی و اطلاعات عمومی، همچنین جلب‌مشارکت تمام اقشار اجتماعی، سازمان و نهادهای‌دولتی و غیردولتی برای پیشگیری از حیوان‌گزیدگی و درنتیجه مرگ در اثر هاری است.»

دانشگاه‌ها حضوری شدند

علی شمسی‌پور، سخنگوی وزارت علوم اعلام کرد: کلاس‌های درس همه دانشگاه‌های کشور در همه مقاطع از ابتدای هفته آینده (۹مهرماه ۱۴۰۱) به‌صورت حضوری برگزار می‌شود. سخنگوی وزارت علوم و مدیرکل حوزه وزارتی اعلام کرد: کلاس‌های درس همه دانشگاه‌های کشور در همه مقاطع از ابتدای هفته آینده (۹مهرماه ۱۴۰۱) به‌صورت حضوری برگزار می‌شود. با توجه به تعطیلات مکرر دهه آخر ماه‌صفر و جهت اتخاذ وحدت رویه در برگزاری کلاس‌ها، برخی دانشگاه‌های بزرگ کشور، در هفته اول مهرماه کلاس‌های درسی را غیرحضوری اعلام کرده بودند. در حال حاضر دانشگاه‌های تهران، شهید بهشتی و علامه طباطبایی با صدور اطلاعیه‌های جداگانه‌ای، حضوری‌شدن کلاس‌های درس از روز شنبه ۹مهرماه ۱۴۰۱ را اعلام کرده‌اند.