گروه اقتصاد

روزنامه هم‌میهن

 rad saeed

پول کلزاکاران پرداخت شد

۸۴۱ میلیارد تومان باقی‌مانده مطالبات کشاورزان بابت تحویل دانه روغنی کلزا به حساب کشاورزان پرداخت و تسویه کامل با آنها انجام شد. به گزارش فارس؛ سیدسعید راد، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اعلام اینکه امسال ۱۰۹ هزار و ۵۲۰ تُن گندم از ۲۹ استان کشور خریداری شده است، افزود: خرید این محصول در سال جاری نسبت به سال گذشته، ۱۰‌درصد رشد داشت. او با تأکید بر اینکه بیشترین محصول کلزا به ترتیب از کشاورزان استان‌های خوزستان به میزان ۳۰ هزار و ۷۸۳ تُن، گلستان به میزان ۲۰ هزار و ۳۶۴ تُن و مازندران به میزان ۹ هزار و ۱۲۹ تُن خریداری شده است، اضافه کرد: البته به ترتیب استان‌های کردستان، خراسان رضوی و کرمانشاه بیشترین رشد تولید را در مقایسه با سال گذشته به خود اختصاص داده‌اند.

 chegeni majid

فروش گاز به بغداد

براساس توافق ایران و عراق کارگروهی متشکل از کارشناسان دو طرف روی موضوع فروش گاز به نیروگاه‌های بغداد کار می‌کنند تا پیش از پایان سال میلادی این قرارداد تمدید شود. به گزارش مهر، مجید چگنی، مدیرعامل شرکت ملی گاز با اشاره به دیدار اخیر جواد اوجی، وزیر نفت با زیاد علی‌فاضل، وزیر برق عراق و تمایل این کشور برای توسعه روابط گازی تهران-بغداد اظهار کرد: هم‌اکنون دو کشور در حوزه انرژی روابط سطح بالایی دارند و مسئولان هر دو طرف تمایل زیادی برای تقویت این روابط دارند. او با بیان اینکه سال‌هاست بخشی مهمی از انرژی عراق از سوی ایران تأمین می‌شود، افزود: قرارداد فروش گاز به نیروگاه‌های استان بغداد در شرف اتمام بوده و طرف عراقی با جدیت به‌دنبال تمدید آن است. او گفت: براساس توافق دو طرف کارگروهی متشکل از کارشناسان ایرانی و عراقی روی این موضوع کار خواهند کرد تا پیش از پایان سال میلادی این قرارداد تمدید شود.

 shahidi

واگذاری ۱۲۰ پروژه به روس‌ها

پس از امضای تفاهم‌نامه اجرای 120 پروژه به روس‌ها واگذار می‌شود. این 120 پروژه از سال 1403 تا سال 1404 توسط روس‌ها انجام می‌شود و آنها علاوه بر اجرای پروژه آموزش نیروی انسانی ایرانی را هم برعهده دارند. علیرضا شهیدی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی ایران در گفت‌وگو با ایلنا از تعهد این سازمان به اجرای 420 پروژه در اکتشاف مواد معدنی کشور خبر داد و افزود: سازمان زمین‌شناسی برای اتمام این پروژه‌ها پنج سال زمان دارد، بنابراین و از آنجایی که این پروژه کار زیادی می‌طلبد به فکر همکاری با شریک خارجی افتادیم و از یک سال پیش با روس‌ها وارد مذاکره شدیم تا اکتشاف مواد معدنی در بخشی از مناطقی که در اختیار سازمان زمین‌شناسی است را به کارشناسان این کشور واگذار کنیم. او افزود: در صورتی که کمیسیون اقتصادی ایران و روسیه در 12 و 13 آذر برگزار شود، تفاهم‌نامه این همکاری در همان تاریخ منعقد می‌شود.

1000 حرف باقیمانده