گروه دیپلماسی

رونامه هم‌میهن

آنچه در این ستون می‌خوانید، دیدگاه‌های رسانه‌‌های خارجی است که صرفا جهت اطلاع‌رسانی منتشر می‌شود و این دیدگاه‌ها موضع روزنامه «هم‌میهن» نیست.

 1200px USA Today 2012logo

جست‌وجوی سراسری در بریتانیا برای یافتن «جاسوس ایران»

یک سرباز پیشین ارتش بریتانیا که متهم به جاسازی بمب‌های غیرواقعی و تلاش برای درز اطلاعات محرمانه به ایران و در زندان منتظر محاکمه بود، روز چهارشنبه از زندانی در لندن گریخت تا دولت بریتانیا جست‌وجوی سراسری برای یافتن او را آغاز کند. دانیل عبدالخلیفه، ۲۱ساله روز چهارشنبه احتمالاً با بستن خود زیر کامیون حمل غذا از آشپزخانه زندان وندزورت فرار کرد. به گفته وزیر دادگستری بریتانیا الکس چالک، هرچند بلافاصله پس از اعلام غیبت این زندانی، مقام‌ها کامیون مذکور را جست‌وجو کرده‌بودند، اما زمانی متوجه استفاده او از این کامیون شدند که بندهایی که او خود را با آن به کامیون بسته‌بود، پیدا کردند. چالک گفت: «دانیل خلیفه حتماً پیدا خواهد شد و در مقابل عدالت قرار خواهد گرفت.» به گزارش بی‌بی‌سی، تصور می‌شود خلیفه که قبل از بازداشت در ارتش در پادگان استافورد وزارت دفاع بریتانیا خدمت می‌کرد، قصد داشت اطلاعاتی را در اختیار ایران قرار دهد. نمایندگی دیپلماتیک ایران در لندن پاسخی در مورد سوالات در این زمینه ارائه نداده‌است.
پلیس واحدهای ویژه‌ای را برای جست‌وجوی این زندانی فراری فراخوانده است و از شهروندان خواسته‌است تا در صورت مشاهده او، با پلیس تماس بگیرند. دومینیک مورفی، فرمانده واحد ضدتروریسم پلیس متروپولیتن بریتانیا با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: «من فوراً از همه شهروندان می‌خواهم که به ما در پیدا کردن دانیل خلیفه، که ممکن است در هر نقطه‌ای از بریتانیا حضور داشته‌باشد، کمک کنند.» وی تاکید کرد: «از شهروندان می‌خواهم هر چند که این زندانی خطر زیادی ندارد، اما به او نزدیک نشوید و در هر جای کشور هستید، در صورت دیدنش با شماره ۹۹۹ و پلیس تماس بگیرید.» هرچند در حال حاضر تمرکز پلیس بر جست‌وجوی لندن است، اما مقام‌ها باور دارند که خلیفه احتمال دارد که تلاش کند از کشور فرار کند. فرمانده واحد ضدتروریسم پلیس می‌گوید: «ما کاملاً نزدیک با همکاران‌مان در حفاظت مرزی همکاری می‌کنیم تا هرگونه ریسک ممکن در مورد خروج این فرد از کشور را ارزیابی کنیم و در حال حاضر می‌توانیم وضعیت را جست‌وجوی سراسری ملی با همکاری همه نیروها در سراسر کشور توصیف کنیم و هر اطلاعی در این مورد برای ما ارزشمند است.»
خلیفه به اتهام اعمال تروریستی از طریق جاگذاری بمب‌های جعلی و ایجاد تهدیدهای جعلی در پادگان، در آستانه محاکمه قرار داشت. براساس اسناد دادگاه که شبکه خبری الجزیره به آن دست یافته، او متهم است که ۳ قوطی فلزی که برای تشابه به بمب سیم‌هایی به آن متصل بود در پادگان جا داده‌است. به نوشته بی‌بی‌سی اتهام‌ها علیه خلیه سال ۲۰۲۱ اعلام شد که شامل «ارائه اطلاعاتی که می‌تواند برای استفاده فردی که قصد اقدام تروریستی دارد مفید باشد» و جمع‌آوری اطلاعاتی که «مستقیم یا غیرمستقیم برای دشمن کاربرد دارد»، بود. اتهام‌های او براساس قانون مبارزه با تروریسم و اطلاعات محرمانه رسمی، مورد رسیدگی قرار می‌گرفت. به گزارش گاردین قرار بود اتهام‌های این زندانی ماه نوامبر در دادگاه جزایی وولویچ مورد رسیدگی قرار گیرد. او ماه ژانویه با قید وثیقه آزاد شده‌بود، اما مجدداً به دلیل اتهام‌های جداگانه بازداشت شد. به گزارش تلگراف، او کمتر از یک ماه بعد از آزادی به قید وثیقه با هدف تحقیقات جدی‌تر توسط اسکاتلندیارد بازداشت شد.
براساس گزارش‌ها پس از فرار این زندانی، افزایش بازرسی‌ها در فرودگاه‌ها و بنادر باعث طولانی‌تر شدن صف‌ها و تاخیر عبور و مرور مسافران شده‌است. فرار او همچنین باعث انتقاد از امنیت زندان‌های بریتانیا شده‌است و کر استارمر، رهبر حزب کارگر گفته است که پیش از این اتفاق هم گزارش‌های بسیار غیرقابل باوری از کمبود نیروهای امنیتی و مشکلات ساختمان در زندان وندزورت وجود داشت. این نماینده پارلمان بریتانیا، گفت: «این الگوی رفتاری در این دولت است، چه از نظر این زندان، چه دیگر زندان‌ها و چه بقیه زیرساخت‌های کشور.» ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا در خصوص این فرار گفته‌است که فرار از زندان بسیار نادر است. وی گفت: «وزارت دادگستری هم تحقیقات داخلی در این مورد را آغاز کرده‌است تا در مورد دلایل فرار این فرد خاص و شرایطی که منجر به آن شد، تحقیق کند.»

1000 حرف باقیمانده