گروه فرهنگ

روزنامه هم‌میهن

 سرانجام انتظارها پایان یافت و سالن 20 هزار نفری اشتارک آرنا در شهر بلگراد کشور صربستان از روز گذشته میزبان مبارزه‌های ستاره‌های کشتی جهان است. درحالی‌که جمعه مراسم قرعه‌کشی این رویداد برگزار شد و تمامی آزادکاران رقبای خود را شناختند، از ظهر دیروز رقابت‌های چهار وزن 61، 70، 86 و 125 کیلوگرم آغاز شد؛ جایی که برای ایران، رضا اطری، امیرمحمد یزدانی، حسن یزدانی و امیرحسین زارع روی تشک رفتند.
این چهار کشتی‌گیر که همگی سابقه حضور در فینال مسابقات جهانی را داشته‌اند، جزو شانس‌های کسب مدال طلا برای ایران به حساب می‌آمدند، اما رضا اطری با نمایشی ناامیدکننده اولین حذف‌شده ایران لقب گرفت.
از سوی دیگر امیرمحمد یزدانی، حسن یزدانی و امیرحسین زارع با نمایشی دلچسب و پیروزی پیاپی مقابل رقبای خود موفق شدند مجوز حضور در نهایی را دریافت کنند. زارع روز سختی را برای رسیدن به موفقیتی دیگر تجربه کرد. در دور سوم با حساب ده بر صفر از سد حریف پورتوریکویی گذشت تا در مرحله یک‌چهارم در یک کشتی نفس‌گیر بتواند با حساب 11 بر 4 دانیل لیگتی از مجارستان را شکست دهد. امیرحسین زارع در تقابلی حساس در نیمه نهایی موفق شد انتقام شکست سال گذشته را از حریف ترکیه‌ای خود بگیرد. زارع در کشتی مرحله نیمه نهایی که شب گذشته برگزار شد، مقابل طاها آکگول قهرمان المپیک و جهان از ترکیه قرار گرفت که با حساب چهار بر صفر پیروز و راهی دیدار پایانی شد.
در ادامه این رقابت‌ها، آزادکار ملی‌پوش وزن ۷۰ کیلوگرم کشورمان یعنی امیرمحمد یزدانی با غلبه بر کشتی‌گیر روسی‌الاصل در نیمه‌نهایی به فینال مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان در صربستان رسید.
در وزن 86 کیلوگرم، حسن یزدانی پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم جایدن لاورنس از استرالیا را پيش رو داشت که یزدانی بعد از چهار دقیقه این کشتی‌گیر را ضربه‌فنی کرد و به دور بعد رفت. حسن یزدانی در دور سوم با نتیجه 11 بر صفر بات اردن بیامباسورین از مغولستان را شکست داد و به مرحله یک‌چهارم نهایی رفت. يزدانى در همان سه دقيقه اول با خاک کردن حريف و اجراى چند بارانداز کار حريف را يکسره کرد و اجازه خودنمايى به حريف مغول نداد. حسن یزدانی در یک‌چهارم نهایی مقابل مایلز ناظم امینه دارنده مدال برنز المپیک از سن مارینو قرار گرفت. در نهایت حسن یزدانی این کشتی‌گیر را با نتیجه 7 بر 2 مغلوب کرد و به مرحله نیمه‌نهایی راه یافت.
در دیدار نیمه‌نهایی وزن 86 کیلوگرم، حسن یزدانی مقابل جاورایل شاپیف از ازبکستان قرار گرفت. همانطور که پیش‌بینی می‌شد یزدانی از همان ثانیه اول شروع به حمله کرد و با خاک کردن حریف و بیرون بردن پای او امتیازات یکی پس از دیگری به نام بولدوزر ایرانی ثبت شد. در نهایت در فاصله کمتر از دو دقیقه مانده به پایان، یزدانی توانست 10 بر صفر حریفش را شکست داده و به فینال برسد. او امشب حوالی ساعت 21 به مصاف تیلور آمریکایی خواهد رفت تا ششمین تقابل چندسال اخیر را مقابل هم تجربه کنند. تیلور چهار بر یک در دیدارهای رو در رو از یزدانی پیش است.

1000 حرف باقیمانده