| کد مطلب: ۱۳۷۶۹

انتقاد هفته‌نامه صبح صادق از سید محمد خاتمی؛

در دام بیگانگان افتاد و رای نداد

در دام بیگانگان افتاد و رای نداد

هفته‌نامه صبح صادق در یکی از یادداشت‌های منتشر شده در شماره اخیر خود، عدم شرکت رئیس‌جمهور اسبق در انتخابات را افتادن او در دام بیگانگان دانست.

به گزارش هم‌میهن آنلاین، هفته‌نامه صبح صادق در یکی از یادداشت‌های اخیر خود به بررسی انتخابات ۱۱ اسفند پرداخته است. در بخش‌هایی از یادداشت با عنوان «جامانده از صف مردم!» آمده است:

آنچه مورد توجه این نوشتار است، توجه به نقش‌آفرینی آن بخش از فعالان سیاسی است که به مثابه کامل کننده جورچین تحریم‌کنندگان انتخابات عمل کردند و با همه توان به میدان آمدند تا مانع شرکت مردم در انتخابات شوند. این جریان تلاش کرد تا از ماه‌ها مانده به انتخابات مستمر به افکار عمومی القا کند که حال جامعه خوش نیست و قصد ندارد در انتخابات شرکت کند! سیاه‌نمایی و تلاش برای ناامیدسازی از آینده در تمامی رسانه‌های این جریان دنبال می‌شد و حتی یک مورد هم نمی‌توان یافت که یکی از خدمات مجلس و دولت انقلابی مورد حمایت این جریان قرار گرفته باشد!

این جریان حتی منتظر بود که توشه‌ای از معرکه سالگرد مرگ مهسا را در شهریور ۱۴۰۲ جمع کند؛ شاید روشن شدن فتنه و بلوا، بستری برای موج‌سواری این جریان را فراهم آورد، همین چشم طمع بود که مانع نام‌نویسی بخش زیادی از چهره‌های شناخته شده این جریان در پیش ثبت‌نام انتخابات در مردادماه شد؛ اما وقتی این فتنه ناکام ماند، دیگر فرصت برای نام‌نویسی در انتخابات از دست رفته بود و اینجا بود که رادیکال‌های از همه‌جا رانده، تنها ایستادگی و همسویی با ضدانقلاب در دنبال کردن «خط تحریم» را پیشه خود کردند.

در این میان، آنچه بیش از هر چیز موجب تأمل شد، هم‌سویی سیدمحمد خاتمی با جریان رادیکال بود! خاتمی که همواره تلاش کرده بود خود را پرچمدار اصلاح‌طلبی معرفی کند و از دایره اعتدال خارج نشود، حتی در معرکه فتنه ۸۸، مرزهای خود را از فتنه سبز و سران متوهم آن حفظ کرده بود و در اولین انتخابات پس از فتنه رأی خود  را در مخالفت با تحریم‌کنندگان در دماوند به صندوق انداخته بود و از حامیان موفقیت روحانی در سال ۱۳۹۲ و ۱۳۹۶ با اتخاذ سیاست «تکرار می‌کنم» بود، این بار دچار خطای محاسباتی شده و به دامی افتاد که بیگانگان برای او پهن کرده بودند! 

در بخش دیگری از یادداشت می‌خوانیم:

با اعلام نتایج انتخابات خاتمی خیلی زود متوجه شد که چه کلاه گشادی سرش رفته است! اما متأسفانه برای فهم این خطای راهبردی خیلی دیر شد بود. عبور میزان مشارکت مردم از ۴۰ درصد که از شکست تمام‌عیار خط تحریم حکایت داشت، خاتمی را بر آن داشت که برای توجیه اقدامی که تحقق آن تا آخرین ساعت روز جمعه ۱۱ اسفند، در پرده ابهام بود، قدم بردارد تا شاید کمی از «خسارت محض» ایجاد شده را جبران کند! او تلاش کرد تا در جمع مشاوران خود دلایل «خروج از ریل اصلاحات» را بیان کند و در این مسیر در اولین گام به سیاه‌نمایی از اوضاع رو آورد و خود را زبان مردم معرفی کرده و مدعی شود مردم طبیعی‌ترین خواست‌های خود همچون معیشت و امنیت و عزت و برابری را برآورده نمی‌بینند!

در ادامه آمده است:

خاتمی در این کلام تلاش دارد تا به ظاهر نقدی به «براندازان نرم و سخت» نیز بزند و خود را جدای از آنان معرفی کند و بار دیگر براندازی را نه ممکن و نه مطلوب معرفی کند، غافل از آنکه عملاً در بازی آنها بازی کرده است!

خاتمی مطلوب‌ترین راه برای حل مشکلات کشور را «یک مصالحه ملی» معرفی می‌کند، غافل از اینکه لازمه تحقق آن، شرکت در انتخابات و دعوت همگانی برای این امر بود؛ در حالی که حاضر نشدن در پای صندوق رأی، حداقل روزنه برای شکل‌گیری مصالحه ملی را نیز از بین برده است و متأسفانه این عمل به خواست آن جریان رادیکالی بود که خاتمی را در حصار خود قرار داده و او را از آرمان‌های امام(ره) و خط امام‌ـ که روزگاری به آن مباحات می‌کردـ فاصله انداخته است. حرکت در قمار باخته «مشارکت مشروط» و طرح ادعای «انتخابات بسیار مهم است در صورتی که حد نصاب ضابطه و معیارهایی که انتخابات را انتخابات می‌کند رعایت شود.» نیز توضیحات ناشیانه و حرف‌های گزاف سوخته‌ای است که رادیکال‌ها برای جدایی مسیر خاتمی از «صندوق رأی» و کشاندن وی به آنچه «سیاست‌های خیابانی» می‌خوانند، طراحی کرده بودند! وگرنه کافی است نگاهی به لیست «صدای ملت» در تهران انداخته و آن را با «لیست امید» در انتخابات مجلس دهم مقایسه کنیم تا مشخص شود این لیست بدون شک با چهره‌های قوی‌تری از سال ۱۳۹۴ بسته شده بود و حمایت اصلاح‌طلبان حتی می‌توانست آنها را تا مرحله پیروزی بر رقیب متفرق و متکثر پیش ببرد!

در بخش پایانی یادداشت می‌خوانیم:

متأسفانه، کهولت سن خاتمی، درایت او را نیز از بین برده است؛ وگرنه پرچمدار اصلاحات و آنکه مدعی است: «براندازی نه ممکن است نه مطلوب»، چگونه ممکن است برای توجیه رفتار غیرکارشناسانه‌اش اینگونه زبان به سخن بگشاید: «این بار تصمیم گرفتم که اگر نمی‌توانم کاری برای مردم بکنم همراه و همنوا با خیل ناراضیانی باشم که در عمق وجودشان بر این باورند که اگر راه نجاتی باشد راه اصلاح امور است. آگاهانه و صادقانه رأی ندادم تا به هیچکس دروغ نگفته باشم.» گویا که تصمیمات دفعات پیش مبنی بر مشارکت، تصمیماتی غیرآگاهانه و فریب‌کارانه بوده است! 

به گزارش هم‌میهن آنلاین، هفته‌نامه صبح صادق وابسته به معاونت سیاسی نمایندگی ولی فقیه در سپاه است.

اخبار مرتبط
دیدگاه
آخرین اخبار
پربازدیدها
وبگردی