| کد مطلب: ۱۲۹۲۴

دست بالای سنتی‏‌ها

بررسی ترکیب و سوابق نامزدهای مجلس خبرگان در تهران

هفته گذشته اسامی ۲۷ نامزد انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری در استان تهران اعلام شد که خبر انصراف محمد امامی‎کاشانی این فهرست را بیست‌وشش تایی کرد؛ فهرستی که همچنان جایی برای کاندیداهای زن ندارد و با یک ترکیب مطلقاً مردانه اکثریتی از ریش‌سفیدهای دهه ۳۰ را در خود جای داده‎است. از ویژگی‎های این جمعیت باید به این نکته اشاره کرد که سه چهره آن، احمد خوانساری، مهدی برزگر و محمدرضا ناصری کوچه‌بیوک، اصلاً شناخته‌شده نیستند. همچنین به‌رغم آنکه وزنه سمت‌های اجرایی برخی مانند مصطفی پورمحمدی، محمدعلی موحدی‌کرمانی و غلامرضا مصباحی‌مقدم، بسیار سنگین است، اما برخی از آنها مانند علی رحمانی‌فرد که می‎توان اطلاعاتی از آن‎ها در رسانه‎ها یافت تنها تدریس حوزوی داشته‎اند. حضور پررنگ اعضای جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین در میان کاندیداها حکایت از دست بالای سنتی‌ها در انتخابات دوره ششم می‌کند، هرچند که آنها تا این لحظه نتوانسته‌اند به لیست واحد برسند. در این بین مهدی برزگر، احمد خوانساری، علی رحمانی‌فرد، علی قریب‌دوست و سیدصادق محمدی نتوانستند جایگاهی در فهرست‌های جامعتین داشته باشند. در عین حال مصطفی پورمحمدی، حمیدرضا حوالی‌شهریاری، هادی صادقی، محسن اسماعیلی و علی رازینی غایبین لیست جامعه مدرسین و احمد دانش‌زاده‌مومن، محمود رجبی، سعید صلح‌میرزایی، محمدرضا ناصری و عبدالجواد ابراهیمی‌فر غایبین لیست جامعه روحانیت مبارز هستند.

 

 

    عبدالجواد ا‌براهیمی‌فر

عبدالجواد ا‌براهیمی‌فر، متولد سال 1341 در گنبد است، تحصیلات حوزوی دارد و در زمینه فقه و اصول، فلسفه، الهیات و معارف اسلامی مشغول به تدریس و تألیف بوده است. از او ظهارنظرهای اندکی در فضای رسانه‌ای موجود است.  وی درسالگرد 9 دی در سخنانی گفته بود: «دست از شرارت‌تان بردارید و بدانید اراده خدای متعال ظلم‌های شما را از بین خواهد برد. ما هرگز به آنها(فتنه‌گران) روی خوش نشان نداده و به آنها خواهیم گفت:‌ لکم دینکم ولی دین. دین‌هایتان جدا، راه‌تان جدا، ما در مقابل شما هستیم.»

 

    محسن اسماعیلی

محسن اسماعیلی، متولد سال 1344 در تهران است. دکترای حقوق خصوصی از دانشگاه تربیت مدرس دارد و حقوقدان، استاد و عضو هیئت‌علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، نماینده استان تهران در مجلس خبرگان رهبری، رئیس هیئت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین و عضو سابق حقوقدان شورای نگهبان بوده است. او استاد و رئیس دانشکده معارف اسلامی و حقوق دانشگاه امام صادق نیز بوده است و همچنین عضو هیئت‌علمی و با رتبه‌ دانشیاری به تدریس در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران مشغول است. اسماعیلی تنها نماینده غیرروحانی مجلس خبرگان رهبری بوده است. از او یک مجموعه شش‌جلدی در زمینه «حقوق و زندگی» منتشر شده است. وی براساس کتاب «حقوق آزادی اطلاعات» در ایران معتقد است:«قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات علاوه بر احیا و گسترش حقوق مردم می‌تواند منشأ تحولی عظیم در فعالیت حرفه‌ای خبرنگاران و ارتقای شأن و کارکرد رسانه‌ها باشد.» او با استناد به سخنان امام خمینی گفته‎است: «امام «جمهوریت» را چیزی جدای از «اسلامیت» نمی‌دانست و هرگونه تضعیف جمهوریت را بی‌شک تضعیف اسلامیت هم تلقی می‌کرد. برای همین بود که هیچ‌گاه اجازه نمی‌داد مردم از صحنه حذف شوند یا حضورشان کمرنگ شود.»

 

   علیرضا اعرافی

علیرضا اعرافی، متولد سال 1338 در میبد است. تحصیلات وی حوزوی بوده و در زمینه‌هایی همچون فلسفه تعلیم و تربیت، نظام تربیت اسلامی و سیره تربیتی پیامبر و ائمه فعالیت‌های تحقیقاتی انجام داده است. در سایت شخصی اعرافی، 29 سمت اجرایی ثبت شده است که مهمترین آنها مدیر حوزه‌های علمیه کشور، عضو فقهای شورای نگهبان، عضو مجلس خبرگان رهبری و عضو حقیقی شورایعالی انقلاب فرهنگی است. او علاوه بر اینکه در لیست جامعتین است بنابر گفته وهاب عزیزی، دبیرکل حزب جهادگران سرلیست آنها در انتخابات آتی است. اعرافی در یکی از گفت‌وگوهای خود گفته است: «یکی از وظایفی که بعضاً در آن کوتاهی‌هایی صورت گرفته، این است که نتوانسته‌ایم به نسل جدید شیرینی و اصالت گفتمان انقلاب اسلامی را بچشانیم.» اعرافی همچنین شرکت در انتخابات را وظیفه مردم دانسته و در این زمینه گفت است:«انشاءالله مشارکت باید به بالای ۵۰ درصد برسد و هر اقدامی برای افزایش مشارکت صورت بگیرد، یک عبادت است.»

 

   مهدی برزگر

از مهدی برزگر، سال تولد، محل تولد و تحصیلات وی هیچ اطلاعاتی در رسانه‌ها در دست نیست. در واقع باید او را نامزد گمنام مجلس خبرگان رهبری در تهران نامید؛ هرچند که  پیش از اعلام رسمی کاندیداهای تاییدصلاحیت‌شده و در گمانه‌زنی‌های غیررسمی، او در لیست کاندیداهای شاخص انتخابات خبرگان رهبری قرار داشت. نام او همچنین در لیست مورد تایید جامعتین در انتخابات مجلس خبرگان نرفت و یکی از 5 کاندیدایی بود که در این لیست قرار نگرفت.

 

   مصطفی پورمحمدی

مصطفی پورمحمدی یکی از چهره‌های سرشناس در انتخابات مجلس خبرگان رهبری است. وی متولد 1338 در قم است. پورمحمدی تحصیلات حوزوی دارد و در سطح چهار فقه و حقوق اسلامی (معادل دکترا) در حوزه علمیه تحصیل کرده‌است. مهمترین سمت‌های اجرایی پورمحمدی، وزیر کشور دولت احمدی‌نژاد (پس از دوسال‌ونیم کنار گذاشته شد)، ریاست سازمان بازرسی کل کشور و وزیر دادگستری دولت روحانی (۱۳۹۲ تا۱۳۹۶) بوده است. او همچنین مدرس دانشگاه امام صادق است و به‌عنوان دبیرکل جامعه روحانیت مبارز نیز فعالیت می‌کند. وی در انتخابات مجلس خبرگان سال 1394 ردصلاحیت شده بود. صلاحیت پورمحمدی در این دوره نیز ابتدا رد و سپس تایید شد. او معتقد است که برکناری‌اش در دولت احمدی‌نژاد اشتباه بزرگی بود چراکه می‌توانست جلوی حوادث سال 88 را بگیرد. او که در مصاحبه‌های اخیر خود اعلام کرده رضایت عمومی مردم پایین است، در سال 1398 گفته بود، وضعیت رفاه مردم ما از اروپا بهتر است. وی همچنین در سال 1401 در برنامه «حضور» که به مناسبت چهل‌وچهارمین سالگرد انقلاب اجرا شد، گفته بود: «باید اشتباهات خود را قبول کنیم. اگر عیبی هست، از جوانان بخواهیم راهنمایی‌مان کنند و قبول کنیم و انجام دهیم.»

 

   حمید حوالی‌شهریاری

حمید حوالی‌شهریاری، متولد سال 1342 در تهران است. وی دکترای فلسفه تطبیقی از دانشگاه قم دارد و با سفری یک‌ساله به‌عنوان دانشجوی مدعو در دانشگاه منچستر در سال 1381، به نگارش اثر فلسفه اخلاق در تفکر غرب از دیدگاه السدیر مک اینتایر، پرداخت. از مسئولیت‌های او می‌توان به عضویت حقیقی شورایعالی فضای مجازی، ریاست مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی(نور)، معاون فناوری قوه قضائیه و رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه و دبیر شورایعالی اطلاع‌رسانی اشاره کرد. او در سال 1398 از سوی رهبری به‌عنوان دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی منصوب شد. در سال ۹۱ تدریس خارج فقه را با موضوع «فقه فناوری‌های نوین» در حوزه علمیه قم شروع کرد و به موضوعاتی همچون احکام کلی فناوری‌های نوین و فناوری اطلاعات و ارتباطات، فقه حریم خصوصی و دفاع الکترونیکی و امنیت در فضای مجازی می‌پردازد. وی در لیست انتخاباتی جامعه روحانیت مبارز قرار دارد.

 

   احمد خوانساری

احمد خوانساری متولد سال 1353 در شهر قم است. وی تحصیلات حوزوی بوده و از سال 1386 در مراکز گوناگون حوزوی و دانشگاهی تدریس می‌کند. وی مدیر گروه اصول مرکز فقهی ائمه اطهار قم بوده و در حال حاضر تولیت حوزه علمیه تاریخی علوی خوانسار را بر عهده دارد. خوانساری معتقد است مهمترین نهادی که در نظام اسلامی تعیین می‌شود نهاد مجلس خبرگان است. مجلس خبرگان باعث قدرت ملی است و باعث استحکام نظام اسلامی‌ می‌شود.

 

   احمد دانش‌زاده‌مومن

احمد دانش‌زاده (مؤمن) متولد سال 1348 در قم است. وی  فرزند آیت‌الله محمد مؤمن‌قمی، از فقهای فقید شورای نگهبان است و تحصیلات حوزوی دارد. دانش‌زاده هم‌اکنون در حوزه علمیه قم مشغول تحصیل است و در مجمع فقهی مشورتی شورای نگهبان نیز حضور دارد. وی در انتخابات میان‌دوره‌ای پنجم مجلس خبرگان رهبری در سال 1400 از تهران به مجلس خبرگان راه یافت. وی حضور در انتخابات را بیمه نظام در برابر توطئه دشمنان می‌داند و گفته است: «در انتخابات پاسخ بانیان وضع موجود را بدهیم.» دانش‌زاده معتقد است، مجلس خبرگان رهبری یکی از بازوهای مهم نظام و رهبری است و براساس جمع‌بندی خود باید از دستگاه‌ها و سازمان‌ها مطالبه‌گری کند.

 

    قربانعلی دری‌نجف‌آبادی

قربانعلی دری نجف‌آبادی متولد سال 1324 در نجف‌آباد اصفهان است. تحصیلات حوزوی دارد و سابقه تدریس مباحثی همچون آیات و احکام اقتصادی، اقتصاد اسلامی، ولایت فقیه، مبانی سیاست اسلام در نهج‌البلاغه، فقه سیاسی اسلام در دانشگاه‌‌های تربیت مدرس و امام صادق و مدرسه عالی شهید مطهری دارد. از وی تألیف‌هایی از جمله «تراژدی درازمدت جمهوری اسلامی ایران»، «‌فرهنگ و توسعه از دیدگاه حضرت امام خمینی»، «مقدمه‌ای بر مالیه عمومی در اسلام»، «حکومت اسلامی در نهج‌البلاغه»، «‌اندیشه‌های اقتصادی شهید مدرس». او در سه دوره مجلس اول، چهارم و پنجم نماینده مجلس و در چهار دوره دوم، سوم، چهارم و پنجم نماینده مجلس خبرگان بوده است. مهمترین سمت‌های اجرایی او وزیر اطلاعات دوره اول ریاست‌جمهوری سیدمحمد خاتمی، دادستان کل کشور، دادستان انقلاب اسلامی در استان چهارمحال و بختیاری، دبیر هیئت عالی گزینش (مستقر در ریاست‌جمهوری) و عضویت در ستاد قرارگاه خانم‌الانبیا بوده است. دری نجف‌آبادی در پی افشای ماجرای قتل‌های زنجیره‌ای از وزارت اطلاعات کنار رفت اما خود او در این‌باره در یک برنامه تلویزیونی (دستخط) گفته است: «قتل‌های زنجیره‌ای به من ربطی نداشت. به وزارت مربوط نبوده است. وزارت سیستم خودش را دارد. دوستانی با هم جمع می‌شدند که ربطی به وزارت نداشت. مثل برخی اختلافات که در سال 88 هم اتفاق افتاد که با دادستان تهران بود. بنده با کهریزک بردن 100 درصد مخالف بودم. قبل از آن خواستند آقای شاهرودی را دور بزنند و تعداد زیادی را به کهریزک ببرند. بنده دادستان کل بودم و مخالف بودم و گفتم هر کسی تخلف کرده، باید جوابگو باشد. نمی‌شود آبروی نظام را برای این کار ببریم.»

 

   علی رازینی

علی رازینی، متولد سال 1332 در رزن است. او دکترای حقوق و علوم قرآنی دارد. از مهمترین سوابق اجرایی او می‌توان به ریاست کل دیوان عدالت اداری، ریاست دادگاه ویژه روحانیت، معاونت اجرایی دیوان عالی کشور، ریاست کل دادگستری استان تهران، ریاست سازمان قضایی نیروهای مسلح کشور، ریاست دادگاه ویژه رسیدگی به تخلفات جنگ و دادستان انقلاب تهران اشاره کرد. وی همچنین عضو شورای نمایندگان رهبری در دانشگاه‌های کشور با حکم رهبری، ریاست دانشکده علوم قضایی و عضو هیئت مؤسس دانشکده معارف وابسته به جامعه‌الزهرا نیز بوده است. وی همچنین نماینده دوره چهارم مجلس خبرگان رهبری از استان همدان بوده است. او که در سمت‌های مختلفی مشغول به فعالیت بوده در خصوص نقش مجلس خبرگان معتقد است:«مجلس خبرگان باید به محلی برای ارتقای حکمرانی نظام تبدیل شود». وی در یک گفت‌وگوی تفصیلی با خبرگزاری تسینم درباره قطعیت تشخیص حق از سوی امام اینگونه توضیح داده است: «حکم خدا این است که محارب باید اعدام شود. امام به ادعاهای حقوق‌بشری غربی‌ها توجه نکردند و گوش‌شان به این حرف‌ها بدهکار نبود و حکم خدا را با قدرت اجرا کردند. در آن زمان دادگاه‌ها آموزش داده شدند که حکم شرع چیست؟ محارب حکمش چیست؟ باغی حکمش چیست. گروه مسلمانی که علیه حکومت اسلامی قیام کنند «باغی» هستند؛ مانند اصحاب جمل، مانند اصحاب خوارج،‌ نهروان و اصحاب صفین و علت اینکه حضرت با آنها جنگید این بود که در عین مسلمانی، علیه حکومت اسلامی حضرت علی(ع) قیام کرده بودند و حضرت حق داشت که با آنها برخورد کند و طبعاً وقتی که جنگ می‌شود، تعدادی کشته می‌شوند.»

 

   محمود رجبی

محمود رجبی، متولد سال 1330 در شهر جاسب است. او تحصیلات حوزوی دارد و مدرس حوزه علمیه قم است و در زمینه جامعه‌شناسی اسلامی تخصص دارد. رجبی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، عضو شورایعالی حوزه‌های علمیه، رئیس هیئت امنای مؤسسه آموزشی-پژوهشی امام خمینی و همچنین عضو شورایعالی بررسی متون درسی دانشگاه‌ها است. او مجلس خبرگان را یک ذخیره‌گاه معنوی برای جمهوری اسلامی عنوان کرده است که با عملکرد درست خودش می‌تواند موجب استحکام، تقویت و تداوم آرمان‌ها و ارزش‌ها باشد و حتی در تبیین ارزش‌ها و دفاع و تثبیت آن‌ها نیز نقش دارد. رجبی درپی اعتراضات سال 1401 با انتشار بیانیه‌ای 10بندی با تحلیل منشأ اتفاقات ایران اعلام کرد: «شورای امنیت بایستی تصمیمی انقلابی و محکم در قبال سران این فتنه بگیرد. همچنین قوه محترم قضائیه بایستی احکام روشن و مناسب محاربین و باغیان را که مطالبه عمومی مردم ایران است؛ هرچه سریع‌تر اعلام و اجرا کند تا روشن شود که نظام اسلامی در اجرای احکام اسلام بر کسانی که علیه نظام اسلامی آشوب طراحی و اجرا می‌کنند و جان و مال و امنیت مردم را به خطر می‌اندازند، قاطع عمل می‌کند.»

   علی رحمانی‌فردسبزواری

علی رحمانی‌فرد مشهور به رحمانی‌سبزواری متولد سال 1336 در سبزوار است. وی تحصیلات حوزوی دارد و در حوزه علمیه قم و دانشگاه بین‌المللی المصطفی تدریس خارج فقه و اصول انجام می‌دهد. وی درباره نقش مجلس خبرگان رهبری معتقد است: «محدوده مسئولیت خبرگان رهبری در سه امر بیشتر مورد توجه است؛ انتخاب ولی‌فقیه از میان فقهای مکتب اهل‌بیت، پاسداری و حراست از حدوس و بقاء شرایط و ویژگی‌های ولی‌فقیه و سوم، فقیه باید قدرت بر دفع هجمه‌های دشمنان از اصل ولایت فقیه داشته باشد. یعنی کسی که می‌‌خواهد فقیه انتخاب کند، باید این قدرت را در خود ببیند. پس خبره منتخب مردم باید فقیه‌شناس باشد، فقیه زمان‌شناس، دشمن‌شناس، مدافع‌شناس، شبه‌شناس باشد. نباید فقیه منتخب خبرگان حزبی، گروهی باشد. بر این اساس مردم نباید به دهان و بیان احزاب و شخصیت‌های حزبی نگاه کنند و رای دهند. مجلس خبرگان امور اجرایی نیست که احزاب اصلح را معرفی کنند. آنکه در علوم حوزوی و فقه و فقاهت سابقه دیرینه دارد و بر موضع‌گیری اهل بیت در ابعاد اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و نظامی اشراف دارد، سزاوار انتخاب شدن است. »

 

   حسینعلی سعدی

حسینعلی سعدی، متولد سال 1354 در شهر شاهرود است. وی دارای دکترای تخصصی رشته فقه و مبانی حقوق  و کارشناسی ارشد فلسفه از دانشگاه قم است و مدرس خارج فقه و اصول در حوزه‌های علمیه است. از جمله مهمترین سوابق اجرایی او، مشاور رئیس سابق مجلس خبرگان رهبری، ریاست دانشکده الهیات دانشگاه امام صادق، عضو شورای دانشگاه امام صادق، عضو شورای دانشگاه عالی دفاع ملی و رئیس سابق دانشگاه امام صادق است. وی نخستین کسی بود که پس از چهار دهه که مدیریت دانشگاه امام صادق از اختیار خانواده مهدوی‌کنی خارج شد، ریاست این دانشگاه را برعهده گرفت که از این انتصاب با عنوان تغییر ژنتیکی دانشگاه امام صادق یاد شد. سعدی در انتخابات میان‌دوره‌ای دوره پنجم مجلس خبرگان به‌عنوان نماینده تهران انتخاب شد. او معتقد است که وظیفه مجلس خبرگان صیانت از مؤلفه‌های اساسی نظام جمهوری اسلامی است: «ذیل افق نوین طراحی‌شده پیش روی مجلس خبرگان رهبری، دفاع و صیانت از اصالت شعارهای بنیادین و مؤلفه‌های اساسی نظام جمهوری اسلامی ایران متوجه این مجلس است و یکی از مهمترین شعارهای بنیادین انقلاب، شایسته‌سالاری است که در انتخاب رهبری انقلاب پس از ارتحال حضرت امام‌خمینی(ره) متبلور شده است.»

 

   غلامعلی صفایی

غلامعلی صفایی‌بوشهری، متولد سال 1338 در بوشهر است. وی تحصیلات حوزوی دارد و در زمینه اخلاق و دروس خارج فقه و اصول تدریس کرده است. صفایی‌بوشهری از سال 1387 امام‌جمعه و نماینده ولی‌فقیه در استان بوشهر است. دیدگاه او درباره مجلس خبرگان تحول در این نهاد است و دراین باره گفته است: «مجلس خبرگان نیاز به تحول دارد؛ نخست اینکه در رابطه با مسائل عام مملکت حضور فعال‌تری داشته باشد. با توجه به اینکه تعیین رهبر وظیفه مجلس خبرگان است، اما پس از آن خبرگان باید با تمام وجود از رهبری دفاع کنند.» وی همچنین مراسم 9 دی را فرصتی برای بصیرت‌افزایی دانسته و گفته است: «در صدر اسلام بی‌بصیرتی‌ها حکومت امیرمومنان را دچار بحران کرد. در انقلاب شکوهمند اسلامی ایران فتنه‌های زیادی ایجاد کردند اما بصیرت‌زدایی توسط امام و مقام معظم رهبری و ولایت‌مداری مردم، این نتیجه را داد که فتنه‎‌ها در هم شکسته شد و بصیرت مردم در خاموش کردن فتنه نقش مهم و اثرگذاری داشته است.»

 

   سعید صلح‌میرزایی

سعید صلح‌میرزایی، متولد سال 1358 در تهران است. او جوان‌ترین کاندیدای مجلس خبرگان رهبری در تهران است. میرزایی پس از اخذ دیپلم رشته ریاضی، به حوزه علمیه آیت‌الله مجتهدی‌تهرانی رفت و تحصیلات حوزوی خود را آغاز کرد. او کارشناسی فلسفه دارد و تحصیلات حوزوی خود را در رشته فقه سیاست، انجام داده و در حوزه‌های علمیه تهران و قم مشغول به تدریس است. صلح‌میرزایی تألیف‌هایی با عناوین جهاد تبیین، تولید ملی، حوزه و نظام و بانوی تراز دارد. در سوابق اجرایی او تدریس در حوزه‌های علمیه و مدیر تولید محتوای انتشارات انقلاب اسلامی دفتر رهبری و فرمانده بسیج مدرسه حضرت آیت‌الله مجتهدی آمده است. میرزایی در گفت‌وگویی در خصوص مشارکت مردم در انتخابات گفته است:«مشارکت مردم برای همه کارهاست؛ مردم ما به درستی انقلاب را مال خودشان می‌دانند. اینکه از مسئولی یک کار اشتباه سر می‌زند و مردم عصبانی می‌شوند، برای این است که احساس می‌کنند این خیانت به داشته و دارایی‌شان است.»

 

   علی قریب‌دوست

علی قریب‌دوست متولد سال 1345 در سراب است. او تحصیلات حوزوی دارد و در زمینه فقه و اصول، تفسیر، الهیات و معارف اسلامی مشغول به تدریس بوده است. در سوابق اجرایی او امام جماعت مساجد، تدریس در سطوح  سطح عالیه حوزوی، تحقیقات علمی و استاد راهنمای پایان‌نامه‌های دانشگاهی، قائم‌مقام تبلیغات سازمان تبلیغات استان کرمانشاه ذکر شده است. او جایگاه مجلس خبرگان رهبری را در قانون اساسی مهم می‌داند و معتقد است: «باید خدا را شاکر باشیم در زمانی واقع شده‌ایم که بیش از 98 درصد مردم ایران به جمهوری اسلامی و قانون اساسی آن رای دادند و خواهان این نظام هستند. هرکسی به هر طریقی قائل به ادامه حکومت از طرف مردم باشد، منکر این نیست که مردم خواستند این نظام برپا باشد. امروز عزت اسلام و انقلاب اسلامی و ایران ما و حتی کسانی که اعتقاد به مذهب و دین ندارند، می‌دانند رهبر معظم چقدر جایگاه مهمی دارد و در تحلیل‌های جهانی چگونه مردم و سیاستمداران جهان را شگفت‌زده کرده و همه معتقدند تا نظام اسلامی رهبری مانند ایشان دارد، پیش خواهد رفت. لذا باید قدر بدانیم و حضور پیدا کنیم و انتخاب صحیح داشته باشیم.»

 

   محسن قمی

محسن قمی، متولد سال 1339 در ورامین است. وی در کنار تحصیلات حوزوی تحصیلات دانشگاهی خود را در مدرسه عالی قضایی قم آغاز و مقطع کارشناسی را در رشته علوم تربیتی به پایان رساند. وی سپس مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای خود را به ترتیب در رشته فلسفه محض و فلسفه غرب در دانشگاه تهران به اتمام رسانید. وی نماینده دوره سوم، چهارم و پنجم مجلس خبرگان رهبری از استان تهران بوده است و علاوه بر این در سمت‌های رئیس نهاد نمایندگی ولی‌فقیه در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، عضویت در شورایعالی انقلاب فرهنگی و نماینده آن شورا در هیئت نظارت بر مطبوعات و شورایعالی جوانان، معاون امور بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری نیز حضور داشته است. او مجلس خبرگان را مجلس لحظه‌ها می‌داند که پشتیبانی از اصل نظام را برعهده دارند: «برخی ویژگی‌های یک نماینده در مجلس خبرگان این است که باید بتواند با درک درست از شرایط جامعه تصمیم بگیرد و رصد تداوم شرایط رهبری توسط این مجلس صورت می‌گیرد. شورای رهبری در قانون اساسی وجود داشته اما در بازنگری آن و به‌دلیل وجود تجربه موفقی که در زمان رهبری بنیان‌گذار فقید انقلاب و مقام معظم رهبری در بعد از آن داشتیم، موجب شد تا برخی ملاحظات فقهی تبدیل به رهبری شود.»

 

   هادی صادقی

هادی صادقی، متولد سال 1341 در کرمانشاه است. وی در سال ۱۳۶۲ برای تحصیل به حوزه علمیه قم رفت و کارشناسی ارشد دین‌شناسی را از مؤسسه امام خمینی و دکترای رشته کلام جدید را از مرکز تربیت مدرس دانشگاه قم اخذ کرده است. رئیس مرکز پژوهش‌های اسلامی صداوسیما و دانشکده صداوسیمای قم، معاونت فرهنگی قوه قضائیه و رئیس مرکز حل اختلاف قوه قضائیه از جمله سمت‌های اجرایی صادقی است. وی با اشاره به نقش تعیین‌کننده مجلس خبرگان گفته است: «مقام رهبری در کشور ما یک مقام اصیل است که برخاسته از متن دین است و مقامی است که باید جنبه مردمی‌اش به واسطه انتخابات خبرگان تامین شود.» وی در اظهارنظری درباره صدور گواهینامه موتور برای بانوان با اشاره به جایز نبودن صدور گواهینامه گفته بود: «عناوین دینی احکام مختلفی پیدا می‌کند که ممکن است در چند حکم اشکالی نداشته باشد اما در چند حکم دیگر اشکال پیدا کند؛ بنابراین اگر می‌گوییم ذاتاً سوار شدن بر زین موتور برای خانم‌ها اشکال ندارد، نتیجه این نیست که خانم‌ها می‌توانند به هر صورتی موتورسواری کنند. موتور‌هایی در دنیا طراحی شده است که به راحتی واژگون نمی‌شود یا نشستن بر روی آن آسان است و امنیت، عفاف و حجاب آن بالاتر است. همچنین لباس‌هایی برای موتورسواران حرفه‌ای طراحی شده است که برای زنان حجاب کاملی دارد.»

 

   سیدصادق محمدی

سیدصادق محمدی، متولد سال 1346 است. او بیش از 35 سال تحصیلات حوزوی دارد. در زندگینامه او، از وی به‌عنوان یکی از پیشگامان برگزارکننده درس موضوعات جدید همچون شبیه‌سازی، اتانازی، تلقیح مصنوعی و هوش مصنوعی در سطح اجتهاد یاد شده است. وی رئیس انجمن اصول فقیه است و مدتی نیز نایب‌رئیس مجمع عمومی جامعه مدرسین بوده است. محمدی مجلس خبرگان رهبری را نماد اقتدار نظام جمهوری اسلامی می‌داند و معتقد است: «نمایندگان خبرگان رهبری در عین اینکه نظارت بر مسائل مربوط به رهبری را برعهده دارند، لازم است رهبری را کمک کنند. بر مسئولین نظام است مطالبات رهبری را پیگیری کنند و البته نسبت به خواسته‌های مردم و مطالبات مشروع مردم بی‌تفاوت نباشند.» او در دوران شیوع کرونا در سخنانی گفته بود: «یکی از اسباب سلامت و جسم و روان، رعایت مسائل پزشکی و توصیه‌های طب نوین و طب سنتی و اسلامی است و هرکدام از این طب‌ها در جای خودش تأثیر دارد، اما یکی از اسباب سلامت جسم و روان، دعا و توسل است.»

 

   محمود محمدی‌عراقی

محمود محمدی‌عراقی متولد سال 1331 در کنگاور است. او از شاگردان مدرسه شهید بهشتی و علی قدوسی بوده و تحصیلات حوزوی دارد. محمدی در سال 1354 به جرم اقدام علیه رژیم شاه به سه سال زندان محکوم و تا زمان انقلاب سال 57 در زندان بود. از جمله سمت‌‎های اجرایی وی می‌توان به مسئول دفتر سیاسی سپاه پاسداران، نماینده امام در سپاه پاسداران، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی کل کشور، نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران، عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رئیس شورای سیاست‌گذاری گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها اشاره کرد. او در یکی از سخنرانی‌های خود هدف اصلی دشمن را انقلاب‌زدایی از قم عنوان کرده و گفته بود: «یکی از نگرانی‌های راهبردی رهبر معظم انقلاب، انقلاب‌زدایی از قم به‌عنوان خاستگاه انقلاب اسلامی است و از این مسئله ما غافل بودیم.»

 

 

   غلامرضا مصباحی‌مقدم

غلامرضا مصباحی‌مقدم، متولد سال 1330 در مشهد است. او در کنار تحصیلات حوزوی، کارشناسی ارشد رشته اقتصاد را دارد. عضویت در شورایعالی آموزش و پرورش، ریاست مرکز تحقیقات اسلامی سپاه پاسداران، ریاست گروه اقتصاد پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در قم، ریاست دانشکده الهیات دانشگاه تهران، معاونت پژوهشی دانشگاه امام صادق، عضویت در هیئت امنای پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و ریاست بر گروه اقتصاد شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها از جمله سمت‌های اجرایی مصباحی‌مقدم بوده است. او عضو جامعه روحانیت مبارز و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است. مصباحی‌مقدم در نشستی در دانشگاه تهران درخصوص وظایف رهبری گفت: «مسئله تشخیص و تبیین درست و دقیق وظایف رهبری و سه قوه نظام مهم است. وظایف اینها از ناحیه عامه مردم خیلی روشن نیست. مسائل نان و آب و برق و جاده را خیلی‌ها فکر می‌کنند رهبری در این مسائل کم‌کاری دارد. قبول کنیم اگر منتخب مستقیم مردم که رئیس‌جمهور، دولت و نمایندگان مجلس هستند کم کاری کردند، نباید پای رهبری گذاشته شود.»

 

   محمدعلی موحدی‌کرمانی

محمدعلی موحدی‌کرمانی، متولد سال ۱۳۱۰در کرمان است. او در هر پنج دوره تشکیل مجلس خبرگان رهبری نماینده بوده و در این دوره نیز به‌عنوان مسن‌ترین عضو مجلس خبرگان نامزد دور ششم نیز شده است. موحدی‌کرمانی همچنین در پنج دوره نخست مجلس شورای اسلامی، نماینده بوده است. او از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، امام‌جمعه تهران، نایب‌رئیس دوم مجلس خبرگان رهبری و نیز دبیرکل جامعه روحانیت مبارز و عضو شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی بوده است. موحدی‌کرمانی معتقد است: «مجلس خبرگان از مردم گره‌گشایی می‌کند و با رای ندادن مردم مشکلی حل نمی‌شود». وی در یکی از خطبه‌های خود در نمازجمعه تهران در سال 1397 «استفاده از تلگرام را حرام اعلام کرد.(ایسنا/ 10 اسفند)» و گفت:«باید مانند چینی‌ها از اینترنت بومی استفاده کنیم.»

 

   محمدعلی موسوی

سیدمحمدعلی موسوی، متولد سال 1332 در شوشتر است. او تحصیلات حوزوی دارد. امام‌جمعه اهواز و نماینده ولی‌فقیه در استان خوزستان بوده و در دوره پنجم به‌عنوان نماینده همین استان در مجلس خبرگان رهبری حضور داشته است اما در این دوره از استان تهران کاندیدا شده است. موسوی در دوران جنگ ایران و عراق در شورایعالی ستاد جنگ فعالیت داشت. وی در یکی از اظهارنظرهای خود در مقایسه دوران پهلوی و پس از انقلاب گفته است: «در زمان شاه، آب و برق و جاده نداشتیم؛ فقر و فلاکت و بدبختی بود. آن زمان فرد به حسب ظاهر تاجر بود، اما در حقیقت ورشکسته بود.»

 

   علی مومن‌پور

علی مومن‌پور، متولد سال 1332 در قم است. وی تحصیلات حوزوی دارد و در حوزه‌های علمیه مشغول به تدریس نیز هست. مومن‌پور نماینده تهران در مجلس خبرگان رهبری و از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و عضو کادر اجرایی دادگاه‌های عالی بعد از انقلاب بوده و در استفتائات دفتر رهبری نیز حضور داشته است. مومن‌پور معتقد است اصل نظام با انتخاب مردم تشکیل شد و یکی از امور مهم در این نظام رهبریت نظام است: «همانطور که در اصول متعدد قانون اساسی وجود دارد در اصل پنجم به جهت اینکه نظام بخواهد قانونی و شرعی باشد، در زمان غیبت، ولایت‌امر و امامت امت برعهده فقیه عادل و باتقوا، آگاه به زمان، شجاع، مدیر و مدبر است و اصل اینکه چنین نظامی بخواهد برگزار شود و قانونی باشد باید زیر نظر ولایت امر و فقیه عادل و باتقوا باشد.»

 

   غلامعلی نعیم‌آبادی

غلامعلی نعیم‌آبادی، متولد سال 1323 در دامغان است. وی تحصیلات حوزوی دارد و تألیف‌های متعددی از جمله قرآن در نهج‌البلاغه، عاشورا در عاشورا، نمازدرمانی، مبانی دینی اقتصاد مقاومتی و... از او منتشر شده است. وی نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان و همچنین امام‌جمعه بندرعباس بوده است. نعیم‌آبادی درخصوص مجلس خبرگان و حضور افراد مسن در این مجلس گفته است: «اعضای این مجلس به فکر پول نیستند، بلکه دنبال انجام تکلیف هستند. اگر مسن‌ترها در مجلس خبرگان حاضر می‌شوند نیز به این دلیل است که این مجلس، جایگاه شیوخ است.»

 

   محمدرضا ناصری‌کوچه‌بیوک

از محمدرضا ناصری اطلاعاتی در رسانه‌ها در دست نیست. نام وی در لیست جامعه مدرسین آمده است اما در لیست جامعه روحانیت مبارز جایی نداشت.

اخبار مرتبط
دیدگاه
آخرین اخبار
پربازدیدها
وبگردی