| کد مطلب: ۱۲۹۲۲

واکنش شورای نگهبان به نامه روحانی

واکنش شورای نگهبان به نامه روحانی

هادی طحان‌نظیف، سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری در محل نمایشگاه مطبوعات در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شورا می‌تواند به لیست افراد تاییدصلاحیت‌شده اضافه کند، گفت:«فردا اعلام نهایی اسامی تاییدصلاحیت‌شدگان مجلس است که بعد از آن تبلیغات آغاز می‎شود. حدود ۴ هزار نفر در مرحله شورای نگهبان به تعداد کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی افزوده شد، حدود ۲۰۰ نفر در مراحل قبل تایید شده بودند که در مرحله شورای نگهبان براساس اسناد و مدارکی که دریافت شد، ردصلاحیت شدند.»

طحان‌نظیف همچنین درباره بررسی بودجه و نتایج آن خاطرنشان کرد:«مجلس ایرادات شورای نگهبان به بودجه را رفع کرد و هم‌اکنون بودجه دوباره در دستور کار ما قرار دارد.»

سخنگوی شورای نگهبان درباره سرانجام طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت عنوان کرد: «اخیراً این طرح در مجلس اصلاح شده است اما هنوز آن را دریافت نکرده‌ایم. هرگاه دریافت کنیم در دستور کار شورای نگهبان قرار خواهد گرفت.»

طحان‌نظیف درباره انتقادات به عدم احراز صلاحیت برخی سیاسیون و حقوقدانان و عدم فرصت کافی برای بررسی صلاحیت همه داوطلبان بیان کرد:«به خاطر اصلاحیه قانون انتخابات و اینکه عملاً فرصت رسیدگی‌های شورای نگهبان و هیئت‌های نظارت افزایش یافت، در این دوره تعداد افرادی که صلاحیت آنها احراز نشد کاهش یافت. در انتخابات ۹۸ صلاحیت بیش از ۲۵ درصد داوطلبان تایید نشد اما در انتخابات امسال با وجود افزایش داوطلبان، تعداد افرادی که صلاحیت آنها تایید نشد کمتر از ۱۰ درصد است.»

وی در پاسخ به این سوال که برخی نامزدها ادعا کردند دلایل ردصلاحیت را دریافت نکرده‌اند، گفت: «سامانه داوطلب پل ارتباطی ما و داوطلبان بود. اگر مسئله‌ای بود از این طریق با ما در ارتباط بودند، حدود ۸ هزار جلسه یا تماس با داوطلبان داشتیم، ما اصرار به این تماس و ارتباط داشتیم و برخی موارد این تماس‌ها در عملکرد ما هم مؤثر بود.»

طحان‌نظیف در خصوص نامه حسن روحانی به شورا درباره بیان دلایل ردصلاحیتش گفت: «اولویت ما با بررسی صلاحیت کسانی است که شکایت داشتند نسبت به کسانی که شکایت نداشتند هنوز وارد بررسی نشده‌ایم که وارد بررسی آن هم می‎شویم.»

طحان‌نظیف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی نمایندگان ادعا کردند به دلیل مصاحبه در مورد دولت ردصلاحیت شده‌اند، گفت:«۲۲ نماینده مجلس فعلی نتوانستند ردصلاحیت شوند حتی یک مورد هم به دلیل انتقاد از دولت یا شورا یا دستگاه‌های مختلف نبوده است.»

طحان‌نظیف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا برخی از رؤسای‌جمهور سابق ردصلاحیت می‌شوند؟ گفت: «شورای نگهبان چک سفیدامضا به هیچ‌کسی نمی‌دهد، هر انتخاباتی شرایطی دارد. هر بار و در هر دوره‌ای صلاحیت افراد را بررسی می‌کنیم، هیچ‌کس مصون از قانون و نظارت نیست. ما در شورای نگهبان داوطلبان را به عادی و ویژه و درجه یک و دو تقسیم نمی‌کنیم. ممکن است افرادی سوابق و کارنامه‌ای داشته باشند اما شرایط قانونی را از دست داده باشند.»

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به پرسشی درباره علت عدم احراز صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان رهبری گفت:«پیشتر نیز اعلام کرده‌ام که حدود ۹۵ درصد از این افراد به دلیل عدم احراز شرایط علمی صلاحیت‌شان مورد تایید شورای نگهبان قرار نگرفته است.» وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ادعا شده صلاحیت آیت‌الله امامی‌کاشانی احراز نشده، گفت:«ایشان از بزرگان و محترمان مجلس خبرگان و کشور هستند و منشأ برکات هستند. صلاحیت ایشان مشکلی نداشت ولی به دلایلی انصراف خود را اعلام کردند.» طحان‌نظیف درباره انتخابات مجلس تصریح کرد:«متوسط به ازای هر کرسی ۵۱ نفر به رقابت خواهند پرداخت. برای مثال در استان آذربایجان شرقی برای ۱۹ کرسی ۷۰۳ نفر، در استان اصفهان برای ۲۰ کرسی، ۷۵۰ نفر و در استان البرز با ۳ کرسی، ۴۶۵ نفر تأیید صلاحیت شده‌‌اند. همچنین در استان خراسان رضوی برای ۱۸ کرسی ۱۰۱۹ نفر و استان سیستان و بلوچستان برای ۸ کرسی ۲۵۱ نفر به رقابت خواهند پرداخت. آنچه به شورای نگهبان اعلام شد برگزاری انتخابات در ۴ حوزه انتخابیه قم، رشت و خمام، آبادان و ملایر بود که با بررسی‌هایی که در شورا داشتیم با برگزاری انتخابات هر ۴ حوزه به‌صورت الکترونیکی موافقت شد.»

دیدگاه
آخرین اخبار
پربازدیدها
وبگردی