| کد مطلب: ۶۲۲۶

تئوری توطئه پایان ندارد

تئوری توطئه پایان ندارد

پرسپولیس و استقلال درحالی پس از 24 سال فینال جام‌حذفی را برگزار می‌کنند که در روزهای اخیر بارها یکدیگر را به داشتن «امتیازی خاص» متهم کرده‌اند

پرسپولیس و استقلال درحالی پس از ۲۴ سال فینال جام‌حذفی را برگزار می‌کنند که در روزهای اخیر بارها یکدیگر را به داشتن «امتیازی خاص» متهم کرده‌اند

پرسپولیس با برتری پرگل مقابل تیم هوادار و استقلال نیز با برد یکطرفه مقابل نساجی به فینال جام‌حذفی رسیدند تا بعد از ۲۴سال باردیگر شهرآورد سرخابی‌ها در فینال جام‌حذفی تکرار شود. باتوجه به قهرمانی پرسپولیس در لیگ برتر و ناکامی استقلال در آخرین دربی برگزارشده، این تقابل از حساس‌ترین دیدارهای یک‌دهه اخیر دوتیم است چون این‌بار حتما باید یک‌تیم پیروز شود و از همه مهم‌تر «پای جام» وسط است.

هت‌‍‌تریک موفقیت؟

در تاریخ فوتبال ایران سه‌بار قهرمان لیگ برتر و جام‌حذفی به یک تیم رسیده است. سایپای مدل ۱۳۷۲، پرسپولیس ۱۳۷۸ و باز هم پرسپولیس ۱۳۸۹. حالا پرسپولیس با هدایت یحیی گل‌محمدی می‌تواند در دبل‌کردن قهرمانی برای سرخ‌ها «هت‌تریک» کند. در سال ۱۳۷۸ پرسپولیس در فینال جام‌حذفی مقابل استقلال قرار گرفت که با گل‌های مهدی هاشمی‌نسب و افشین پیروانی (سرپرست فعلی باشگاه) به مقام قهرمانی در جام‌حذفی رسید. آن مسابقه در ۲۰تیرماه ۱۳۷۸ در ورزشگاه آزادی برگزار شد و حالا بار دیگر و بعد از ۲۰سال، سرخابی‌ها در فینال این رقابت‌ها برای تصاحب این جام مهم مقابل هم قرار می‌گیرند. پرسپولیس می‌تواند در موفقیت هت‌تریک کند یا استقلال ناکامی در لیگ‌برتر را با قهرمانی در جام‌حذفی جبران کند.

کدام تیم فنی قوی‌تر است؟

استقلال تهران در سه‌مسابقه اخیر که دوتای آن در لیگ‌برتر و آخری در جام‌حذفی بوده، مجموعا موفق شده ۱۳گل وارد دروازه رقبای خود یعنی تراکتور، مس کرمان و نساجی مازندران بکند و فقط دوبار از این سه‌تیم گل دریافت کند. در آن‌سوی میدان سرخپوشان پایتخت در ۹مسابقه اخیر خود به پیروزی رسیدند که هفت برد در لیگ‌برتر و دو پیروزی نیز در جام‌حذفی بوده است. عملکرد گلزنی پرسپولیس نیز در سه‌مسابقه اخیر فوق‌العاده بوده است. شاگردان گل‌محمدی در سه‌مسابقه اخیر ۱۱بار گلزنی کردند و فقط یک‌بار دروازه‌شان باز شده است. اصغر مازیار، مدرس رسمی و کارشناس فوتبال در گفت‌وگو با «هم‌میهن» می‌گوید شرایط فنی هر دو تیم عالی است و اگر از موقعیت‌ها استفاده کنند تفاوت‌ها رقم خواهد خورد: «باتوجه به عملکرد هر دو تیم، هر دو به‌لحاظ روانی و فنی در شرایط خیلی خوبی هستند. تیمی در افت روحی و روانی نیست و فکر می‌کنم اگر هر دو تیم با تفکر فوتبال بازی کردن به زمین بیایند، قطعا بازی تماشاگرپسندی خواهیم دید. فکر می‌کنم احتیاط، عامل اول هر دو مربی باشد چون بحث جام گرفتن است.»

حمید درخشان، سرمربی اسبق پرسپولیس نیز در گفت‌وگو با هم‌میهن هم‌عقیده با اصغر مازیار می‌گوید، قطعا یکی از بازی‌های جذاب این فصل را تماشا خواهیم کرد: «خوشبختانه پرسپولیس بعد از فرازونشیبی که داشته از رتبه سوم به صدر رسید و رتبه نخست را نگه داشت و به مقام قهرمانی رسید. حالا در فینال جام‌حذفی شرایط برای هر دو تیم متعادل است و هر تیمی بهتر باشد قهرمان خواهد شد. اینکه ما به دنبال مقصر بگردیم و تقاضای داور خارجی داشته باشیم، فرافکنی است و اتفاقا باعث می‌شود تمرکز تیمی که چنین درخواستی داشته بیش از قبل به‌هم بریزد.»

لیگ بهانه‌جویی‌ها

اصولا مربیان ایرانی هربار که نتیجه نمی‌گیرند، شروع به فرافکنی می‌کنند. نمونه بارز آن امیر قلعه‌نویی است که بیش از ۱۵سال است یک جمله معروف دارد:«دست‌های پشت پرده اجازه نمی‌دهند امیر قلعه‌نویی موفق شود». هیچ‌وقت هم قلعه نویی توضیح نداد این دست‌های پشت پرده چیست یا کیست که اجازه می‌دهند قلعه‌نویی هر سال در بهترین تیم‌ها از لحاظ مالی حضور داشته باشد و درنهایت نیز سرمربی تیم‌ملی ایران شد! در فصل اخیر اما در کنار بهانه‌جویی‌های مربیان ایرانی، مربیان باتجربه خارجی نیز در نشست‌های خبری فقط بهانه‌جویی کردند تا اینکه به نقدهای فنی پاسخ دهند. اصغر مازیار دراین‌باره می‌گوید، رسانه‌ها می‌توانند نقش مفیدی بازی کنند تا جلوی این حواشی گرفته شود: «چنین جوی که راه افتاده بیشتر رسانه‌ها روی آن مانور می‌دهند و بازیکن‌ها مجبور می‌شوند نسبت به این موضوع واکنش نشان دهند. البته این موضوع را نیز باید بگویم که برخی مربیان محترم عادت کرده‌اند که به‌جای تحلیل و بررسی نقاط ضعف تیم‌شان فقط بهانه‌جویی کنند و شکست را به گردن داور و زمین‌وزمان بیاندازند تا به‌نوعی فرار رو به جلو داشته باشند. به همین دلیل است که مربیان خارجی نیز یاد می‌گیرند فضای فوتبال ایران می‌طلبد که بهانه‌جو باشید. به‌یاد دارم فریدون زندی که تازه از کایزرسلاترن به ایران آمده بود یک‌ماه نخست کاملا فوتبال مدرن آلمانی را از او می‌دیدیم اما بعد از یکی، دو ماه دیگر خبری از فوتبال تکضرب و اروپایی نبود. مربیان خارجی چون مورایس و ساپینتو هم همینطور هستند، از یک فضای فوق‌حرفه‌ای می‌آیند ولی می‌بینند بیشتر مصاحبه‌ها در ایران براساس حواشی است که خریدار دارد. اگر می‌خواهیم فوتبال تماشاگرپسندی داشته باشیم رسانه‌ها می‌توانند در سالم‌سازی آن نقش مهمی ایفا کنند».

حمید درخشان نیز می‌گوید، تا زمانی که سپاهان و استقلال از پرسپولیس جلوتر بودند حتی یک‌بار نسبت به مسائل داوری و حق‌خوری‌ها صحبت نکردند اما از زمانی که با توقف مقابل رقبا، صدر را از دست دادند به‌یکباره به‌سمت فرافکنی رفتند. درخشان افزود: «حمله هواداران عصبی فوتبال در شبکه‌های مجازی، بازیکنان و مربیان برخی تیم‌ها را به‌سمتی می‌برد که صرفا به‌دنبال بهانه‌جویی و تئوری توطئه باشند چون هواداران چنین موضوعی را از آنها می‌پذیرند». اصغر مازیار نیز می‌گوید، مربیان خارجی وقتی ملاحظه‌ می‌کنند که این بهانه‌جویی‌ها طرفدار دارد پس طبعا آنها نیز مسیر حرفه‌ای خودشان را عوض می‌کنند و شکست را گردن دیگران می‌اندازند.

از داور خارجی تا تئوری توطئه

بازیکنان استقلال تهران بعد از برد شیرین مقابل نساجی در نیمه‌نهایی جام‌حذفی به‌صورت یکپارچه مصاحبه کردند و از فدراسیون فوتبال خواستار استفاده از داور خارجی یا حضور علیرضا فغانی شدند. با پیگیری‌های خبرنگار روزنامه هم‌میهن مشخص شد، علیرضا فغانی در تعطیلات به‌سر می‌برد و اصلا تمایلی به حضور در ایران و قضاوت در دربی ندارد به‌همین‌دلیل است که اصلا نسبت به چنین موضوعی واکنش نشان نداد. سرپرست فعلی باشگاه استقلال حتی در مصاحبه‌ای اعلام کرد، حاضر است هزینه حضور داور خارجی برای دربی را پرداخت کند. البته این ادعا درحالی مطرح می‌شود که سرپرست استقلال هنوز نتوانسته بخش مهمی از حقوق بازیکنان استقلال را پرداخت کند.

حمید درخشان معتقد است، این بهانه‌جویی‌ها بیشتر فرار رو به جلو است تا اشتباهات تیم‌ها ازسوی منتقدان بررسی نشود: «در وهله اول، تیم‌ها باید اشکالات خودشان را بررسی کنند کجا کم گذاشته‌اند که تیم‌شان از صدر پایین آمده. زمانی که استقلال و سپاهان به قهرمانی نزدیک و از پرسپولیس بالاتر بودند، اصلا بحث داوری و حمایت دولتی مطرح نبود اما وقتی از پرسپولیس پایین‌تر قرار گرفتند به‌یکباره دست به فرافکنی زدند. این تیم‌ها ذهن طرفداران‌شان را درگیر این موضوعات کردند که کاستی‌های خودشان و اشتباهاتی که داشتند را بپوشانند. درصورتی‌که قهرمانی، دست سپاهان بود اما خودشان استفاده نکردند. همین مشکلات را پرسپولیس هم داشت ولی از این صحبت‌ها نکرد که لیگ اشکال دارد یا مسئله‌ای هست. الان خوشبختانه هر دو تیم شرایط خوبی دارند و بازی‌های اخیر را پرگل برده‌اند».

دیدگاه
آخرین اخبار
پربازدیدها
وبگردی