| کد مطلب: ۱۸۲۲۴

مدیرعامل مؤسسه خیریه زنجیره امید اعلام کرد:

حکم تخلیه برای یک اقامتگاه مادر و کودک

اداره اوقاف شمیرانات با حکمی خواستار تخلیه اقامتگاه مادر و کودک مؤسسه خیره زنجیره امید شده است.

مریم مرعشی، مدیرعامل مؤسسه خیره زنجیره امید با اعلام این خبر گفت: «اوقاف حکم تخلیه اقامتگاه کودک و مادر این مؤسسه را گرفته است، این اقامتگاه برای قبل و بعد از عمل جراحی کودکان است تا خدمات بگیرند اما گویا مسئولان اداره اوقاف توجیه نمی‌شوند و می‌گویند پرورشگاه خود را جای دیگری مانند جاده قم ببرید، درصورتی‌که اینجا پرورشگاه نیست، کودکان برای گذراندن طول درمان گاهی مجبورند ۵ الی ۶ مرتبه در این اقامتگاه بمانند.»

او ادامه داد: «این اقامتگاه براساس نیاز زنجیره امید تعریف شد، این یک مرکز تکمیلی درمان قبل و بعد از عمل جراحی است، در این اقامتگاه شبی ۳۲ مادر و کودک اقامت دارند و از خدمات توانبخشی با پروتکل اطفال که در کشور ما بسیار کم است بهره می‌برند. از نظر کارشناسی اینجا کامل‌ترین مرکز توانبخشی با پروتکل اطفال است، چراکه تمام موارد مورد نیاز برای درمان کودکان در این اقامتگاه وجود دارد. کودکان در مرکز ما از نظر تغذیه حمایت می‌شوند، برنامه‌های تفریحی دارند و برای آن‌ها جشن تولد گرفته می‌شود.»

مرعشی در ادامه گفت: «در گذشته اداره اوقاف خیلی منطقی اجاره‌بهای ساختمان را افزایش می‌داد و ما هم پرداخت می‌کردیم، اما متاسفانه از سه سال قبل، از زمانی‌که آقای خاموشی در اوقاف مسئولیت گرفتند با وجود سه جلسه‌ای که با او داشتیم و حتی دکتر شهریاری از کمیسیون بهداشت مجلس هم در برخی جلسات بودند و تاکید کردند در این مؤسسه شائبه سیاسی و اقتصادی وجود ندارد، باز هم اداره اوقاف با ما همکاری نکرد، بعد از دوره کرونا اجاره اقامتگاه را ناگهان افزایش دادند و همین چند روز قبل از اوقاف تماس گرفتند و گفتند اجاره اینجا باید ماهیانه یک میلیارد شود.»

مرعشی در پاسخ به این پرسش که آخرین تصمیم اوقاف برای اقامتگاه مادران و کودکان مؤسسه زنجیره امید چیست، گفت: «از سال گذشته تا امروز ۱/۵ میلیارد بابت اجاره‌بها از ما گرفته‌اند و با چک تضمینی که از ما داشتند یک میلیارد هم از حساب مؤسسه برداشت کردند، انگار که نمی‌خواهند ما اینجا بمانیم، الان هم با حکم تخلیه سه روز فرصت داده‌ند که اقامتگاه را تخلیه کنیم.»

مدیرعامل مؤسسه خیره زنجیره امید درباره مراحل ساخت بیمارستان این مؤسسه هم گفت: «در منطقه جوادیه هم جلوی ساخت بیمارستان ما را گرفته‌اند. امیدوارم هرکسی که مسئول این کشور می‌شود به مسائل این‌چنینی دید سیاسی نداشته باشد. متاسفانه رئیس دانشگاه تهران و آقای زاکانی شهردار تهران، جلوی ساخت این بیمارستان را گرفته‌اند. جایی‌که اگر ساخته شود آن‌جا هم اقامتگاه کودک و مادر داریم. این بیمارستان طبق استانداردهای دنیا و متناسب با ویژگی‌های ما در کشور طراحی شده است، اما جلوی ساخت آن را گرفته‌اند.»

او ادامه داد: «در آخرین جلسه با شهردار تهران آقای زاکانی گفتند که مشکل ما با زنجیره امید نیست بلکه شهرداری با دانشگاه تهران مشکلاتی دارد، اما این حرف‌ها مانند دعوای صوری است که راه انداخته‌اند. من نه به‌عنوان مدیرعامل این مؤسسه بلکه به‌عنوان شهروند تهران هنوز نتوانسته‌ام متوجه شوم داستان توقف پروژه ساخت بیمارستان برای چیست و به‌رغم تمام پیگیری‌ها هیچ اتفاق مثبتی رخ نداده است. چه چیزی از این مؤسسه دارید که اجازه کار نمی‌دهید. اگر دلیلی دارید، بیایید بگویید و مؤسسه را هم پلمب کنید، اما امروز هم شهرداری جلوی ساخت بیمارستان را گرفته‌ و هم اوقاف می‌خواهد اقامتگاه کودکان و مادران را تخلیه کند.»

مرعشی گفت: «این مؤسسه باید در همه زمان‌ها کار کند، از زمانی که ما شروع به کار کردیم همکاری خوبی با وزارت بهداشت داشتیم، اما در سه سال گذشته وزارت بهداشت نه‌تنها هیچ همکاری‌ای با ما نداشت بلکه سنگ‌اندازی هم کرد. متاسفانه انگار روی انگیزه‌های فردی و شخصی این برخوردها را با ما می‌کنند. قرار بود بیمارستان ساخته شود، ما در آن تجهیزات خوب بگذاریم و آموزش و اعزام‌های خوبی هم داشته باشیم تا انگیزه‌ای شود برای متخصص‌ها که بیایند در رشته‌های خاص مربوط به اطفال آموزش ببینند و متخصص شوند. این را بگویم که امروز پزشکی فوق‌تخصص اطفال در خطر است؛ تا دو، سه سال آینده با کمبود فوق‌تخصص اطفال مواجه هستیم و اگر این رشته را حمایت نکنیم ظرفیت عمل‌های ما به‌شدت پایین می‌آید.»

مؤسسه خیریه بین‌المللی زنجیره امید تیرماه ۱۳۸۶ شروع به کار کرده است. آنطور که در معرفی این مؤسسه آمده آن‌ها خدمات درمانی خود را به کودکان زیر ۱۸ سال، بدون در نظر گرفتن دین، نژاد و ملیت و طبق استانداردهای بین‌المللی در رشته‌های قلب، ارتوپدی، ترمیمی و جراحی مغز و اعصاب ارائه می‌دهند.

دیدگاه
آخرین اخبار
پربازدیدها
وبگردی