| کد مطلب: ۱۰۹۲۵

کلمات کافی است، وقت عمل است

بیانیه مشترک اتحادیه اروپا و ۱۴ دولت غربی علیه خشونت شهرک‌‏نشینان اسرائیل

اتحادیه اروپا و 12 کشور اروپایی به همراه کانادا و استرالیا با صدور بیانیه‌ای مشترک، حملات شهرک‌نشینان اسرائیلی در کرانه باختری را با ادبیاتی شدیداللحن محکوم و تاکید کردند که چنین تحولاتی چشم‌انداز صلح پایدار در منطقه را تهدید می‌کند. در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای دولت انگلیس منتشر شد، آمده است: «استرالیا، بلژیک، دانمارک، اتحادیه اروپا، فنلاند، فرانسه، ایرلند، لوکزامبورگ، هلند، نروژ، اسپانیا، سوئد، سوئیس، بریتانیا و کانادا از رژیم اسرائیل می‌خواهند که اقدامات فوری و ملموسی را برای مقابله با خشونت‌های بی‌سابقه شهرک‌نشینان در کرانه باختری صورت دهد». در این بیانیه آمده است: «ما اقدامات خشونت‌آمیز شهرک‌نشینان افراطی را که مردم فلسطین را به وحشت می‌اندازند، به شدت محکوم می‌کنیم. ما موضع خود را تکرار می‌کنیم که شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی در کرانه باختری اشغالی براساس قوانین بین‌المللی غیرقانونی است و تعهدات این رژیم را براساس قوانین بین‌المللی، به‌ویژه ماده 49 کنوانسیون 4 ژنو یادآوری می‌کنیم». نویسندگان این بیانیه تاکید کردند: «افزایش خشونت شهرک‌نشینان افراطی علیه فلسطینی‌ها غیرقابل‌قبول است. اسرائیل به‌عنوان قدرت اشغالگر باید از جمعیت غیرنظامی فلسطینی در کرانه باختری محافظت کند و مسئولین خشونت‌ها نیز باید به دست عدالت سپرده شوند». طرف‌های غربی هشدار دادند: «ناکامی اسرائیل در حمایت از فلسطینی‌ها و محاکمه شهرک‌نشینان افراطی سبب شده که خشونت شهرک‌نشینان به سطح بی‌سابقه‌ای رسیده و تداوم این وضع امنیت کرانه باختری و منطقه را تضعیف و چشم‌انداز صلح پایدار را تهدید کند». در این بیانیه از اسرائیل خواسته شده که «برای اطمینان از حمایت مؤثر و فوری از مردم فلسطین، اقدامات ملموسی را صورت دهد. کلمات مهم هستند؛ اما اکنون باید به عمل تبدیل شوند».

براساس این بیانیه، شهرک‌نشینان اسرائیل از ماه اکتبر گذشته تاکنون افزون بر 343 حمله خشونت‌آمیز در کرانه باختری صورت داده که در اثر آن 8 غیرنظامی فلسطینی کشته، بیش از 83 نفر مجروح و 1026 نفر هم مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند.

درحالی‌که تمرکز جامعه جهانی روی بحران انسانی در غزه متمرکز است، تداوم خشونت‌ها و کشتار فلسطینیان در کرانه باختری، به نگرانی‌ها در غرب درباره گسترش دامنه جنگ و تشدید درگیری‌ها دامن زده است. دو هفته پیش ایالات متحده آمریکا صدور روادید این کشور را برای شهرک‌نشینان صهیونیست و افراطی ممنوع کرد. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا پیشتر اعلام کرده بود: «براساس سیاست جدید ایالات متحده، کسانی که در تضعیف صلح، امنیت یا ثبات در کرانه باختری، از جمله از طریق ارتکاب اعمال خشونت‌آمیز یا انجام اقدامات دیگر علیه غیرنظامیان نقش داشته‌اند، هدف قرار گرفته‌اند». بلینکن گفت، ایالات متحده به تعامل با رهبران رژیم اسرائیل ادامه خواهد داد تا نشان دهد، این رژیم باید اقدامات بیشتری را برای محافظت از غیرنظامیان فلسطینی در برابر حملات افراط‌گرایان انجام دهد. اتحادیه اروپا نیز قصد دارد تا تحریم‌های مشابهی را علیه شهرک‌نشینان افراطی اعمال کند. دیوید کامرون، وزیر امورخارجه انگلیس هم دیروز اعلام کرد، ورود شهرک‌نشینان صهیونیست افراطی به خاک این کشور منع می‌شود. وی با بیان اینکه «اسرائیل باید اقدامات قوی‌تری را برای توقف خشونت شهرک‌نشینان انجام دهد و عاملان آن را مورد بازخواست قرار دهد»، هشدار داد: «ما شهرک‌نشینانی را که مسئول خشونت در کرانه باختری هستند، از ورود به بریتانیا منع می‌کنیم تا مطمئن شویم که کشور ما، خانه کسانی که مرتکب این اعمال ترسناک می‌شوند، نیست.»

اخبار مرتبط
دیدگاه
آخرین اخبار
پربازدیدها
وبگردی