| کد مطلب: ۱۴۲۱۱

نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره حمله به کنسولگری دمشق

نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره حمله به کنسولگری دمشق

نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره حمله اسرائیل به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق برگزار شد.

به گزارش هم‌میهن آنلاین، تسنیم نوشت:

واسیلی نبنزیا نماینده روسیه در نشست اضطراری شورای امنیت در خصوص حمله به سفارت ایران در دمشق گفت: ما هدف قرار دادن ساختمان سفارت جمهوری اسلامی ایران را که باعث کشته شدن کارمندان آن شده است به شدیدترین راه ممکن محکوم می‌کنیم. ما هرگز حمله به مراکز دیپلماتیک را تأیید نمی‌کنیم و آن را محکوم می‌کنیم.

وی افزود: بر اساس کنوانسیون ۱۹۶۳ وین باید مصونیت دیپلماتیک کارمندان سفارت مورد احترام قرار بگیرد.

نماینده روسیه گفت: این اولین اقدام اسرائیل در حمله به غیرنظامیان در سوریه نبوده است، از ابتدای هفتم اکتبر تا امروز شاهد چندین برابر شدن اقدامات اسرائیل علیه غیرنطامیان بوده‌ایم.

نبنزیا ادامه داد: طی چند ماه گذشته هواپیماهای اسرائیل حملاتی را علیه فرودگاه‌های مختلف از جمله فرودگاه دمشق که دروازه ورود کمک‌های انسان‌دوستانه از سوی سازمان ملل متحد بوده است، هدف قرار داده‌اند.

وی اضافه کرد: علی‌رغم اینکه مقامات آمریکا بیانات بلندبالایی دراین‌باره صادر می‌کنند، اما در برابر اقدامات اسرائیل سکوت می‌کنند.

نماینده چین در نشست اضطراری شورای امنیت در خصوص حمله به سفارت ایران در دمشق هم در سخنرانی خود گفت: اقدام اسرائیل نقض فاحش کنوانسیون ۱۹۶۳ وین است. بیست سال پیش سفارت چین در یوگسلاوی، هدف حمله هوایی آمریکا قرار گرفت و تعدادی کشته شدند.

این دیپلمات چینی ادامه داد: ما این درد و غمی را که بر اثر حادثه روز گذشته بر مردم ایران وارد شد، عمیقاً درک می‌کنیم و با آنان ابراز همدردی می‌کنیم، نباید اجازه داد این دست اقدامات بی‌محابا علیه اماکن دیپلماتیک صورت پذیرد.

نماینده اسلوونی در نشست اضطراری شورای امنیت تأکید کرد: اسلوونی از شرایطی که در منطقه وجود دارد، کاملاً نگران است. ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم که به تنش‌ها دامن نزنند و از خود خویشتنداری نشان دهند. همه طرف‌ها باید به قطعنامه شورای امنیت یعنی قطعنامه ۲۷۲۸ احترام بگذارند و باید شاهد آتش‌بس باشیم.

وی تصریح کرد: لازم است که تمامی اعضای سازمان ملل متحد به منشور سازمان ملل متحد پایبند باشند.

نماینده سوئیس در نشست اضطراری شورای امنیت در خصوص حمله به کنسولگری ایران در سوریه گفت: این دست اقدامات سطح تنش را در منطقه بسیار بالا برده است.

وی افزود: باید قطعنامه ۲۷۲۸ باید اجرا شود و یک آتش‌بس در غزه ایجاد گردد.

نماینده الجزایر در نشست شورای امنیت نیز تصریح کرد: زمان‌بندی این حمله، در شرایطی که اسرائیل با فشار بین‌المللی برای آتش‌بس در غزه مواجه است نشان‌دهنده بی‌اعتنایی عامدانه به درخواست کل جامعه بین‌الملل برای ترک خصومت‌ها است.

وی اضافه کرد: هدف چنین اقدام عامدانه‌ای آشکار است؛ پاسخ دادن به فشارهای بین‌المللی با بالا بردن درگیری‌ها، مشخص است که هدف از این اقدام کشاندن کل منطقه به درگیری است و نشان‌دهنده احساس مصونیت توسط رژیم اشغالگر اسرائیل است که خودش را بالاتر از قوانین بین‌المللی می‌داند.

دیپلمات الجزایری گفت: رفتار اسرائیل با آنچه ما از یک عضو سازمان ملل انتظار داریم فاصله دارد. شورای امنیت باید با قاطعیت به این فشارها بر اصول حاکمیت کشورها، مصونیت اماکن دیپلماتیک و تمامیت ارضی کشورها پاسخ دهد.

وی ادامه داد: تمامیت نظم بین‌المللی ما در معرض خطر قرار گرفته است و بایستی برای این بی‌اعتنایی فاحش به قوانین تبعاتی وجود داشته باشد تا بتوانیم تعهد جمعی‌مان به قانون را حفظ نماییم.

نماینده آمریکا در نشست اضطراری شورای امنیت در خصوص حمله به سفارت ایران در دمشق هم مدعی شد همان‌طور که کاخ سفید اعلام کرد، واشنگتن هیچ‌گونه نقشی در حمله به سفارت ایران در سوریه نداشته است.

وی با تکرار ادعاهای بی‌اساس ضدایرانی کاخ سفید گفت: ماهیت ساختمان مورد حمله هنوز برای ما مشخص نیست، در صورتی که دیپلماتیک باشد برای ما غیر قابل قبول است.

نماینده ایالات متحده گفت: هنوز اطلاعات دقیقی از ساختمان هدف حمله نداریم و اگر ثابت شود که این ساختمان متعلق به اماکن دیپلماتیک بوده است، محکوم است.

اکثر نمایندگان شرکت‌کننده در این نشست اقدام تجاوزکارانه اسرائیل را محکوم کردند اما کشورهای آمریکا، انگلیس، فرانسه، ژاپن و کره جنوبی حاضر به محکومیت حمله رژیم صهیونیستی نشدند.

اخبار مرتبط
دیدگاه
آخرین اخبار
پربازدیدها
وبگردی