گروه دیپلماسی

رونامه هم‌میهن

 Sergei Shoigu

وزیر دفاع روسیه در تهران

وزیر دفاع فدراسیون روسیه عصر دیروز در صدر هیئت بلندپایه نظامی وارد تهران شد. به گزارش ایسنا، به نقل از ستاد کل نیروهای مسلح، ارتشبد سرگئی شویگو، وزیر دفاع فدراسیون روسیه عصر دیروز در صدر هیئت بلندپایه‌ای از مقامات نظامی این کشور وارد تهران شد. وی که به دعوت رسمی سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به ایران سفر کرده است، تا ساعاتی دیگر در محل ستادکل نیروهای مسلح با عالی‌ترین مقام نظامی کشورمان دیدار خواهد کرد. توسعه دیپلماسی دفاعی، گسترش همکاری‌های دوجانبه و همچنین مقابله با تهدیدات مشترک و تروریسم بین‌المللی از جمله محورهای اصلی این دیدار محسوب می‌شود. براساس این گزارش وزیر دفاع فدراسیون روسیه در طول این سفر با فرماندهان ارشد نیروهای مسلح کشورمان نیز دیدار خواهد کرد.

 foad hosein

اجازه تعدی به خاک ایران نمی‌دهیم

وزیر خارجه عراق در سخنانی تاکید کرد که بغداد اجازه تعدی به جمهوری اسلامی ایران و همسایگان از خاک این کشور را نخواهد داد. به گزارش ایسنا، «فواد حسین»، معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه عراق در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری آناتولی در حاشیه هفتادوهشتمین دور از نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک درباره پایان مهلت ایران برای انتقال گروه‌های تروریستی از مرز دو کشور اظهار کرد: ما به قانون اساسی عراق پایبند هستیم و طبق آن هیچ سازمان یا گروهی حق استفاده از خاک کشور برای حمله به کشورهای همسایه و ایران را ندارد. فواد حسین افزود: ما نیز در چارچوب قانون اساسی با این گروه‌های مسلح (تروریستی) مبارزه می‌کنیم و خوشبختانه با گفت‌وگوی مثبتی که با طرف ایرانی داشتیم، توانستیم حملات را متوقف کنیم.

 rafael garossi reuters

امیدواری گروسی به تجدیدنظر تهران

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بامداد سه‌شنبه ابراز امیدواری کرد که جمهوری اسلامی ایران در تصمیم خود درباره بازرسان این سازمان تجدیدنظر کند. به گزارش فارس، گروسی در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، گفت که امیدوار است تهران تصمیم خود را برای لغو مجوز فعالیت تعدادی از بازرسان کهنه‌کار آژانس اتمی در ایران تغییر دهد. وی در این‌باره توضیح داد: «من از این موضوع (لغو مجوز بازرسان آژانس اتمی) متأسف هستم. واقعاً این کار را درک نمی‌کنم. من نمی‌توانم بفهمم چه کسی از اینگونه اقدامات سود می‌برد.» طبق این گزارش، مدیرکل آژانس اتمی ادامه داد: «ایران به آژانس اتمی نیاز دارد تا تضمین‌های لازم را مبنی بر صلح‌آمیز بودن اهداف برنامه هسته‌ای آن ارائه کند. ما هم این کار را از طریق بازرسان خود انجام می‌دهیم.» به نوشته اسپوتنیک، گروسی سپس گفت: «اگر تعداد بازرسان را محدود کنند، انجام کار را برایمان بسیار دشوار می‌کند. بنابراین من واقعاً امیدوارم که آنها در این تصمیم تجدیدنظر کنند.»

1000 حرف باقیمانده