| کد مطلب: ۱۳۷۵۸

سرمقاله مطبوعات / جوان؛

ما انقلابی هستیم و در مقابل ما، غیرانقلابی‌ها و ضدانقلاب‌ها

پاسخ روزنامه جوان به حمله رسانه‌ای رجانیوز

ما انقلابی هستیم و در مقابل ما، غیرانقلابی‌ها و ضدانقلاب‌ها

به گزارش هم‌میهن آنلاین، روزنامه جوان در سرمقاله امروز خود به گزارش رجانیوز پاسخ داده است. سایت رجانیوز متعلق به میثم نیلی از اعضای ارشد جبهه پایداری، روز شنبه در گزارشی، این موضوع را مطرح کرد که رسانه‌های نزدیک یا وابسته به سپاه پاسداران نباید در مسائل سیاسی و جناحی ورود کنند. در سرمقاله جوان آمده است:

روزنامه جوان و مجموعه رسانه‌ای آن، به گواهی راهبرد و مشی مستتر در صفحات و نوشته‌ها- و نه بر پایه افترای سخن‌چینان- روزنامه‌ای با هدف اطلاع‌رسانی و تحلیل وقایع در چارچوب مقررات و قوانین نظام اسلامی و با انگیزه ایجاد خودباوری در ایرانیان و دوری از غربی‌انگاری و شرقی‌انگاری است و هدف اصلی خود را تحلیل واقعی به‌دور از شائبه سیاست‌زدگی و جناح‌بازی قرار داده است. به اذعان شاهدان عینی در طول سال‌های گذشته در گردهمایی‌های داخلی بر پرهیز از هرگونه نزدیکی و پشتیبانی از جریان‌ها و جناح‌های سیاسی تأکید شده است و از خبرنگاران خواسته شده که دغدغه‌های اصلی مردم و اهداف مقدس نظام را در تحلیل‌ها دنبال کنند و خود را اصولگرا یا عضو هر نوع از دسته‌بندی‌های متداول و معروف سیاسی معرفی ننمایند و از این دسته‌بندی‌ها نیز دور باشند. مروری بر سرمقاله‌ها و یادداشت‌ها و گزارش‌های روزنامه نشان می‌دهد دولت و مجلس مستقر و دولت‌ها و مجالس قبلی که گاه مشی مخالف با دولت و مجلس کنونی داشته‌اند، هر دو علاوه بر اینکه در موارد زیادی با گزارش‌های متعدد حمایت شده‌اند، در مواردی نیز هر دو با تحلیل‌های منصفانه و گاهی حتی به شدت معترضانه مورد نقد و تحلیل قرار گرفته‌اند و این ادعا قابل راستی‌آزمایی است. در واقع رویکرد روزنامه به دولت‌ها و مجالس و قوای دیگر همان رویکرد رهبر معظم انقلاب است که بار‌ها فرموده‌اند از همه دولت‌ها که با رأی مردم بر سر کار آمده‌اند، حمایت می‌کنند و در موارد لزوم نقد و توصیه و تذکر هم خواهند داشت. 

در یک جبهه‌بندی سیاسی کلی و ناگزیر اگر بتوان درنظر گرفت، روزنامه جوان در جبهه انقلاب است که در مقابل آن غیرانقلابی‌ها و ضدانقلابی‌ها قرار می‌گیرند و نیز در مسیر اسلام نابی است که امام منادی آن بود، نه اسلام متحجرین و متجددین و روشنفکران‌غرب‌زده. مشی روزنامه دفاع از اصول انقلاب و نقد منصفانه و کارشناسانه عملکرد قوای‌سه‌گانه و نهاد‌ها و شخصیت‌ها و جریان‌های سیاسی است که همسو‌بودن یا غیرهمسو‌بودن دخالتی در آن ندارد. هرگونه متن انتقادی از مواضع فعالان سیاسی را باید در این چارچوب دید و گواه همین رویکرد است. 

در روز‌های اخیر و پس از نقدی که روزنامه جوان به سخنان ستیزه‌گرانه و ماجراجویانه‌ای که بوی جبهه‌بندی دشمن‌شادکن می‌داد، وارد کرد، برخی که خود را در یک دسته کاملاً بسته سیاسی و حتی یک گروه کوچک تعریف کرده‌اند، در فضای مسموم مجازی این اقدام روزنامه جوان را که بعداً با حمایت اکثریت کاربران و مخاطبان رسانه‌ها روبه‌رو شد، اقدامی در جهت حمایت از یک فرد یا جریان خاص تلقی کردند. اگر چنین ادعایی درست بود، روزنامه جوان می‌باید در طول سال‌های اخیر دست‌کم یک تیتر یا عکس مشخص از آن فرد خاص یا جریان سیاسی خاص منتشر می‌کرد، این درحالی‌است که با وجود حضور برخی افراد در مناصب سیاسی و لزوم انتشار گزارش‌های مربوط به آنان، روزنامه جوان برای پرهیز از این نوع گرایش‌ها و اتهامات بعدی آن، رویکرد مردم‌محور و نه شخص‌محور خود را تغییر نداده است. روزنامه جوان حتی اخبار سفر‌های استانی و بین‌المللی رئیس‌جمهور محترم را به‌رغم رضایت عمومی از آن سفر‌ها در حد مقتضی پوشش خبری می‌دهد و نه مانند روزنامه رسمی دولت. قطب‌نمای روزنامه در ربع قرن انتشار همیشه «ولایت» بوده است و یک گواهی آشکار بر تداوم این مسیر همان است که اکثریت مطلق مخاطبان رسانه‌ها نقد وارده در روزنامه را همسو با سخنان هشدارآمیز رهبری‌معظم ارزیابی کردند. «جوان» هرگز مانند روزنامه‌های وابسته به دولت یا شهرداری یا سازمان‌ها و جریان‌های دیگر نبوده است که با چرخش قدرت تغییر مسیر می‌دهند. 

در حال حاضر برخی شخصیت‌های سیاسی، روزنامه‌ای متعلق به خود دارند. روزنامه‌های اصلاح‌طلب نیز حتی در روز‌های بسیار خاص و اخبار بسیار راهبردی، ترجیح‌شان انتشار بیانیه‌های سیاسی جبهه و دسته خودشان یا انتشار عکس‌های آتلیه‌ای و پوستری از شخصیت‌هایی است که تا نیمی از این شخصیت‌ها یا مدیران مسئول خود آن رسانه‌ها هستند یا اعضای کمیته‌های مرکزی همان جبهه و دسته. 

با این توصیفات روزنامه جوان هرگز خود را تا این حد از جریان اصلی ژورنالیسم حرفه‌ای دور نکرده است که گرفتار این شخصیت‌محوری و سلبریتی‌بازی فرهنگی و سیاسی شود. عقلانیت سیاسی و معنویت دینی، همواره رویکرد اصلی روزنامه جوان بوده است و اکنون در این مسیر، دروغ پراکنی و تصویرسازی‌های کاذب از روزنامه مثل «تذکر گرفتن» یا «سفارشی‌بودن» خللی در مسیر درست این مجموعه رسانه‌ای ایجاد نخواهد کرد. همگان را نیز به عقلانیت و معنویت و پذیرش بی‌قیدوشرط سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب که به اذعان همه شنوندگان، موضوعیت و اهمیت مشخص و عینی داشت، دعوت می‌کنیم.

 

اخبار مرتبط
دیدگاه
آخرین اخبار
پربازدیدها
وبگردی