گروه سیاست

روزنامه هم‌میهن

 hashemi melika

3 روزنامه‌نگار بازداشت شدند

کانال انجمن صنفی روزنامه‌نگاران نوشت: «درحالی‌که در روزهای گذشته چند روزنامه‌نگار به قید وثیقه آزاد شده بودند، در ۴۸ ساعت گذشته دست‌کم سه زن روزنامه‌نگار خانم‌ها ملیکا هاشمی، سعیده شفیعی و مهرنوش زارعی در تهران بازداشت شده‌اند.» همچنین باشگاه روزنامه‌نگاران ایران نوشت: «همسر سعیده شفیعی، حسن همایون خبر داد که خانم شفیعی در خانه بازداشت شده و فعلا اطلاعی از محل حبس او در دست نیست. آقای همایون که خود روزنامه‌نگار است گفته همسرش به اتهام تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی بازداشت شده است. از این نویسنده پیش‌تر رمان «دخترپیچ» منتشر شده است. همچنین وی به‌عنوان خبرنگار حق‌التحریر با رسانه‌های متعددی از جمله دنیای اقتصاد، شرق، انصاف‌نیوز، مجله‌ ایران‌فردا و... همکاری داشته است.»

 mohajeri masih

انتقاد از بودجه حوزه علمیه

مسیح مهاجری، مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله روز دوشنبه خود با انتقاد از قرار دادن بودجه دولتی برای حوزه علمیه، نوشت: «امام خمینی که زیر بار پول گرفتن حوزه علمیه از دولت نرفت، به‌همین دلیل بود که می‌خواست استقلال حوزه حفظ شود. مرحومان حضرات آیات فاضل‌لنکرانی و صافی گلپایگانی هم به‌شدت با وابسته شدن حوزه از طریق دریافت پول از دولت‌ مخالفت می‌کردند و در میان مراجع کنونی هم کم نیستند بزرگانی که بر همین اعتقادند و داشتن ردیف بودجه در بودجه کل کشور را برای حوزه زیان‌بار و منافی استقلال روحانیت می‌دانند. آنچه مهم‌تر است افکار عمومی است که حرفش این است که وقتی مردم در فقر دست و پا می‌زنند، حوزه‌های علمیه نباید از بودجه عمومی کشور تغذیه کنند. حوزه‌های علمیه باید به شیوه همیشگی با پول و امکاناتی که مردم در اختیارشان قرار می‌دهند، اداره شوند تا از یک‌طرف استقلال خود را حفظ کنند و از طرف دیگر مردمی بودن که در طول تاریخ ویژگی اصلی روحانیت بوده را از دست ندهند.»

 javadi amoli

جلوی دزدی‌ها را بگیرید

آیت‌الله عبدالله جوادی‌آملی، مرجع تقلید شیعیان در دیدار با مهدی عبدخدایی، دبیرکل جمعیت فدائیان اسلام، گفت: «قصه و تاریخ دو نبش دارد: یک‌سوی به گذشته دارد که تاریخ است، یک سوی به آینده دارد که پیام است. این راه را اهل‌بیت (علیهم‌السلام) احیا کردند، اصلش از وجود مبارک علی‌بن‌ابیطالب است که فرمودند برای من بی‌تفاوت است که به‌سراغ مرگ بروم یا او به سراغم بیاید! چراکه معتقد است مرگ را باید میراند! ماییم که مرگ را می‌میرانیم، این مکتب ادامه داشت تا اینکه به‌وسیله امام راحل رضوان‌الله تعالی ظاهر شد.» وی در بخش دیگری گفت: «ما همیشه باید بدانیم این نظام ما نظام الهی است و تا ظهور صاحب اصلی‌اش باید بماند اما برای حفظ آن باید بدانیم که وظیفه‌مان چیست و چه کار باید انجام دهیم؟! باید جلوی دزدی‌ها و غارت‌ها گرفته شود و معضل اشتغال، مسکن و گرانی حل شود تا موفق باشیم.»

Anzali FZ