گروه بین‌الملل

روزنامه هم‌میهن

 netanyahu

موافقت کنست با مصونیت نتانیاهو

پارلمان رژیم صهیونیستی با لایحه‌ای جنجال‌برانگیز موافقت کرد که تعلیق فعالیت نخست‌وزیر اسرائیل را دشوار می‌کند. ساعت‌ها پس از بررسی‌های داغ در کنست، ۶۱ نماینده از مجموع ۱۲۰ نماینده به نفع لایحه پیشنهادی رای دادند و ۵۱ تن در شور اولیه با آن مخالفت کردند؛ اما بقیه نیز یا غایب بودند یا رای ممتنع دادند. این لایحه قبل از ورود به مرحله اجرایی برای تصویب نهایی نیاز به دو شور دیگر در پارلمان دارد. در متن پیش‌نویس قانون تصویب شده کمیته آمده: «نخست‌زویر تنها با رای اکثریت سه‌چهارم اعضای پارلمان از این پست برداشته می‌شود و این موضوع همچنین ممکن است به دلایل روحی روانی و یا دلایل پزشکی دیگر اتفاق بیفتد.» طبق این لایحه، کنست یا دولت تنها نهادهایی هستند که می‌توانند نخست‌وزیر را به زندان بیندازند. این قانون می‌گوید، دادگاه عالی هیچ اختیاری در زمینه وارد کردن اتهامی به نخست‌وزیر ندارد. این در حالی است که اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهور اسرائیل نسبت به اختلافات شدید پیرامون اصلاحات قضایی و حقوقی که پیامدهایی خطرناک علیه این دولت دارد، هشدار داده بود.

 trump

سوق آمریکا به سوی رکودی بزرگ

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در جریان یک کمپین انتخاباتی با حمله دوباره به سیاست‌های دولت بایدن، اعلام کرد که عملکرد جو بایدن، ایالات متحده را به سمت یک رکود بزرگ جدید سوق خواهد داد. ترامپ طی سخنانی در یک گردهمایی انتخاباتی در ایالت آیووا ابراز داشت که بایدن ممکن است تبدیل به «هربرت هوور» جدید شود و پیامدهای اقتصادی آن خیلی بیشتر از سال ۱۹۲۹ باشد. در دوره هوور سی و یکمین رئیس‌جمهوری آمریکا، اولین رکود بزرگ اقتصادی آمریکا اتفاق افتاد. ترامپ درمورد عملکرد مقام‌های دولت بایدن بیان کرد: «با این دولت ممکن است از جنگ جهانی سوم سر درآوریم، زیرا آنها درست صحبت نمی‌کنند. آنها وقتی باید خوب رفتار کنند، سخت رفتار می‌کنند، وقتی باید سخت رفتار کنند، خوب رفتار می‌کنند. راستش را بخواهید، آنها نمی‌دانند دارند چه کار می‌کنند. ما در نهایت بر سر این چیزها از یک جنگ جهانی سر در خواهیم آورد.»

 vershinin

تمدید قرارداد انتقال غلات اوکراین

روسیه اعلام کرد قرارداد انتقال غلات اوکراین از دریای سیاه به نشانه حسن‌نیت برای ۶۰ روز دیگر تمدید شده است. یک دیپلمات روس اعلام کرد، قرارداد انتقال غلات اوکراین از دریای سیاه به مدت ۶۰ روز دیگر تمدید شد. البته تمدید این قرارداد منوط به اجرای تمام وعده‌ها به طرف روسی می‌شود. سرگئی ورشینین، معاون وزیر امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای که از سوی هیئت روسیه در ژنو منتشر شد، گفت: «روسیه با تمدید جدید «ابتکار دریای سیاه» پس از پایان دوره دوم در ۱۸ مارس، اما فقط برای ۶۰ روز مخالفت نمی‌کند.» این قرارداد که ابتدا با میانجی‌گری سازمان ملل و ترکیه در ژوئیه گذشته انجام شد، یک بار در ماه نوامبر به مدت ۱۲۰ روز تمدید شد و در صورت عدم مخالفت طرفین، در ۱۸ مارس تمدید می‌شود. تاکنون حدود ۲۴ میلیون تن محصول اوکراین تحت ابتکار دریای سیاه حمل شده است.

Anzali FZ