| کد مطلب: ۱۰۱۰۷

واکنش اتحادیه ناشران به سامانه نظارت مردمی بر آثار منتشرشده

ابراهیم کریمی، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، روز دوشنبه، ۲۲ آبان‌ماه در نشستی خبری در اتحادیه ناشران و کتابفروشان از برنامه‌های این اتحادیه همزمان با

ابراهیم کریمی، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، روز دوشنبه، ۲۲ آبان‌ماه در نشستی خبری در اتحادیه ناشران و کتابفروشان از برنامه‌های این اتحادیه همزمان با سی‌ویکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران که از ۲۳ تا ۳۰ آبان‌ماه برگزار می‌شود، گفت.
او در ابتدای این نشست خبری با اشاره به برنامه‌های اتحادیه ناشران و کتابفروشان در هفته کتاب، توضیح داد: «اولین برنامه ما روز چهارشنبه، ۲۴ آبان‌ماه، همزمان با روز کتاب و کتابخوانی خواهد بود و در این روز نشستی صنفی در باشگاه دانشگاه تهران برگزار خواهیم کرد تا اعضای صنف اعم از ناشران، توزیع‌کنندگان کتاب و کتابفروشان به بیان مسائل و مشکلات خود بپردازند و بتوانیم با هم‌فکری، جمع‌بندی و مطالعه این نکات در هیئت‌مدیره اتحادیه، با کمک یکدیگر کارها را بهتر پیش ببریم. این نشست، نشستی خانوادگی و صنفی است. ضمن اینکه در روزهای اخیر بابت فعالیت‌های برخی مسئولان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نگرانی‌هایی ازسوی برخی همکاران‌مان مطرح شده که پیش‌بینی می‌کنیم این مسائل نیز در نشست مذکور مطرح و راه‌حلی برای آن‌ها اندیشیده شود. باتوجه به اینکه آخرین نشست این‌چنینی مربوط به چهار سال پیش است، امیدواریم شاهد ثمرات آن باشیم.» ابراهیم کریمی با بیان اینکه «برنامه دیگر به اختصاص تخفیفی ویژه توسط کتابفروشی‌ها برای خریداران در هفته کتاب (۲۳ تا ۳۰ آبان‌ماه) مربوط است»، ادامه داد: «این تخفیف با تخفیف‌های فریبنده‌ای که این روزها در پیاده‌روها، ایستگاه‌های مترو و امثالهم با آن مواجه‌ایم، متفاوت است. در این تخفیف‌های فریبنده عموماً به ارائه آثاری نازل، با کیفیت پایین با تخفیف‌های بعضاً ۵۰ درصدی و بیشتر پرداخته می‌شود اما در تخفیف مورد اشاره آثاری جدی و معتبر با تخفیف ۲۰ درصدی توسط کتابفروشی‌های عضو اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران عرضه خواهد شد. دیگر برنامه ما، کتاب‌گردی خواهد بود که طی آن طبق سنت هرساله از همه مسئولان فرهنگی کشور خواهیم خواست تا به همکاری با اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران بپردازند، ضمن اینکه اعضای اتحادیه و پیشکسوتان صنف نیز در این برنامه حضور خواهند داشت. این برنامه به‌شکل مستمر در طول هفته کتاب برگزار خواهد شد اما جزئیات آن هنوز معین نشده است.»
او در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران حاضر در نشست که در مورد وضعیت بحث کتاب‌های قاچاق پرسید، گفت: «این کار طی سال‌های گذشته در کارگروه صیانت اتحادیه انجام می‌شد و فعالیت گسترده و چشمگیری نیز صورت گرفت. به‌گونه‌ای‌که حدود یک‌میلیون جلد کتاب غیرمجاز توقیف و درنهایت امحاء شد، اما در دولت سیزدهم کارگروهی به‌نام کارگروه ساماندهی بازار کتاب در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شکل گرفت و نمایندگانی از اتحادیه نیز در آن حاضرند و هرچند مطالعات و بررسی‌هایی صورت گرفته، اما هنوز اقدامی عملی انجام نشده است.» او در مورد وضعیت بساط‌گستران کتاب در راسته خیابان انقلاب هم توضیح داد: «این مسئله نیز در کارگروه ساماندهی بازار کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که نمایندگان شهرداری، نیروی انتظامی و دیگر ارگان‌ها عضوی از آن هستند پیگیری می‌شود، اما عملیات اجرایی آن بنا بر ملاحظاتی به تعویق افتاده است و امیدواریم به‌زودی اجرایی و از این وضعیت اسفناک خارج شود.» او در پاسخ به اینکه با توجه به حضورش در اتحادیه ناشران و کتابفروشان مهم‌ترین مشکل صنعت نشر را در چه می‌داند؟ توضیح داد: «کمبود تقاضا. ای‌کاش مسئولان دولتی و هر نهاد دیگری به‌جای فعالیت‌های تبلیغی و اقتصادی می‌کوشیدند کتاب‌خوانی و کتاب خواندن افراد جامعه را توسعه دهند. ما در زمینه تولید، توزیع و عرضه کتاب نه‌تنها با کمبود و مشکلی مواجه نیستیم بلکه با تراکم و ازدیاد تولید هم مواجه‌ایم اما از آن سو شاهد کمبود تقاضا هستیم. به‌گونه‌ای‌که این مقدار تقاضا برای کشور ما با این جمعیت بیش از ۸۰ میلیونی، بسیار اندک است. ما اگر کتاب‌خوانی را در جامعه‌مان رواج دهیم، کتاب راه خود را برای رسیدن به کتابخوانان پیدا خواهد کرد و در این مورد هیچ‌گونه ضعف و نگرانی‌ای وجود ندارد. درنتیجه مسئله مهم، کمبود تقاضاست.» کریمی در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه «هم‌میهن» که از واکنش اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران به راه‌اندازی «سامانه نظارت مردمی بر آثار منتشرشده» پرسید، توضیح داد: «در همین مدت کوتاه پس از انتشار این خبر (۱۷ آبان‌ماه ۱۴۰۲) تا امروز عده‌ای از همکاران ـ چه به‌صورت شفاهی، چه به‌صورت مکتوب ـ نگرانی‌های خود را در این مورد به اتحادیه اعلام کرده‌اند و ما منتظریم تا در روز چهارشنبه، ۲۴ آبان‌ماه در نشستی که شرح آن رفت و همه اعضای صنف به آن دعوتند، در این مورد نیز صحبت شود اما به‌هرحال این اتفاق تا همین‌جا موجب نگرانی‌های بسیاری در میان اعضای صنف شده است.»

دیدگاه
آخرین اخبار
پربازدیدها
وبگردی