| کد مطلب: ۱۴۵۲۳

شش ماه حساس برای جو بایدن

اکبر مختاری

اکبر مختاری

کارشناس ارشد روابط بین‌الملل

سال ۲۰۲۰ روزبه‌روز بر آمار مرگ‌ومیر کرونا در آمریکا افزوده می‌شد و ساکن کاخ‌سفید با گفتاردرمانی سعی می‌کرد به این بحران خاتمه دهد؛ اما گفتارهای او به‌دلیل غیرتخصصی بودن‌اش روزبه‌روز جایگاه او را در اذهان عمومی پایین می‌آورد. دونالد ترامپ که سرمست شرایط اقتصادی خوب آمریکا در دو سال ابتدای ریاست‌جمهوری‌اش بود، حالا با سقوط بورس و شرایط بی‌ثبات اقتصادی شرکت‌ها و کارخانجات، به‌دلیل گسترش بیماری مرموز کرونا روبه‌رو بود و رقیب‌اش بهترین فرصت را یافته بود تا از او در انتخابات پیش رو پیشی گیرد.

از حادثه مرگ جورج فلوید و فرصت تجمعات چندصدهزارنفری سیاهان در ایالت‌های مختلف آمریکا تا ادبیات تندوتیز دونالد ترامپ نه‌تنها در قبال نخبگان حزب دموکرات بلکه در قبال هم‌حزبی‌هایش فضا را برای تغییر در سیاست آمریکا ضروری ساخته بود. در چنین شرایطی، فردی از راست میانه حزب دموکرات که توانایی جذب نیروهای ناراضی حزب جمهوری‌خواه را هم داشت و در دوقطبی دو نوع سیاست‌ورزی مختلف، جو بایدن، این فرصت را یافت که از ترامپ پیشی گیرد و برنده انتخابات شود.

سه سال و اندی پس از ریاست‌جمهوری جو بایدن، بار دیگر دوقطبی در پیش است که شرایطش با انتخابات گذشته تفاوت‌های جدی یافته است. در شرایط فعلی، این دونالد ترامپ است که حالا در جایگاه طلبکار از رقیب سابق خودش قرار دارد و از سوی دیگر، هیولای کرونا به پایین‌ترین سطح خود رسیده است و درعین‌حال، حمایت مالی جو بایدن از اوکراین بار دیگر سیاستِ «اول آمریکا»ی دونالد ترامپ را برای افراد غیرحزبی یا کمترحزبی جذاب ساخته است. اگرچه جو بایدن به‌همراه اروپا با کمک نظامی سیاسی گسترده از اوکراین در برابر روسیه تا حدود زیادی توانست مانع از پیشروی‌های جاه‌طلبانه بیشتر ولادیمیر پوتین شود؛ اما کمک بیش از ۶۸میلیارد دلاری دولت او به اوکراین سبب شده که عده‌ای این پرسش را مطرح کنند که چرا ما باید در برابر اوکراین این‌قدر هزینه کنیم؟ این درحالی است که یکی از منطقی‌ترین کارهای سیاست خارجی دوران بایدن حتی از نظر برخی جمهوری‌خواهان، دفاع از اوکراین در برابر روسیه بدون حتی یک کشته از سربازان آمریکایی بوده است.

فضای انتخاباتی پیش روی آمریکا بسیار پیچیده شده است. از یک طرف، اولویت‌های اصلی مردم آمریکا از سوی مؤسسه نظرسنجی گالوپ مواردی چون تورم، مهاجرت غیرقانونی، محیط زیست، قیمت حامل‌های انرژی، بیکاری، دسترسی آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر به امکانات درمانی، جرم و جنایت و حملات تروریستی به آمریکا بوده است که در بخش مهمی از این اولویت‌ها، بایدن نسبتاً موفق بوده است و از سوی دیگر، ترامپ هم مدعی است که این اولویت‌ها را می‌تواند به‌صورت بهتری به نتیجه مدنظر برساند. بدین‌ترتیب، فضای سیاسی آمریکا در یک وضعیت دوقطبی قرار دارد اما دوقطبی‌ای که همچون چهار سال پیش ایالت‌های شناور و حساس می‌توانند تعیین‌کننده نهایی باشند. در این میان، حمله حماس به اسرائیل در هفتم‌اکتبر تا حدود زیادی به برنامه‌های بایدن آسیب زده است؛  چراکه حمایت بسیار قوی جو بایدن از اسرائیل در حمله به غزه، مسلمانان و عرب‌تباران آمریکایی داخل یکی از ایالت‌های تعیین‌کننده انتخابات یعنی میشیگان را بسیار آزرده‌خاطر ساخته است.

همچنین، با وجود افزایش خیره‌کننده شغل در آمریکای بایدن و کاهش نسبی تورم پس از پایان یارانه‌های کرونا راضی‌سازی بخش چپ‌تر حزب دموکرات کمی دشوار شده است. بخش چپ حزب دموکرات همان بخشی است که افراد مهمی چون برنی سندرز آن را رهبری می‌کنند و بایدن به رای آنها بسیار نیازمند است.

حوادث پس از هفتم‌اکتبر پیش‌بینی دقیق پیروز بعدی انتخابات۲۰۲۴ را دشوار ساخته است؛ اما بایدن باید بداند اگر بخواهد دوباره پیروز شود، باید رای بخش مهمی از جوانان و مسلمانان و جمهوری‌خواهان معتدل ضدترامپ را جذب کند؛ وگرنه، این‌بار با ترامپ عاصی‌تری روبه‌رو خواهیم شد که کوله‌باری از پرونده‌های قضایی را هم با خود حمل می‌کند...

اخبار مرتبط
دیدگاه
آخرین اخبار
پربازدیدها
وبگردی