پریسا هاشمی

پریسا هاشمی

خبرنگار شهری و پارلمانی هم‌میهن

مقالات

 • استیضاح زاکانی در پی انتشار فیلم جنجالی؟

  علیرضا زاکانی که در تمام دوران نمایندگی مجلس و مناظرات ریاست‌جمهوری از مبارزه با فساد گفته است حالا با پرونده‌های فسادهای مختلفی از جمله خرید و فروش پست در دوره شهرداری‌اش در تهران روبه‌روست؛ فسادهایی که برای ردگم‌کنی به خروج دلار از کشور رسیده است. آنطور که گفته می‌شود؛ «پست‌ها در هر منطقه نرخ خود را دارد و بیشترین نرخ به منطقه یک در امور ساخت‌وساز برمی‌گردد و حتی شهرداران نواحی نیز نرخ خود را دارد.»

 • شورا هفت‌ساله می‌شود؟

  روز گذشته مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران اعلام کرد که برخی از اعضای شوراهای شهر و روستا به دنبال ۷ ساله کردن فعالیت خود هستند.

 • تندروی‌ها و بی‌برنامگی‌ها
 • تبلیغ غیرقانونی برای جلیلی

  احمد صادقی، عضو شورای شهر تهران با وجود منع قانونی از تریبون رسمی پارلمان شهری پایتخت به حمایت از جلیلی و تخریب پزشکیان پرداخت.

 • چند سوال از دکتر پزشکیان
 • بهارستان در سودای پاستور

  در میان ثبت‌نام‌کنندگان، بخش قابل توجهی از نمایندگان کنونی یا ادوار مجلس بودند. جالب‌تر آنکه بودند نمایندگانی که در حوزه انتخابیه خود رای نیاورده اما اقدام به ثبت‌نام برای ریاست‌جمهوری کردند. ورود آنها به عرصه ثبت‌نام برای انتخابات ریاست‌جمهوری مورد تحلیل کارشناسان حوزه سیاست قرار گرفت. برخی از آنها بر این باورند که نمایندگان ادوار برای آنکه از اذهان پاک نشوند در این انتخابات ثبت‌نام کردند و نمایندگان این دوره مجلس نیز برای حک کردن یک ثبت‌نام ریاست‌جمهوری در کارنامه خود اقدام به کاندیداتوری کرده‌اند. برخی دیگر بر این عقیده‌اند رد، تایید یا عدم احراز صلاحیت‌های گسترده در انتخابات، با حضور این نمایندگان کم‌رنگ شده و حساسیت و واکنش به رد یا عدم احراز صلاحیت افرادی مانند علی لاریجانی رئیس سه دوره مجلس پس از انقلاب را کاهش دهد.

 • تیم شهردار در ستاد

  روز گذشته بار دیگر سوالات و تذکرات برخی از اعضای شورای شهر تهران در صحن علنی پارلمان شهری پایتخت طعم و بوی انتخاباتی داشت و شائبه خدمت‌رسانی بیشتر تمام مسئولان در آستانه انتخابات مطرح شد.

 • امضای ناخوانا برای تولید یک رئیس‌جمهور

  نزدیک به ۱۷۰ نفر از نمایندگان طی نامه‌ای از محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس خواستند که در انتخابات ریاست‌جمهوری حضور پیدا کند و روز گذشته به حمیدرضا حاجی‌بابایی، نایب‌رئیس مجلس تبریک می‌گفتند که در جایگاه ریاست مجلس نشسته است. در حقیقت نمایندگان مجلس قالیباف را به‌نوعی رئیس‌جمهوری کشور می‌دانند.

 • به‌سوی پارلمانتاریسم؟

  در پی همزمانی مجلس و دولت مواردی مانند همسو شدن این دو نهاد با نزدیکی دو انتخابات مطرح می‌شود که برخی از تحلیلگران و حتی نمایندگان مجلس آن را حرکتی به سوی پارلمانتاریسم دانسته و حتی به صورت ضمنی پیشنهاد آن را مطرح می‌کنند.

 • مجلس جدید در انتظار دولت جدید

  درحالی‌که ۳۲ روز به انتخابات ریاست‌جمهوری مانده است، روز گذشته اولین جلسه مجلس دوره دوازدهم با وجود تمام حواشی‌ای که پس از انتخابات داشت، برگزار شد.