گروه بین‌الملل

روزنامه هم‌میهن

 Flag of the Peoples Republic of China

دیوار بزرگ امنیتی و پولادین چین

رئیس‌جمهور چین تأکید کرد که این کشور باید در زمینه علم و فناوری خوداتکایی بیشتری داشته باشد و لازمه پیشرفت و توسعه چین، ایجاد «دیوار بزرگ پولادین» امنیتی است. «شی‌جین‌پینگ»، رئیس‌جمهور چین روز گذشته در مراسم اختتامیه چهاردهمین نشست سالانه پارلمان تأکید کرد، چین برای توسعه نیازمند امنیت است و باید ارتش و نیروهای مسلح را نوسازی کند و «دیوار بزرگ پولادین» را بسازد. شی دراین‌باره افزود: «امنیت پایه و اساس توسعه و ثبات پیش‌نیاز رونق است.» به نوشته رویترز، رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «چین باید خوداتکایی و قدرت خود را در زمینه علم و فناوری بیشتر کند». این درخواست شی‌جین‌پینگ در شرایطی مطرح می‌شود که آمریکا اخیراً دسترسی چین به تجهیزات ساخت تراشه و سایر فناوری‌های پیشرفته را مسدود کرد. رئیس‌جمهور چین درباره مسئله تایوان گفت: «ما باید با جریان‌ها و فعالیت‌های جدایی‌طلبانه و تجزیه‌طلبان و همچنین مداخله نیروهای خارجی در تایوان مقابله کنیم.»

 ukraine flag

وضعیت دشوار باخموت

«یوگنی پریگوژین»، فرمانده گروه نظامی واگنر وضعیت جبهه جنگ در منطقه باخموت اوکراین را بسیار دشوار عنوان کرد و گفت: «ارتش اوکراین به صورت بی‌پایان در حال دریافت تسلیحات است.» فرمانده واگنر گفت: «وضعیت در باخموت دشوار است، بسیار دشوار است، دشمن برای هر متر می‌جنگد و هر چه به مرکز شهر نزدیکتر می‌شویم، نبرد شدیدتر می‌شود، توپخانه و تانک بیشتر علیه ما استفاده می‌شود. اوکراینی‌ها به تأمین ذخایر بی‌پایان ادامه می‌دهند.» او افزود: «ما رو به جلو حرکت می‌کنیم و به حرکت خود ادامه خواهیم داد، اما پیشروی در باخموت به‌شدت سخت شده است.» پریگوژین، فرمانده نیروهای واگنر که در کنار ارتش روسیه در حال نبرد برای کنترل شهر باخموت است، پیشتر در روز شنبه گفته بود که نیروهای روسیه حدود 2/1 کیلومتر تا مرکز اداری شهر باخموت فاصله دارند. یوگنی پریگوژین پیش از این نیز گفته بود که نیروهای روسیه در شهر باخموت در شرق اوکراین، با کمبود مهمات مواجه هستند.

 Seymour M

تصمیم‌هایی به‌دلیل نفرت از کمونیسم

روزنامه‌نگار مطرح آمریکایی که در تحقیقات اخیر در مسئله خرابکاری خطوط لوله نورد استریم، دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا را عامل این حمله دانسته بود، تاکید کرد، سیاست خارجی بایدن یک «حماقت کامل» است. سیمور هرش در مصاحبه با کانال چینی سی‌جی‌تی‌ان گفت: «انفجار خطوط لوله‌ای که آلمان را به روسیه متصل می‌کند، توسط دولت‌های آمریکا و نروژ، یکی از احمقانه‌ترین تصمیم‌های واشنگتن در سال‌های اخیر است.» برنده جایزه پولیتزر تصریح کرد که فکر نمی‌کند مقام‌هایی مانند آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، افراد نادانی باشند، بلکه برعکس، آنها از سطوح بالایی از هوش برخوردارند اما نمی‌توانند منطقی عمل کنند. هرش گفت: «من فکر می‌کنم آنها فقط به دلیل نفرت از هر چیزی که به پوتین مربوط می‌شود، به ویژه کمونیسم، هدایت می‌شوند.» هرش خاطرنشان کرد: «روسیه از زمان آغاز جنگ اوکراین، دوستان بیشتری در جهان سوم پیدا کرده است، بیش از آن چیزی که این دولت (آمریکا) تصور می‌کرد، هژمونی آمریکا، دیگر کار نمی‌کند.»

Anzali FZ