گروه اقتصاد

روزنامه هم‌میهن

 salari jalil

پیش‌بینی کارت اضطرار در پمپ‌بنزین‌ها

محدودیتی در حوزه سوخت‌گیری جایگاه‌ها وجود ندارد با توجه به اینکه کارت سوخت را در اختیار همه مردم قرار داده‌ایم کارتی را به‌عنوان کارت اضطرار در جایگاه‌های سوخت پیش‌بینی کرده‌ایم. به گزارش ایسنا، جلیل سالاری، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: تعداد کارت‌ها را افزایش داده‌ایم اما قطعاً باید در حوزه کارت‌های جایگاه‌ها تراکنش را کنترل کنیم چراکه هر چه میزان کارت جایگاه‌ها را افزایش دهیم با توجه به اینکه قیمت نرخ دوم با کارت اعتبار یکسان است باید فرهنگ‌سازی صورت گیرد. او با بیان این‌که حدود ۶۰ میلیارد دلار سالانه در بخش حمل‌ونقل سوخت می‌سوزانیم، عنوان کرد: اگر بتوانیم بخشی از این عدد را در بخش صادرات ببریم این منابع می‌تواند در داخل کشور مصرف و صرف اجرای طرح‌ها، پروژه‌ها و تکمیل زنجیره ارزش شود. به دنبال اضافه شدن پتروپالایشگاه‌ها هستیم یعنی باید به سمتی برویم که خوراک صنعت پتروشیمی را افزایش دهیم که برای این کار نیاز به فرهنگ‌سازی است.

 sobhanian

معافیت ۱۵۰ هزار میلیاردی به شرکت‌های بزرگ

به موجب برخی از قوانین در سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی به چند شرکت بزرگ دادیم و انتظار داریم با هماهنگی که بین دولت و مجلس وجود دارد زمینه مالیات‌ستانی از شرکت‌ها و کسب‌وکارهای بزرگتر فراهم شود که جلوه‌ای از عدالت مالیاتی خواهد بود. به گزارش ایرنا، محمدهادی سبحانیان، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور، گفت: حاکمیت باید از شرکت‌های بزرگتر مالیات بگیرد چراکه همه جای دنیا ۸۰ تا ۹۰ درصد مالیات را از شرکت‌ها و کسب‌وکارهای بزرگتر می‌گیرند که باید بسترهای حقوقی آن در کشور فراهم شود. او افزود: در دهه نود تورم‌های بالایی را تجربه کردیم و دولت‌ها با اتکا به منابع بانکی کسری خود را تامین می‌کردند و در دو سال گذشته و آغاز به کار دولت سیزدهم اتکای دولت‌ها به منابع مالیاتی بیشتر شده است و امروز سهم مالیات در تامین منابع جاری دولت از نفت پیشی گرفته است.

 alinazi

توافقات با روسیه برای عبور کشتی‌های جدید ایران

براساس توافق با روسیه زمان تردد کشتی جدید ایران از ولگا با حذف تغییر پرچم به روسیه، از یک سال به دو هفته کاهش پیدا کرد. به گزارش ایلنا، مجید علی‌نازی، معاون سازمان بنادر با اشاره به توافقات جدید با روسیه گفت: پیش از این طبق قوانین روسیه هر کشتی که خریداری می‌شد برای انتقال در ابتدا باید به پرچم روسیه تغییر داده می‌شد و وقتی به ایران می‌رسید دوباره پرچم تغییر می‌کرد اما امروز این سختگیری‌ها برداشته شده و با تسهیل‌گری‌های صورت‌ گرفته، کشتی با پرچم ایران طی دو هفته وارد آب‌های ایران می‌شود. او افزود: در حال حاضر، در مسیر خزر با افزایش تقاضا برای حمل کالا مواجه هستیم اما ناوگان دریایی محدود است از این رو برای پاسخ به این نیاز و توسعه ناوگان این تسهیل‌گری در بخش خرید ناوگان انجام شده‌است.

1000 حرف باقیمانده