گروه اقتصاد

روزنامه هم‌میهن

 selahvarzi

خبر مهم درباره‌ FATF

رئیس اتاق بازرگانی ایران از احتمال تصویب اف‌ای‌تی‌اف خبر داد. حسین سلاح‌ورزی ‌ گفت: ما اخبار غیررسمی درباره پذیرفته شدن اف‌ای‌تی‌اف را شنیده‌ایم. همزمان امکان مذاکرات جدی‌تر در اقتصاد وجود دارد اما باز هم سیاستگذاران سعی می‌کنند محدودیت‌های واقعی بر سر راه فعالیت‌های اقتصادی ایجاد کنند که نسبت به آن هشدار می‌دهم. رئیس اتاق ایران با اشاره به عدم حذف کارت بازرگانی، گفت: تهدیدی مبنی بر حذف کارت بازرگانی وجود ندارد. در تعامل جدی اتاق بازرگانی با نمایندگان مجلس، این پیشنهاد از دستور ‌خارج شد و اساساً در نسخه نهایی لایحه برنامه هفتم وجود ندارد.‌ به گزارش مهر، حسین سلاح‌ورزی اظهار کرد: برای اولین بار صورت‌های مالی اتاق تقدیم هیئت نمایندگان شد و البته نشر عمومی هم شد. سلاح‌ورزی تصریح کرد: در هفته‌های اخیر شاهد اظهارنظراتی در راستای مخالفت با بورس کالا به بهانه گران‌فروشی و یا به بهانه مقابله با تورم هستیم. حذف نهادهایی مثل بورس و جایگزین کردن قیمت‌گذاری دستوری هم به افزایش رانت‌جویی و توسعه فساد دامن می‌زند و هم بنگاه‌ها را زیان‌ده می‌کند و نتیجه‌ای جز کاهش تولید ندارد.

 foolad

حذف رانت با عرضه فولاد در بورس کالا

انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در پاسخ به انتقاد برخی درباره عرضه سیمان و فولاد از بورس کالا بیانیه‌ای صادر کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است: «به هر میزان که دولت محترم یا بخش خصوصی تقاضای آهن‌آلات برای ساخت مسکن داشته باشد، توسط تولیدکنندگان فولاد کشور قابل تامین است و اتفاقاً نگرانی مسئولین محترم در خصوص نهضت ملی مسکن می‌بایست به سایر مؤلفه‌های آن به جز مصالح ساختمانی همچون سیمان و فولاد معطوف باشد.» در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: «با راه‌اندازی بورس فلزات و عرضه تولیدات فولادی در بورس و کشف قیمت روی تابلوی بورس بر مبنای منطق عرضه و تقاضا دو اتفاق قابل توجه را شاهد بودیم: اولین اتفاق کاهش تدریجی قیمت در بازار و برای مصرف‌کننده نهایی بود و دستاورد دوم حذف رانت و تغییر جهت سرمایه از واسطه‌ها به کارخانجات و توانمند شدن آنان در اداره اقتصادی کارخانه و اجرای طرح‌های توسعه‌ای با سرعت غیرقابل قیاس با گذشته بود.»

 zamin

واگذاری زمین رایگان به ۲۵۰۰ خانواده در تهران

زمین رایگان به ۲۵۰۰ خانواده مشمول قانون جوانی جمعیت در تهران واگذار شد. در آستانه میلاد با سعادت پیامبر رحمت (ص) به ۲ هزار و ۵۰۰ خانواده مشمول قانون جوانی جمعیت در استان تهران زمین واگذار شد. به گزارش ایرنا، ‌تعداد قطعات زمین واگذارشده یک‌هزار و ۷۲ قطعه خواهد بود که این قطعات در شهرهای پیشوا، اسلامشهر، رباط کریم، فیروزکوه، پاکدشت دماوند و پرند ساماندهی شده است. همچنین از ۲ هزار و ۵۰۰ خانواده مشمول در شهرستان‌های پیشوا (۸۰۰ خانواده)، اسلامشهر و رباط کریم (۷۲۵ خانواده)، فیروزکوه (۴۰۰ خانواده)، پاکدشت (۳۰۰ خانواده)، دماوند (۳۵ خانواده) و پرند (۲۴۰ خانواده) زمین دریافت خواهند کرد.

1000 حرف باقیمانده